You are here

Zboża

Blog Commenting: 
Disable Commenting
Blog Rating: 
Enable Rating
Banner image: 
Blog

Pleśń śniegowa zbóż - jak przeciwdziałać i co zrobić gdy się pojawi?

Pleśń śniegowa występuje na różnych gatunkach zbóż, ale szczególnie dotkliwa i częsta jest na życie, jęczmieniu i pszenżytach, szczególnie na mocno wykrzewionych plantacjach. Najbardziej zagrożone są formy ozime. Porażone zboża najczęściej obumierają. Te, które przeżyją, mają zahamowany wzrost i tworzą gorzej wykształcone, pomarszczone nasiona. Jak zapobiegać i zwalczać pleśń śniegową zbóż?

 

Wiosenny zabieg insektycydowy – jak sobie radzić ze szkodnikami w zbożach

Zabieg insektycydowy wykonywany wiosną pozwala uchronić zboża przed wieloma groźnymi szkodnikami, w tym mszycami, które nie tylko dokonują bezpośrednich szkód, ale też zwiększają ryzyko wystąpienia chorób grzybowych (spadź) i wirusowych (są wektorami wirusów). Jak zwalczyć szkodniki zbóż na początku sezonu?

Mączniak prawdziwy – czym go zwalczać?

Mączniak prawdziwy zbóż i traw to choroba wywoływana przez kilka patogenów grzybowych. Pomimo że poraża głównie liście, nie można jej bagatelizować. Ma bezpośredni, negatywny wpływ na plonowanie. Powoduje średnie spadki plonu o ok. 20%, a niezwalczana nawet o 40%. Choroba jest dosyć charakterystyczna i łatwa do rozpoznania. Pytanie tylko, jak ją zwalczać.

Pages