Wiosenny zabieg insektycydowy – jak sobie radzić ze szkodnikami w zbożach

Zboża

Zabieg insektycydowy wykonywany wiosną pozwala uchronić zboża przed wieloma groźnymi szkodnikami, w tym mszycami, które nie tylko dokonują bezpośrednich szkód, ale też zwiększają ryzyko wystąpienia chorób grzybowych (spadź) i wirusowych (są wektorami wirusów). Jak zwalczyć szkodniki zbóż na początku sezonu?

Wiosenny zabieg insektycydowy – jak radzić sobie ze szkodnikami w zbożach

Wczesną wiosną wykonuje się w zbożach ozimych zabiegi herbicydowe, fungicydowe, reguluje pokrój, a ponadto warto zastosować preparaty przeciwko szkodnikom. Zapobiegnie to gradacji szkodników w początkowej fazie wzrostu zbóż, gdy rośliny są szczególnie narażone na uszkodzenia liści i zaburzenia asymilacji.

Zabieg insektycydowy wiosną – zwalcza szkodniki i zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób wirusowych

Wiosną zagraża zbożom wiele szkodników, z czego do najgroźniejszych zalicza się mszyce. Owadom sprzyjają łagodne zimy. Przy kilkustopniowych mrozach zimują ukryte w pochwach liściowych, znajdujących się przy powierzchni ziemi. Naloty i intensywne żerowanie najczęściej obserwuje się w kwietniu i maju. Szkodniki wysysają sok z roślin, prowadząc do powstawania plam i obumierania poszczególnych organów. To zaburza asymilację, osłabia wzrost, a w konsekwencji prowadzi do zmniejszenia się plonu. Jednocześnie skutkiem ubocznym żerowania mszyc są choroby grzybowe i wirusowe.

Kolejnym szkodnikiem, który może dać się we znaki w uprawach zbóż jest skoczek (głównie skoczek sześciorek). Największe zagrożenie wystąpienia zachodzi na polach sąsiadujących z łąkami i nieużytkami. Szkodnik nakłuwa rośliny i żywi się sokiem. Podobnie jak mszyce wydziela spadź, która jest pożywką dla grzybów sadzakowych. Powoduje występowanie różnego rodzaju przebarwień, nekroz i mozaik. Jednocześnie wprowadza do tkanek substancje, które inhibitują (spowalniają/hamują) wzrost roślin.

Mszyce przenoszą wirusa żółtej karłowatości jęczmienia, skoczki zaś wirusa karłowatości pszenicy. Chorobom tylko się przeciwdziała, zwalcza profilaktycznie, gdyż brakuje preparatów interwencyjnych. Jeżeli już choroba wystąpi to niestety, nie ma na nią – jak na razie – lekarstwa. Jedynym rozwiązaniem jest zatem niedopuszczenie do jej pojawienia się.

Skrzypionka w zbożu – szkodnik, którego nie wolno zbagatelizować

Wiosenne zabiegi insektycydowe mają na celu także zwalczanie skrzypionki, zwłaszcza powszechnej skrzypionki zbożowej oraz błękitek. Dorosłe owady wiosną wylatują na żer uzupełniający, który nie ma znaczenia gospodarczego. Poważne szkody powodują natomiast larwy. Żerują na zbożu w fazie od początku do końca strzelania w źdźbło. Wygryzają miękisz zielonych tkanek. Przy niezastosowaniu odpowiednich metod ochrony lub zbyt późnym zabiegu insektycydowym mogą spowodować straty rzędu 30-40%.

Zabiegi insektycydowe – jakie środki ochrony stosować wiosną?

Jednym z najskuteczniejszych insektycydów, który zwalcza różne gatunki szkodników, w tym m.in. wspomniane powyżej mszyce czy skrzypionki jest Karate Zeon. Preparat zawiera lambda-cyhalotrynę (związek z grupy pyretroidów). Na mszyce zaleca się stosować preparat po wykłoszeniu (nie później niż do fazy mlecznej dojrzałości ziarna), a w przypadku skrzypionki – od momentu wylęgania się larw. Środek działa skuteczniej w temp. poniżej 20°C. Oprócz środków ochrony roślin znaczenie mają także zabiegi agrotechniczne, np. ograniczające wzrost chwastów.

Wiosenny zabieg insektycydowy jest konieczny, aby ochronić młode zboża przed uszkodzeniami. W tych fazach rozwoju zbóż każdy czynnik stresotwórczy może być w przyszłości ekonomicznie odczuwalny.