Rolnictwo cyfrowe

Cyfrowe rozwiązania dla rolnictwa od Syngenta

Rolnictwo cyfrowe - baner
Rolnictwo cyfrowe - Interra Scan

Interra Scan

Nowa technologia skanowania gleby.

Rolnictwo cyfrowe - Cropwise Operations

Cropwise Operations

Kompleksowe rozwiązania cyfrowe dla potrzeb produkcji rolnej.

Seed Selector

Seed Selector

Nie wiesz jaką odmianę wybrać? Otrzymaj spersonalizowane zalecenia dotyczące nasion.

group_1_3

Commodity Pro

Pierwszy w Polsce program minimalizujący ryzyko cenowe.

Cropwise Spray Assist

Spray Assist

Zwiększ efektywność swoich zabiegów.

NieWylegaj - dowiedz się czy Twoje zboże jest podatne na wyleganie

NieWylegaj

Dowiedz się czy Twoje zboże jest podatne na wyleganie.

Poznaj myFIELD!

myField

MyField to nowoczesna aplikacja ułatwiająca pracę w każdym gospodarstwie.

Czym jest rolnictwo cyfrowe?

Rolnictwo cyfrowe obejmuje nie tylko cyfryzację maszyn, lecz również wprowadzanie nowoczesnych technologii, takich jak internet rzeczy, aplikacje i programy. Polegają one na łączeniu maszyn z siecią internetową, co pozwala na tworzenie z nich systemów, które następnie można poddawać analizie, optymalizacji, a nawet automatyzacji. IoT (internet of things) obejmuje czujniki zbierające dokładne pomiary i wykorzystanie metod big data, na podstawie których tworzone są bazy danych. Korzyści są znaczące. Wynikiem innowacyjnych rozwiązań jest oszczędność czasu zasobów oraz ułatwienie doboru metod uprawy. Systemy wspierania w oparciu o technologie cyfrowe to duże wsparcie rolnictwa precyzyjnego. Z których warto korzystać w produkcji rolnej?

Rolnictwo cyfrowe - co dają nowe technologie?

Proces cyfryzacji rolnictwa przebiega powoli, lecz systematycznie. Chętnie korzysta z niego rolnictwo precyzyjne, które uwzględnia zmienne warunki panujące nie tyle na polu, co w różnych fragmentach pola (dokładniej), a oprócz tego aktualny stan roślin, zasobność gleby w składniki pokarmowe i potencjalne zagrożenia, np. ze strony szkodników.

Do niedawna stawiano nacisk głównie na rolnictwo cyfrowe w zakresie maszyn rolniczych, dziś postęp technologiczny jest znacznie większy. Poszczególne technologie są wykorzystywane do zarządzania gospodarstwem, pozwalają zoptymalizować nawożenie (dzięki czemu ogranicza się koszty) czy dostosowanie zabiegów ochrony roślin do aktualnych warunków klimatycznych i pogodowych. Ponadto przydają się m.in. do pomiarów powierzchni pola, przygotowania dokumentacji, optymalnego doboru nawozów i środków ochrony. Dużą popularnością cieszą się kalkulatory dla rolników i bazy danych ułatwiające rozpoznanie chorób, szkodników czy chwastów.

W praktyce rolnictwo cyfrowe przekłada się na efektywność gospodarstwa. Głównym celem jest zwiększenie wydajności, czyli maksymalizacja zysku, m.in. przez ograniczenie niepotrzebnych kosztów. W pewnym stopniu przyczynia się nie tylko do wielkości, lecz także jakości uzyskiwanych plonów. Inteligentne rolnictwo ma przewagę nad tradycyjnymi metodami uprawy – obejmuje wiele czynników, które bez technologii prawdopodobnie nie byłyby brane pod uwagę. Nic nie jest robione "na oko" czy z przyzwyczajenia.

Technologia w rolnictwie – z czego korzystać w gospodarstwie rolnym?

Cyfrowe rolnictwo może być wykorzystywane na różnych etapach uprawy i służy do usprawniania różnorodnych procesów. Technologie bywają kluczowe przy podejmowaniu decyzji związanych z zakupami, wykorzystaniem zasobów, a także pielęgnacją roślin uprawnych. Syngenta staje naprzeciw oferując atrakcyjne technologie cyfrowe:

  • INTERRA®Scan – to usługa mapowania i analizy gleby, dzięki której uzyskuje się dane dotyczące 27 parametrów, w tym dostępności składników pokarmowych. Informacje pozwalają m.in. na ukierunkowane nawożenie. Obejmuje także zmienne dawkowanie nasion.
  • Cropwise Operations – w tym przypadku rolnictwo cyfrowe pozwala na kontrolę pola lub pól w czasie rzeczywistym. To swoistego rodzaju "niezbędnik" ułatwiający orientacje, co zostało zrobione, a jakie prace muszą być wykonane. Pozwala na ewidencję i śledzenie stanu prac. Umożliwia lustracje pól, posiada alerty, które informują o potencjalnych zagrożeniach.
  • Seed Selector – serwis ułatwia dobór nasion kukurydzy bazując na najważniejszych parametrach nasion, ale jednocześnie dostosowując się do warunków glebowych (i innych) danego pola.
  • Commodity Pro – to program pomagający chronić wartość zakupu nasion Syngenta przed spadkiem cen płodów rolnych w trakcie sezonu wegetacyjnego. Umożliwia uzyskanie do 15% zwrotu środków pieniężnych za zakupione nasiona, jeśli sytuacja na rynku niekorzystna dla rolnika.
  • Cropwise Spray Assist – pomaga zoptymalizować ustawienia opryskiwacza i uskutecznić zabiegi ochronne. Zawiera informacje o efektywności pracy w zależności od prędkości jazdy maszyny czy ciśnienia. Pozwala dobrać najlepsze dysze.
  • NieWylegaj – inteligentne rolnictwo w tym wypadku obejmuje sprawdzanie szeregu czynników odpowiadających za wyleganie roślin, m.in. BBCH, odporność odmiany i klasę gleby. Na tej podstawie określa jak duże jest zagrożenie. Ułatwia to podejmowanie decyzji dotyczących stosowania stymulatorów wzrostu.
  • MyField – zawiera informacje o optymalnych terminach stosowania środków ochrony roślin. Zawiera wbudowany 14-dniowy moduł pogody.

Rolnictwo cyfrowe – jakie ma perspektywy?

Technologia w rolnictwie stała się ogólnie dostępna, a jej wielką zaletą jest możliwość dopasowania jej pod kątem własnej produkcji, np. roślinnej. Głównym ograniczeniem powstrzymującym rolników przed ich wprowadzeniem jest zazwyczaj ich przyzwyczajenie do własnych metod i trudność w przekonaniu się do nowych rozwiązań. Cyfryzacja jest jednakże przyszłością rolnictwa, szczególnie w obliczu coraz większego zapotrzebowania na żywność.

Pójście z duchem czasu, choć czasem wzbudza niepokój i obawy, otwiera nowe możliwości i techniki pracy. Połączenie wiedzy z technologiami pozwala na doskonalenie metod i tylko zwiększa pewność uzyskania pożądanego plonu. Dlatego wydaje się, że z roku na rok rolnictwo cyfrowe zyskuje na znaczeniu, a różnorodnych aplikacji i programów wspierających rolników tylko przybywa. Warto korzystać z nich nie tylko w przypadku mocno skomputeryzowanego rolnictwa precyzyjnego.