You are here

Uprawa ziemniaka

Uprawa ziemniaków w Polsce w sprzyjających warunkach może być wysoko opłacalna. Wpływ na ilość i jakość plonu mają pogoda, a także pielęgnacja. O ile pierwszy element jest niezależny od rolnika, to drugi już jak najbardziej. Uprawy można odpowiednio przygotować, a potem pielęgnować, co znacznie zwiększa szansę na dobry zysk. Co jest najważniejsze w uprawie ziemniaka?

Carial Flex - Pogromca zarazy ziemniaka!

Carial Flex to zupełnie nowy standard w ochronie ziemniaków. Dzięki unikalnemu połączeniu substancji czynnych preparat wyznacza dotąd niespotykany poziom skuteczności na zarazę ziemniaka.

Preparat zawiera dwie substancje czynne: mandipropamid oraz cymoksanil. Carial Flex ma działanie wgłębne i powierzchniowe i jest polecany do stosowania zarówno interwencyjnie jak i zapobiegawczo.

W doświadczeniach prowadzonych w ostatnich latach w Polsce, Carial Flex zawsze wykazywał najwyższą skuteczność i uniwersalność.

Carial Flex - Pif paf Piątka

Porady eksperta - Dr Hab. Katarzyna Rębarz

„Alternarioza często pojawia się jeszcze przed zarazą ziemniaka. Grzyby wywołujące brunatną plamistość liści pojawiają się w okresie kwitnienia i są obecne w ziemniakach do końca wegetacji.
Pierwsze objawy choroby na liściach roślin ziemniaka występują w okresie kwitnienia, a przy szczególnie korzystnych warunkach do rozwoju wcześniej.
Na liściach tworzą się nieregularnie rozmieszczone, drobne (2 do 5 mm) nekrozy barwy ciemniejszej od nekroz wywołanych rozwojem suchej plamistości”.

Co wyróżnia Carial Star?

Podwójne uderzenie - zwalcza jednocześnie alternariozę i zarazę ziemniaka.

Idealne połączenie - to pierwszy produkt na rynku o tak wysokiej skuteczności działania na dwie najważniejsze choroby ziemniaka.

Wyjątkowa skuteczność - dzięki zawartości substancji czynnej difenokonazol zwalcza oba patotypy alternarii (Alternaria alternata oraz Alternaria solani).

Pewność działania - najwyższa skuteczność w zwalczaniu zarazy ziemniaka i alternariozy potwierdzona badaniami Grupy Euroblight 2014.

Odporność na zmywanie przez deszcz - już nawet po 15 minutach od wykonania zabiegu produkt zachowuje swoją skuteczność.

Łatwość w użyciu - produkt nie wymaga mieszania i ma niską dawkę.

Środki ochrony roślin - fungicydy


Fungicyd Amistar
Fungicydy

Amistar 250 SC

Środek grzybobójczy w formie koncentratu stosowany zapobiegawczo w zwalczaniu chorób...

Fungicyd Carial Flex
fungicydy

Carial Flex

koncentrat w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, o działaniu wgłębnym i...

Fungicyd Carial Star
Fungicydy

Carial Star 500 SC

Środek grzybobójczy w formie koncentratu stosowany zapobiegawczo w zwalczaniu chorób...

Fungicyd Revus
Fungicydy

Revus 250 SC

Środek grzybobójczy w formie zawiesiny do stosowania głównie zapobiegawczego i...

Program ochrony ziemniaka

Środki ochrony roślin - herbicydy


Herbicyd Boxer
Herbicydy

Boxer 800 EC

Środek chwastobójczy w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Jest...

Herbicyd Arcade
Herbicydy

Arcade 880 EC

Jest to środek chwastobójczy w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, do...

Środki ochrony roślin - insektycydy


Insektycyd Karate Zeon
Insektycydy

Karate Zeon 050 CS

Środek owadobójczy i przędziorkobójczy w formie koncentratu przeznaczony do zwalczania...

Insektycyd Nemathorin 10GR
Insektycydy

Nemathorin 10 GR

Środek nicieniobójczy w postaci drobnych granul stosowanych doglebowo. Przeznaczony...

Uprawa ziemniaka – staranne przygotowanie gleby

Podłoże przed założeniem uprawy ziemniaków powinno być odpowiednio przygotowane. Obejmuje to nie tylko oczyszczenie, przekopanie i wyrównanie terenu, ale często również zmianę parametrów gleby. Ziemniaki powinny być sadzone w podłożu lekko kwaśnym (pH=5,5–6,5). Zarówno niższy, jak i wyższy odczyn negatywnie wpływa na plonowanie. Dlatego nie można wykluczyć potrzeby wykonania wapnowania lub zakwaszania w roku poprzedzającym sadzenie. Gleba pod ziemniaki powinna być dobrze spulchniona, niezbyt zwięzła, żyzna, o wyregulowanych stosunkach wodno-powietrznych. Należy unikać gleb podmokłych (gnicie bulw, deformacja, większe ryzyko występowania chorób).

Uprawa ziemniaków – jak i kiedy je sadzić?

Uprawa ziemniaków jest możliwa od kwietnia, optymalny termin sadzenia najczęściej przypada na II i III dekadę tego miesiąca. Oczywiście zależy to także od wczesności odmiany i rejonu uprawy. Temperatura podłoża na głębokości 10cm powinna wynosić 5-10°C. Odmiany wczesne można sadzić wcześniej, pod warunkiem, że sadzeniaki są podkiełkowane, a pole osłania się agrowłókniną. Przemrożone bulwy wypuszczają nowe pędy, ale opóźnia to zbiór i negatywnie wpływa na wysokość plonu. Sadzeniaki warto zaprawić fungicydem przed sadzeniem. Stosuje się rozstaw rzędów o szerokości 62,5, 67,5, 75 i 90cm. Odległość roślin w rzędzie wynosi od 20 do 40cm. Głębokość sadzenia w uprawie ziemniaków wynosi od 5 do 7cm (licząc od podstawy ziemniaka). Podczas pierwszego obredlania głębokość zwiększa się o 5cm, następnie o 10 (optymalna gleba) lub 15cm (gleba lekka). Sadzeniaki warto poddać wcześniejszemu podkiełkowaniu. Na 3-5 tygodni przed sadzeniem umieszcza się je w widnym i umiarkowanie ciepłym (12-18°C) pomieszczeniu o wysokiej wilgotności powietrza. Co prawda ziemniaki kiełkują nawet w ciemności, ale wtedy kiełki są kruche i wątłe. Plusem zabiegu jest szybszy rozwój i zmniejszenie zagrożenia wystąpienia niektórych chorób czy ataku szkodników. Minus to większa podatność na suszę i ryzyko uszkodzenia kiełków podczas sadzenia.

Uprawa ziemniaka – przydatne zabiegi przed założeniem plantacji

Uprawy ziemniaka nie są wymagające pod względem przedplonu. Najlepsze wyniki osiąga się przez wcześniejszą uprawę roślin bobowatych jednorocznych lub mieszanki bobowatych wieloletnich z trawami. Unika się łubinu nasiennego, który zwiększa ryzyko porażenia ziemniaków czarną nóżką. Dodatkowo jesienią roku poprzedzającego sadzenie bulw podłoże warto wzbogacić obornikiem. Średnio stosuje się 20-30t/ha.

Prawidłowa uprawa ziemniaków

Nawożenie obornikiem zwykle nie jest wystarczające, dlatego uzupełnia się je nawożeniem mineralnym. Należy zastosować 60-120kg azotu w dwóch dawkach (pierwsza przed założeniem plantacji, druga w trakcie uprawy). Dawki P i K dobiera się względem ilości aplikowanego azotu (P:N=1:1, K:N=1,5-2:1). Ważnymi pierwiastkami w uprawie ziemniaka są również magnez i bor. Jednym z najważniejszych zabiegów jest formowanie redlin. W razie suszy ziemniaki powinno się nawadniać. Dużą uwagę należy poświęcić ochronie. Uprawa ziemniaka jest narażona na chwasty (zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju). Trzeba pamiętać, że początkowo wzrost rośliny uprawnej jest powolny (w przeciwieństwie do chwastów). Jednym z najgroźniejszych gatunków dla ziemniaka jest perz właściwy. Często w calu oczyszczenia pola z zielska łączy się zabiegi mechaniczne i chemiczne. Polega to na wykonywaniu przed wschodami 2-3 zabiegów mechanicznych redukujących zachwaszczenie, a następnie przeprowadza się zabieg z użyciem herbicydu.

Do powszechnych chorób ziemniaka zalicza się m.in. alternariozę, zarazę ziemniaczaną, suchą zgniliznę bulw, czarną nóżkę, bakteriozę pierścieniową i parchy. Ze szkodników w uprawie ziemniaków pojawiają się m.in. mszyce (wektory groźnych chorób wirusowych), stonka ziemniaczana, mątwiki ziemniaczane i rolnice. Nie można także bagatelizować szkodliwości szkodników glebowych, takich jak drutowce i pędraki.