You are here

Blog

Blog

Przezimowanie zbóż – jak wspierać uprawy, by przetrwały zimę?

Udane plony to wynik szeregu prac, które w przypadku zbóż ozimych zaczynają się już na jesieni poprzedniego roku, od odpowiedniego przygotowania pola i wysiania właściwie dobranej odmiany pszenicy. Kolejnym, nie mniej ważnym etapem w drodze do sukcesu jest właściwa ochrona upraw przed chorobami, szkodnikami i chwastami, a także przeprowadzone na wiosnę skracanie zbóż.

Fungicydy systemiczne – na co zwrócić uwagę podczas ich stosowania?

Jednym z największych problemów występujących w towarowej uprawie roślin są atakujące je choroby. By nie dopuścić do strat w plonie, stosuje się różnego rodzaju środki ochrony roślin, w tym zapewniające długotrwałą ochronę fungicydy systemiczne. Jednak by ich używanie przyniosło wymierne rezultaty, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Owies głuchy – jak go rozpoznać i skutecznie zwalczać?

Owies głuchy to pospolity, a zarazem jeden z najbardziej uciążliwych gatunków chwastów, jakie można spotkać na naszych polach. Tę złą sławę zawdzięcza on przede wszystkim dużej konkurencyjności w stosunku do uprawianych roślin, występowaniem na coraz większych powierzchniach terenów uprawnych, a także formowaniu biotypów odpornych na niektóre herbicydy.

 

Jak zabezpieczyć kukurydzę przed omacnicą i chorobami grzybowymi?

Na rozwój chorób grzybowych w kukurydzy wpływa duża wilgotność powietrza i liczne opady przy stosunkowo wysokiej temperaturze powietrza. Są to warunki, które możemy zaobserwować w bieżącym roku. Wiąże się to również z pojawieniem się innego problemu – nalotów omacnicy prosowianki na plantacje. Ochrona roślin zarówno przed szkodnikami, jak i przed chorobami jest zatem niezbędna.

Jakie są rodzaje nawozów wapniowych i czy warto je stosować?

Chociaż obecnie dąży się do jak najlepszego dostosowania hodowanych roślin do warunków, w jakich będą one uprawiane, nawożenie wciąż pozostaje koniecznością. Żeby zabieg ten był jak najefektywniejszy, podłoże musi mieć między innymi odpowiedni odczyn. W jego utrzymaniu decydującą rolę odgrywają nawozy wapniowe, które można podzielić na dwie, zasadnicze grupy: te, których podstawowym zadaniem jest regulacja odczynu gleby oraz te, w których wapń służy głównie jako składnik odżywczy, a jego rola w regulacji odczynu gleby jest znikoma.

Za co odpowiada Izba Zbożowo-Paszowa?

Izba Gospodarcza Handlowców, Przetwórców Zbóż i Producentów Pasz, nazywana też Izbą Zbożowo-Paszową, to organizacja reprezentująca zrzeszone w niej przedsiębiorstwa i inne podmioty zajmujące się handlem, przetwórstwem zbóż oraz nasion oleistych, a ponadto produkcją i obrotem paszami. W jej skład wchodzą również podmioty zajmujące się magazynowaniem i składowaniem tych produktów. Funkcjonuje ona od 1997 roku.

Ochrona zbóż przed chorobami grzybowymi – przegląd dostępnych preparatów

W ochronie zbóż przed chorobami grzybowymi, oprócz wyboru odpornych lub mało podatnych odmian oraz odpowiedniej agrotechniki, kluczowe znaczenie mają też odpowiednio przeprowadzone zabiegi zapobiegające pojawieniu się chorób lub zwalczające je w momencie ich wystąpienia. Konieczne jest staranne dobranie preparatu do zwalczanego patogenu.

Jak dokładnie działają herbicydy?

Efektywna walka z chwastami jest elementem koniecznym w każdej uprawie w celu osiągnięcia satysfakcjonującego plonu, a co za tym idzie – zysku. Jednakże dobierając herbicydy, trzeba znać sposoby działania poszczególnych preparatów – tak, by nie dopuścić do sytuacji, w której do ochrony upraw będziemy stosować różne środki, należące jednak do tej samej grupy, czy nawet mające tę samą substancję czynną.

Pages