You are here

Blog

Blog

Jak wybrać najlepszą odmianę rzepaku?

Oferta odmian rzepaku ozimego jest obecnie bardzo szeroka. Często już u progu żniw rolnicy zastanawiają się, jaką odmianę rzepaku będą mogli wysiać po ich zakończeniu, by uzyskać dobre plony w następnym sezonie. Pobieżnie uzyskane informacje na temat poszczególnych odmian dodatkowo utrudniają wybór. Dlatego warto wiedzieć, czym kierować się przy zakupie najlepszej odmiany rzepaku ozimego.

Czynniki decydujące o rozpoczęciu żniw – kiedy zacząć?

Żniwa to najbardziej oczekiwany przez rolników czas w całym cyklu produkcyjnym. To od nich m.in. zależy ostateczna wielkość i jakość zebranego plonu. Zbiór ziarna w złej fazie rozwojowej rośliny będzie skutkował jego słabą jakością przetwórczą. Ponadto, taki plon będzie się źle przechowywać. Kwestia ta dotyczy zarówno zbóż, jak i rzepaku. Dlatego, podejmując decyzję o żniwach, warto rozpoznać fazę rozwojową rośliny i wykonać je w odpowiednim czasie.

Jęczmień ozimy – jakie ma wymagania?

Jęczmień to wykorzystywane do celów paszowych i konsumpcyjnych zboże, które stanowi również istotny surowiec dla przemysłu piwowarskiego. W połączeniu z postępującymi zmianami klimatycznymi, których skutkiem są łagodniejsze zimy i suche wiosny, jęczmień ozimy może stać się w przyszłości jednym z podstawowych w strukturze zasiewów zbóż. Planując jego uprawę, należy wziąć pod uwagę potrzeby tej rośliny.

Uprawa pszenicy – jak uzyskać dobry plon?

Pszenica to najczęściej uprawiane w Polsce zboże. Stanowi podstawę bezpieczeństwa żywnościowego kraju. Jest to jednocześnie jedno ze zbóż najbardziej wymagających co do jakości gleb, agrotechniki, nawożenia i ochrony, co jest skutkiem wielowiekowej hodowli nastawionej na wielkość plonu i parametry użytkowe ziarna. Dlatego obecnie, by uzyskać sukces w uprawie pszenicy, trzeba dokładnie przestrzegać zaleceń i ściśle trzymać się wymaganych terminów zabiegów. Spełnienie tych warunków przyniesie dobry, wysokiej jakości plon.

Kiedy kwitnie rzepak – co warto wiedzieć?

Czas kwitnienia rzepaku to kluczowy okres, który bezpośrednio wpływa na wysokość uzyskanych plonów. W tym czasie konieczne jest zachowanie szczególnej uwagi, ponieważ rośliny są wówczas narażone zarówno na atak chorób grzybowych, jak i szkodników, których wpływ może zniweczyć wysiłek włożony w uzyskanie wysokich i dobrej jakości plonów.

Niedobór wapnia u roślin – jakie mogą być skutki?

Wapń to jeden z kluczowych pierwiastków, niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i funkcjonowania roślin. Jest on aktywatorem enzymów komórkowych, służy do buforowania odczynu w komórkach roślinnych, a ponadto stanowi ważny składnik ścian i błon komórkowych. Odgrywa też istotną rolę w czasie podziału komórek i wzrostu roślin. Zapewnienie prawidłowej podaży tego pierwiastka jest zatem bardzo ważne. Zaniedbanie tej kwestii skutkuje niedoborami, które mogą mieć istotny wpływ między innymi na wielkość i jakość uzyskanego plonu.

Jak poprawnie wykonać nawożenie jęczmienia ozimego?

Jęczmień ozimy to jedno z najpopularniejszych zbóż z Polsce. Jego uprawa wymaga zachowania dużej staranności, ponieważ system korzeniowy tej rośliny jest słabiej rozwinięty niż w przypadku innych odmian, skutkiem czego pobieranie składników mineralnych i wody pozostaje ograniczone. Jedno z kluczowych elementów produkcji jęczmienia ozimego to jego prawidłowe nawożenie.

Oprysk na chwasty jednoliścienne – kiedy należy go wykonać?

Chwasty jednoliścienne stanowią duże niebezpieczeństwo dla wielu upraw polowych, począwszy przede wszystkim od zbóż, poprzez rośliny okopowe i oleiste, aż do upraw warzywniczych. Konkurują z nimi o światło, wodę i składniki mineralne z gleby. Jednym z podstawowych sposobów na walkę z tym zagrożeniem jest wykonany w odpowiednim terminie oprysk na chwasty jednoliścienne.

Pages