Blog
Zabieg „na płatek” w rzepaku – kiedy i jak go wykonać? Ochrona rzepaku w czasie jego kwitnienia
Zabieg fungicydowy w okresie kwitnienia rzepaku jest kluczowy w ochronie plantacji przed zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych oraz szarą pleśnią. To konieczność, w przeciwnym wypadku dochodzi do przyspieszonego dojrzewania, przedwczesnego otwierania się łuszczyn, osypywania nasion i tym samym znacznych strat w plonie.
Drutowce w kukurydzy – ochrona dzięki zaprawie nasion
Drutowce to jedne z najbardziej uciążliwych i groźnych szkodników w uprawie kukurydzy. Ciężko je wyeliminować profilaktyką, bo ich rozwój trwa kilka lat, a w dodatku znajdują się w glebie na różnych głębokościach, natomiast środków do bezpośredniego zwalczania brakuje. Co w takim wypadku robić? Trzeba wykonywać kilka działań, które ograniczają populację. Kluczowa w ochronie jest odpowiednio dobrana zaprawa na drutowce.
Jak zwalczać chowacze?
Chowacze to groźna grupa chrząszczy, która żeruje na różnorodnych uprawach roślin kapustowatych. Szczególnie duże straty powoduje w rzepaku ozimym. Pojawiają się wcześnie, niektóre gatunki już na przedwiośniu. Niezwalczane znacząco obniżają plon. Jak wygląda profilaktyka i zwalczanie chowacza? Jakie insektycydy stosować?
Chowacz brukwiaczek i chowacz czterozębny – groźne gatunki chowaczy
Największe spustoszenie na plantacjach rzepaku powodują dwa gatunki chowaczy: brukwiaczek i czterozębny. Oba gatunki różnią się nieco wyglądem i „zachowaniem”.
Słodyszek rzepakowy – jak z nim walczyć?
Słodyszek rzepakowy to jeden z najgroźniejszych szkodników rzepaku, rzepiku, gorczycy i warzyw kapustnych. Żeruje na pąkach kwiatowych i zalążkach owocostanów. Może doprowadzić do strat w wysokości 80% plonu. Jak wygląda skuteczne zwalczanie słodyszka? Jakie rozwiązania insektycydowe stosować?
Nowe odmiany ziemniaków – czy przyniosą nowe choroby?
Wśród nowych odmian ziemniaków, dominują te wczesne oraz bardzo wczesne. W tych grupach wyróżniamy 5 najpopularniejszych odmian. Jakie możliwości niesie ich uprawa? Czy specyfika nowych odmian może wiązać się z ryzykiem wystąpienia nowych chorób? Czy lepiej stawiać na krajowe, czy zagraniczne odmiany ziemniaków?
Rodentycydy – jak zwalczać gryzonie?
Gryzonie są zagrożeniem nie tylko dla przechowywanych plonów, lecz również dla uprawianych roślin. Wyróżniają się nieokiełznaną żarłocznością, są więc dużym problemem dla rolnika czy sadownika. Na szczęście w sukurs przychodzą rodentycydy, silne środki zapewniające skuteczną ochronę. Jak je właściwie stosować?
Jakie odmiany kukurydzy będą dobre na kiszonkę, a jakie na ziarno?
Kukurydza należy do najpopularniejszych roślin zbożowych w Polsce – uprawia się ją na ziarno oraz na kiszonkę. Aby uprawa była wydajna, a plon wartościowy, należy odpowiednio dobrać odmiany i postawić na materiał siewny wysokiej jakości. Jakie kryteria powinny spełnić dobre odmiany na kiszonkę i ziarno? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem.
Walka z chwastami i szkodnikami jesienią
Kluczem do sukcesu w uprawie zbóż i innych roślin rolniczych jest możliwie najwcześniejsze rozpoczęcie walki z chwastami i szkodnikami. Oznacza to konieczność wykonywania zabiegów z użyciem pestycydów jeszcze w okresie jesiennym. Takie działanie opłaca się, gdyż ogranicza częstotliwość prac w przyszłym sezonie.
Ochrona kukurydzy – o czym pamiętać?
Kukurydza jest jednym z tych gatunków, w przypadku których sukces w uprawie zależy od starannego przestrzegania zaleceń związanych z ochroną. Szczególnie ważne jest to w pierwszych fazach wzrostu, w czasie których rośliny są bardzo narażone na konkurencję ze strony chwastów. Zaniedbania w ich zwalczaniu prowadzą do znacznego spadku plonu, a na to nie może pozwolić sobie żaden szanujący się plantator. O czym więc należy pamiętać, by prawidłowo ochronić kukurydzę przed czyhającymi na nią zagrożeniami?
Jak przygotować rzepak do przezimowania?
By rzepak dobrze przezimował, konieczne jest zapewnienie mu dobrych warunków wzrostu w okresie jesiennym – tak, żeby silne i dobrze zaopatrzone w substancje zapasowe rośliny były gotowe na przetrwanie niskich temperatur i przesuszających zimowych wiatrów. Poniżej podpowiemy, co zrobić, by plantacja przetrzymała zimę w dobrej kondycji.