You are here

Blog

Blog

Zabieg „na płatek” w rzepaku – kiedy i jak go wykonać? Ochrona rzepaku w czasie jego kwitnienia

Zabieg fungicydowy w okresie kwitnienia rzepaku jest kluczowy w ochronie plantacji przed zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych oraz szarą pleśnią. To konieczność, w przeciwnym wypadku dochodzi do przyspieszonego dojrzewania, przedwczesnego otwierania się łuszczyn, osypywania nasion i tym samym znacznych strat w plonie.

Drutowce w kukurydzy – ochrona dzięki zaprawie nasion

Drutowce to jedne z najbardziej uciążliwych i groźnych szkodników w uprawie kukurydzy. Ciężko je wyeliminować profilaktyką, bo ich rozwój trwa kilka lat, a w dodatku znajdują się w glebie na różnych głębokościach, natomiast środków do bezpośredniego zwalczania brakuje. Co w takim wypadku robić? Trzeba wykonywać kilka działań, które ograniczają populację. Kluczowa w ochronie jest odpowiednio dobrana zaprawa na drutowce.

Jak zwalczać chowacze?

Chowacze to groźna grupa chrząszczy, która żeruje na różnorodnych uprawach roślin kapustowatych. Szczególnie duże straty powoduje w rzepaku ozimym. Pojawiają się wcześnie, niektóre gatunki już na przedwiośniu. Niezwalczane znacząco obniżają plon. Jak wygląda profilaktyka i zwalczanie chowacza? Jakie insektycydy stosować?

Chowacz brukwiaczek i chowacz czterozębny – groźne gatunki chowaczy

Największe spustoszenie na plantacjach rzepaku powodują dwa gatunki chowaczy: brukwiaczek i czterozębny. Oba gatunki różnią się nieco wyglądem i „zachowaniem”.

Jakie odmiany kukurydzy będą dobre na kiszonkę, a jakie na ziarno?

Kukurydza należy do najpopularniejszych roślin zbożowych w Polsce – uprawia się ją na ziarno oraz na kiszonkę. Aby uprawa była wydajna, a plon wartościowy, należy odpowiednio dobrać odmiany i postawić na materiał siewny wysokiej jakości. Jakie kryteria powinny spełnić dobre odmiany na kiszonkę i ziarno? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem.

Ochrona kukurydzy – o czym pamiętać?

Kukurydza jest jednym z tych gatunków, w przypadku których sukces w uprawie zależy od starannego przestrzegania zaleceń związanych z ochroną. Szczególnie ważne jest to w pierwszych fazach wzrostu, w czasie których rośliny są bardzo narażone na konkurencję ze strony chwastów. Zaniedbania w ich zwalczaniu prowadzą do znacznego spadku plonu, a na to nie może pozwolić sobie żaden szanujący się plantator. O czym więc należy pamiętać, by prawidłowo ochronić kukurydzę przed czyhającymi na nią zagrożeniami?

Pages