You are here

Blog

Blog

Powschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy. Jak radzić sobie z chwastami w kukurydzy, czym je zwalczać?

Chwasty w kukurydzy to nie tylko konkurencja, która może zaszkodzić w początkowym okresie uprawy, ale i zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób i szkodników (chwasty są żywicielami wielu z nich). Dlatego tak dużą uwagę poświęca się ograniczeniu zachwaszczenia. Metody chemiczne są dwie: nalistna oraz zabiegi odglebowe. Każda z nich ma swoje wady i zalety, ale o tym później.

Ochrona buraka cukrowego - zwalczanie chwościka w buraku cukrowym w kontekście wycofania różnych s.cz. z rynku

Chwościk buraka to choroba grzybowa, którą od dawna uważano za groźnego „przeciwnika”. Obecnie sytuacja zdecydowanie się pogorszyła. W poprzednich latach rolnik mógł korzystać ze skutecznych narzędzi: większej liczby środków ochrony, np. zawierających epoksykonazol. Niestety jest to kolejna substancja czynna wycofana z użycia. Jak więc skutecznie chronić plantacje dziś i w przyszłości?

Siew kukurydzy - Jak się do niego przygotować i kiedy go wykonać?

Sianie kukurydzy na ziarno czy kiszonkę powinno być poprzedzone kilkoma pracami polowymi. Istotny jest wybór odmian – ze szczególnym naciskiem na bardzo wczesne do średnio wczesnych. Jak pokazują ostatnie lata jest to najbardziej opłacalne. Termin siewu kukurydzy zależy od rejonu uprawy, przebegu pogody, a także typu nasion. Jak wykonać ten pierwszy etap uprawy i tym samym zwiększyć szansę na lepsze plony?

Zabieg „na płatek” w rzepaku – kiedy i jak go wykonać? Ochrona rzepaku w czasie jego kwitnienia

Zabieg fungicydowy w okresie kwitnienia rzepaku jest kluczowy w ochronie plantacji przed zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych oraz szarą pleśnią. To konieczność, w przeciwnym wypadku dochodzi do przyspieszonego dojrzewania, przedwczesnego otwierania się łuszczyn, osypywania nasion i tym samym znacznych strat w plonie.

Drutowce w kukurydzy – ochrona dzięki zaprawie nasion

Drutowce to jedne z najbardziej uciążliwych i groźnych szkodników w uprawie kukurydzy. Ciężko je wyeliminować profilaktyką, bo ich rozwój trwa kilka lat, a w dodatku znajdują się w glebie na różnych głębokościach, natomiast środków do bezpośredniego zwalczania brakuje. Co w takim wypadku robić? Trzeba wykonywać kilka działań, które ograniczają populację. Kluczowa w ochronie jest odpowiednio dobrana zaprawa na drutowce.

Jak zwalczać chowacze?

Chowacze to groźna grupa chrząszczy, która żeruje na różnorodnych uprawach roślin kapustowatych. Szczególnie duże straty powoduje w rzepaku ozimym. Pojawiają się wcześnie, niektóre gatunki już na przedwiośniu. Niezwalczane znacząco obniżają plon. Jak wygląda profilaktyka i zwalczanie chowacza? Jakie insektycydy stosować?

Chowacz brukwiaczek i chowacz czterozębny – groźne gatunki chowaczy

Największe spustoszenie na plantacjach rzepaku powodują dwa gatunki chowaczy: brukwiaczek i czterozębny. Oba gatunki różnią się nieco wyglądem i „zachowaniem”.

Pages