You are here

Blog

Blog

Pleśń śniegowa zbóż - jak przeciwdziałać i co zrobić gdy się pojawi?

Pleśń śniegowa występuje na różnych gatunkach zbóż, ale szczególnie dotkliwa i częsta jest na życie, jęczmieniu i pszenżytach, szczególnie na mocno wykrzewionych plantacjach. Najbardziej zagrożone są formy ozime. Porażone zboża najczęściej obumierają. Te, które przeżyją, mają zahamowany wzrost i tworzą gorzej wykształcone, pomarszczone nasiona. Jak zapobiegać i zwalczać pleśń śniegową zbóż?

 

Wiosenny zabieg insektycydowy – jak sobie radzić ze szkodnikami w zbożach

Zabieg insektycydowy wykonywany wiosną pozwala uchronić zboża przed wieloma groźnymi szkodnikami, w tym mszycami, które nie tylko dokonują bezpośrednich szkód, ale też zwiększają ryzyko wystąpienia chorób grzybowych (spadź) i wirusowych (są wektorami wirusów). Jak zwalczyć szkodniki zbóż na początku sezonu?

Mączniak prawdziwy – czym go zwalczać?

Mączniak prawdziwy zbóż i traw to choroba wywoływana przez kilka patogenów grzybowych. Pomimo że poraża głównie liście, nie można jej bagatelizować. Ma bezpośredni, negatywny wpływ na plonowanie. Powoduje średnie spadki plonu o ok. 20%, a niezwalczana nawet o 40%. Choroba jest dosyć charakterystyczna i łatwa do rozpoznania. Pytanie tylko, jak ją zwalczać.

Powschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy. Jak radzić sobie z chwastami w kukurydzy, czym je zwalczać?

Chwasty w kukurydzy to nie tylko konkurencja, która może zaszkodzić w początkowym okresie uprawy, ale i zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób i szkodników (chwasty są żywicielami wielu z nich). Dlatego tak dużą uwagę poświęca się ograniczeniu zachwaszczenia. Metody chemiczne są dwie: nalistna oraz zabiegi odglebowe. Każda z nich ma swoje wady i zalety, ale o tym później.

Ochrona buraka cukrowego - zwalczanie chwościka w buraku cukrowym w kontekście wycofania różnych s.cz. z rynku

Chwościk buraka to choroba grzybowa, którą od dawna uważano za groźnego „przeciwnika”. Obecnie sytuacja zdecydowanie się pogorszyła. W poprzednich latach rolnik mógł korzystać ze skutecznych narzędzi: większej liczby środków ochrony, np. zawierających epoksykonazol. Niestety jest to kolejna substancja czynna wycofana z użycia. Jak więc skutecznie chronić plantacje dziś i w przyszłości?

Siew kukurydzy - Jak się do niego przygotować i kiedy go wykonać?

Sianie kukurydzy na ziarno czy kiszonkę powinno być poprzedzone kilkoma pracami polowymi. Istotny jest wybór odmian – ze szczególnym naciskiem na bardzo wczesne do średnio wczesnych. Jak pokazują ostatnie lata jest to najbardziej opłacalne. Termin siewu kukurydzy zależy od rejonu uprawy, przebegu pogody, a także typu nasion. Jak wykonać ten pierwszy etap uprawy i tym samym zwiększyć szansę na lepsze plony?

Zabieg „na płatek” w rzepaku – kiedy i jak go wykonać? Ochrona rzepaku w czasie jego kwitnienia

Zabieg fungicydowy w okresie kwitnienia rzepaku jest kluczowy w ochronie plantacji przed zgnilizną twardzikową, czernią krzyżowych oraz szarą pleśnią. To konieczność, w przeciwnym wypadku dochodzi do przyspieszonego dojrzewania, przedwczesnego otwierania się łuszczyn, osypywania nasion i tym samym znacznych strat w plonie.

Pages