You are here

Blog

Blog

Integrowana ochrona roślin – jak przebiega?

Integrowana Ochrona Roślin stanowi kluczowy element nowoczesnych systemów uprawy roślin. Polega na wykorzystaniu metod, dzięki którym stosowanie tradycyjnych środków ochrony roślin, może zostać ograniczone do niezbędnego minimum. Dzięki takiemu systemowi ochrony, możliwa jest produkcja wysokiej jakości płodów rolnych, w tym atrakcyjnych wizualnie owoców i warzyw. System integrowanej ochrony roślin jest pomocny w produkcji płodów rolnych o najwyższych wartościach biologicznych i odżywczych, bezpiecznych dla zdrowia ludzi oraz zwierząt.

Herbicydy – czym są i jak je stosować

Herbicydy to inaczej preparaty chwastobójcze, powszechnie wykorzystywane w uprawach rolnych i ogrodniczych. Działają układowo (są wchłaniane przez liście lub korzenie i hamują procesy fizjologiczne) albo kontaktowo (niszczą te fragmenty roślin, z którymi bezpośrednio się zetkną). Mogą być selektywne lub totalne. Pierwsze z nich eliminują daną grupę roślin lub konkretny gatunek.

Fungicydy – jak działają?

Fungicydy stosuje się na szeroką grupę chorób porażających różne odmiany roślin. Jakie zastosowanie mają te środki w nowoczesnym rolnictwie? Otóż, standardowo stosuje się je w charakterze efektywnego środka na takie przypadłości upraw, jak mączniaki, szarą pleśń czy plamistości liści. Do grona bardziej „wyspecjalizowanych” chorób, które również zwalcza się fungicydami, należą między innymi: rizoktonioza ziemniaka, rizoktonioza traw, a także askochytoza grochu.

Przezimowanie zbóż – jak wspierać uprawy, by przetrwały zimę?

Udane plony to wynik szeregu prac, które w przypadku zbóż ozimych zaczynają się już na jesieni poprzedniego roku, od odpowiedniego przygotowania pola i wysiania właściwie dobranej odmiany pszenicy. Kolejnym, nie mniej ważnym etapem w drodze do sukcesu jest właściwa ochrona upraw przed chorobami, szkodnikami i chwastami, a także przeprowadzone na wiosnę skracanie zbóż.

Fungicydy systemiczne – na co zwrócić uwagę podczas ich stosowania?

Jednym z największych problemów występujących w towarowej uprawie roślin są atakujące je choroby. By nie dopuścić do strat w plonie, stosuje się różnego rodzaju środki ochrony roślin, w tym zapewniające długotrwałą ochronę fungicydy systemiczne. Jednak by ich używanie przyniosło wymierne rezultaty, należy zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Owies głuchy – jak go rozpoznać i skutecznie zwalczać?

Owies głuchy to pospolity, a zarazem jeden z najbardziej uciążliwych gatunków chwastów, jakie można spotkać na naszych polach. Tę złą sławę zawdzięcza on przede wszystkim dużej konkurencyjności w stosunku do uprawianych roślin, występowaniem na coraz większych powierzchniach terenów uprawnych, a także formowaniu biotypów odpornych na niektóre herbicydy.

 

Jak zabezpieczyć kukurydzę przed omacnicą i chorobami grzybowymi?

Na rozwój chorób grzybowych w kukurydzy wpływa duża wilgotność powietrza i liczne opady przy stosunkowo wysokiej temperaturze powietrza. Są to warunki, które możemy zaobserwować w bieżącym roku. Wiąże się to również z pojawieniem się innego problemu – nalotów omacnicy prosowianki na plantacje. Ochrona roślin zarówno przed szkodnikami, jak i przed chorobami jest zatem niezbędna.

Jakie są rodzaje nawozów wapniowych i czy warto je stosować?

Chociaż obecnie dąży się do jak najlepszego dostosowania hodowanych roślin do warunków, w jakich będą one uprawiane, nawożenie wciąż pozostaje koniecznością. Żeby zabieg ten był jak najefektywniejszy, podłoże musi mieć między innymi odpowiedni odczyn. W jego utrzymaniu decydującą rolę odgrywają nawozy wapniowe, które można podzielić na dwie, zasadnicze grupy: te, których podstawowym zadaniem jest regulacja odczynu gleby oraz te, w których wapń służy głównie jako składnik odżywczy, a jego rola w regulacji odczynu gleby jest znikoma.

Pages