Czwartek
01-06
Sunny and few clouds
0 mm
3.1 m/s
W
26°
Piątek
02-06
Partly cloudy
0 mm
3.8 m/s
N
18°
10°
Sobota
03-06
Sunny, cloudless sky
0 mm
1.7 m/s
N
19°
Niedziela
04-06
Sunny and few clouds
0 mm
1.4 m/s
S
22°
Poniedziałek
05-06
Sunny and few clouds
0 mm
1.5 m/s
N
25°
11°
chevron_left
chevron_right
00 - 08
Temperatura min (°C)
8.7
Temperatura Max (°C)
17.2
Opady (mm)
0
Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów (%)
0
Wilgotność względna (%)
57
Kierunek wiatru
SW
Prędkość wiatru (km/h)
1.32
00
01
02
03
04
05
06
07
08 - 16
Temperatura min (°C)
19.4
Temperatura Max (°C)
26
Opady (mm)
0
Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów (%)
0
Wilgotność względna (%)
35.38
Kierunek wiatru
W
Prędkość wiatru (km/h)
3.2
08
09
10
11
12
13
14
15
16 - 24
Temperatura min (°C)
15.5
Temperatura Max (°C)
25.7
Opady (mm)
0
Prawdopodobieństwo wystąpienia opadów (%)
1
Wilgotność względna (%)
45.5
Kierunek wiatru
W
Prędkość wiatru (km/h)
2.56
16
17
18
19
20
21
22
23
Ogólne opryski z powietrza
chevron_left
chevron_right
Legenda - kolory
Spray
Noc
Dzień
Rekomendowane
Limitowane
Niewskazane
Legenda - ograniczenia
A
Powierzchnia liścia zbyt mokra
R
Deszcz
V
Wietrznie
D
Temperatura zbyt wysoka
T
Temperatura zbyt niska
X
Wielokrotność zagrożeń
F
Ryzyko parowania
U
Ryzyko wiatru
Prognoza dostarczona przez meteoblue

Infolinia Syngenta

(22) 550 27 11

Zapraszamy do kontaktu z Infolinią Syngenta od poniedziałku do piątku w godz.: 9:00 - 16:00

Prognoza pogody dla rolników – kluczowy aspekt profesjonalnej uprawy

Prognoza pogody dla rolników to kluczowy aspekt, który nie tylko „informuje” o potencjalnym powodzeniu uprawy, większym lub mniejszym zagrożeniu agrofagami (warunki sprzyjające lub niesprzyjające), ale też determinuje wykonywanie poszczególnych zabiegów – od siewu przez stosowanie środków ochrony po zbiór. Uprawa polowa, w porównaniu ze szklarniową czy tunelową, jest uzależniona od dużo większej liczby czynników. Rolnicza prognoza pogody obejmuje różnorodne parametry, które mają znaczenie dla wegetacji roślin.

Prognoza pogody dla rolników na 5 dni

Realna prognoza pogody dla rolników na 5 dni umożliwia zaplanowanie działań na poszczególnych plantacjach. Pozwala zminimalizować ryzyko niewykonania danych zabiegów na skutek niekorzystnej pogody. Syngenta ułatwia sprawdzenie, jaka będzie pogoda w ciągu najbliższych dni. Wystarczy skorzystać z dynamicznego serwisu Agricast.

Syngenta – pogoda bez niespodzianek

Agricast od Syngenta to dynamiczny serwis, dzięki któremu pogoda nie sprawia rolnikowi przykrych niespodzianek. Agricast to szczegółowa prognoza pogody prezentowana w godzinnych interwałach na 5 kolejnych dni oraz lokalna prognoza skuteczności zabiegów ochrony roślin. Pozwala sprawdzić najważniejsze aspekty, którymi kieruje się przy wykonywaniu (lub przekładaniu) poszczególnych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejsze to temperatura powietrza (Agricast podaje minimalną i maksymalną danego dnia) oraz ilość opadów (w mm). To parametry, które wpływają m.in. na efektywność środków ochrony roślin (wszak te działają w określonym zakresie temperatur). Nawet w przypadku braku opadów, serwis pokazuje prawdopodobieństwo jego wystąpienia (np. 1%). Inne przydatne informacje to wilgotność względna powietrza, kierunek i prędkość wiatru.

Agricast pogoda posiada także legendę z kolorami, które rekomendują, odradzają i ogólnie informują o zagrożeniu w przypadku wykonywania oprysków. Oznaczenia literowe wskazują konkretny rodzaj zagrożenia:

  • A – powierzchnia liścia jest zbyt mokra;
  • R – deszcz;
  • V – wietrznie;
  • D – temperatura zbyt wysoka;
  • T – temperatura zbyt niska;
  • X – wielokrotność zagrożeń;
  • F – ryzyko parowania;
  • U – ryzyko wiatru.

To duże ułatwienie, które pozwala ograniczyć ryzyko obniżenia efektywności wykonywanych zabiegów (na skutek różnych czynników zewnętrznych). Tym samym ogranicza potencjalne straty w plonie, a także zasobach. W ostatecznym rozrachunku pozytywnie wpływa na opłacalność uprawy.

Syngenta Agricast – jak korzystać?

Aby sprawdzić prognozę pogody wystarczy w wolnym polu „Wybierz swoją lokalizację, aby zobaczyć dokładną prognozę pogody” zaznaczyć położenie plantacji. Aplikacja reaguje natychmiast, podając prognozę dla konkretnej miejscowości. Rozszerzona wersja Agricast, pokazująca szczegółowe dane pogodowe, np. pogoda na kilkanaście dni, dane godzinowe itp., dostępne są dla uczestników programu Agriclub oraz użytkowników aplikacji myFIELD. Obsługa jest prosta – intuicyjna. Poszczególne informacje są klarowne, przystępne dla każdego. Oprócz tego Syngenta umożliwia korzystanie z WEED ID, aplikacji pomagającej w identyfikacji chwastów jedno- i dwuliściennych zaobserwowanych na polu. Warto mieć to na uwadze.

Po co korzystać z aplikacji i profesjonalnych serwisów pogodowych?

Nie od dziś wiadomo, że prognozy pogody są prognozom nierówne. Wiele z nich, np. w telewizji czy na znanych portalach internetowych jest nie tylko niedokładna, ale również nie zawiera informacji kluczowych dla rolników. Są ogólne – mogą przydać się do planowania urlopu, ale nie do profesjonalnej uprawy roślin. Dlatego najlepszym sposobem jest korzystanie ze specjalistycznych serwisów, takich jak Agricast. Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że nie ma stu procentowo niezawodnej prognozy pogody. Nie wszystko agrometeorolodzy są w stanie przewidzieć. Aplikacja jednak reaguje na te nieprzewidziane zmiany – wszystko jest „podawane” na bieżąco.

Łatwo dostępna, rzetelna i szczegółowa prognoza pogody dla rolników wpływa w pewnym stopniu na opłacalność uprawy. Dzięki niej można m.in. zaoszczędzić na środkach ochrony roślin, przeprowadzać zbiory w optymalnych warunkach pogodowych i skuteczniej poradzić sobie z chorobami, szkodnikami czy chwastami.