You are here

Rzepak

Nasiona czołowych odmian, rozwiązania ochrony roślin - od siewu aż po zbiór

Rzepak jest jedną z najważniejszych roślin uprawnych w Polsce. Powierzchnia jego uprawy systematycznie rośnie, osiągając w ostatnich latach około 800 tys. ha (rzepak ozimy oraz jary). Jest to najważniejsza roślina oleista w naszej strefie klimatycznej.

Olej tłoczony z nasion rzepaku służy głównie do produkcji olejów jadalnych, margaryn oraz wykorzystywany jest jako surowiec do produkcji biopaliw. Makuch rzepakowy lub śruta poekstrakcyjna pozostające po wytłoczeniu nasion wykorzystywane są z powodzeniem do produkcji pasz. Uprawa rzepaku ma również bardzo duże znaczenie z punktu widzenia agronomicznego. Roślina ta pozostaje jednym z najlepszych międzyplonów w płodozmianach zbożowych. Nic więc dziwnego, że od kilku lat obserwujemy w naszym kraju intensyfikację tej uprawy.

Syngenta jest jedyną firmą na rynku, która oferuje zarówno nasiona czołowych odmian, jak i rozwiązania ochrony roślin - od siewu aż po zbiór. Rzepak jest dla Syngenta strategiczną uprawą, dlatego prowadzimy szeroko zakrojone projekty badawcze, aby dostarczać Państwu najnowsze technologie. W roku 2015 wzbogaciliśmy naszą ofertę o odmianę mieszańcową SY Medal F1 o wysokiej zimotrwałosci oraz tolerancji na zgniliznę twardzikową. Odmiana SY Florida F1 to także odmiana nowo zarejestrowana wczesna odmiana, która charakteryzuje się wysoką tolerancją na suchą zgniliznę kapustnych.

Mamy też w ofercie odmianę SY Alister F1 - zarejestrowaną w Polsce w 2014 pierwszą odmianę odporną na kiłę kapustnych. Która była bardzo oczekiwana odmiana w tym segmencie. Choroba ta staje się coraz większym problemem w uprawie rzepaku, dlatego hodowla odmian odpornych na kiłę jest jednym z naszych kluczowych projektów hodowlanych. Wg badań Kleffman.SY Alister F1to odmiana najczęściej uprawiania w Polsce w roku 2015 spośród odmian odpornych na kiłę kapusty. 
 
Jeśli chodzi ośrodki ochrony roślin, to już w 2008 wprowadziliśmy pierwszy regulator wzrostu i rozwoju oraz fungicyd do ochrony rzepaku - TOPREX® 375 SC - obecnie najlepiej rozpoznawany i najczęściej stosowany fungicyd rzepakowy w Polsce.

Kontynuując tradycję znakomitych fungicydów okołokwitneniowych (Amistar 250 EC, Amistar Xtra 280 SC), pod koniec 2014 zarejestrowaliśmySYMETRA 325 SC, połączenie zupełnie nowej substancji z grupy SDHI (izopirazam) oraz Technologii AMISTAR®.

Znakomitym rozwiązaniem przełamującym odporność słodyszka jest zarejestrowany w 2013 PLENUM 500 WG  insektycyd oparty na substancji z grupy chemicznej nie stosowanej dotychczas w rzepaku.

Odmiany rzepaku


Odmiany mieszańcowe

Odmiany kiłoodporne

Agricast

Dynamiczny serwis opracowany dla potrzeb prognozowania zabiegów agrotechnicznych.

Odmiany liniowe

Program ochrony rzepaku


Środki ochrony roślin


Herbicydy

Colzor Trio 405 EC

Środek chwastobójczy w formie koncentratu przeznaczony do zwalczania jednorocznych...

Herbicydy

Fusilade Forte 150 EC

Środek chwastobójczy w formie koncentratu przeznaczony do selektywnego zwalczania...

Fungicydy

Toprex 375 SC

Środek grzybobójczy i regulator wzrostu w formie koncentratu. Działa zapobiegawczo i...

Insektycydy

Karate Zeon 050 CS

Środek owadobójczy i przędziorkobójczy w formie koncentratu przeznaczony do zwalczania...

Insektycydy

Plenum 500 WG

Środek owadobójczy w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, o działaniu...

Fungicydy

Symetra 325 SC

Środek grzybobójczy w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania...

Fungicydy

Amistar Xtra 280 SC

Środek grzybobójczy, koncentrat w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą o...

Herbicydy

Reglone 200 SL

Środek chwastobójczy w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego....