You are here

Rzepak

Nasiona czołowych odmian, rozwiązania ochrony roślin - od siewu aż po zbiór

Rzepak jest jedną z najważniejszych roślin uprawnych w Polsce. Powierzchnia jego uprawy rosła systematycznie, osiągając w ostatnich latach około 850 tys. ha (rzepak ozimy oraz jary).

Olej tłoczony z nasion rzepaku służy głównie do produkcji olejów jadalnych, margaryn oraz wykorzystywany jest jako surowiec do produkcji biopaliw. Makuch rzepakowy lub śruta poekstrakcyjna pozostałe po wytłoczeniu nasion wykorzystywane są z powodzeniem do produkcji pasz. Uprawa rzepaku ma również bardzo duże znaczenie z punktu widzenia agronomicznego. Roślina ta pozostaje jednym z najlepszych międzyplonów w płodozmianach zbożowych. Nic więc dziwnego, że od kilku lat obserwujemy w naszym kraju intensyfikację tej uprawy.

Syngenta jest jedyną firmą na rynku, która oferuje zarówno nasiona czołowych odmian, jak i rozwiązania ochrony roślin - od siewu aż po zbiór. Rzepak jest dla Syngenta strategiczną uprawą, dlatego prowadzimy szeroko zakrojone projekty badawcze, aby dostarczać Państwu najnowsze technologie.

W roku 2017 wzbogaciliśmy naszą ofertę o odmiany liniowe SY Rokas oraz SY Ilona. Dołączają one do grona odmian o wysokim potencjale plonowania. Dodatkowo SY Rokas posiada szczególną odporność na wyleganie a SY Ilona wyróżnia się wysokim plonem oleju. Obie odmiany cechują się bardzo dobrą zimotrwałoscią.

SY Florida F1 to odmiana mieszańcowa niedawno zarejestrowana w Polsce. Odmiana wczesna w kwitnieniu i dojrzewaniu, o wysokim potencjale plonowania, która charakteryzuje się wysoką tolerancją na suchą zgniliznę kapustnych.

Syngenta ma też w ofercie odmianę SY Alister F1odmianę odporną na kiłę kapustnych. SY Alister F1 to odmiana najczęściej uprawiania w roku 2016 spośród odmian odpornych na kiłę kapusty w Polsce, w Czechach oraz w Niemczech*. 

Kiła kapusta staje się coraz większym problemem w uprawie rzepaku, dlatego hodowla odmian hybrydowych odpornych na kiłę jest jednym z naszych kluczowych projektów hodowlanych. W wyniku tych prac powstała odmiana SY Alibaba F1. To nowa odmiana odporna na kiłę kapustnych, która dobrze plonuje zarówno w warunkach zainfekowanych, jak i bez infekcji.
 
Jeśli chodzi o program ochrony, zachęcamy do zastosowania - TOPREX® 375 SC - obecnie najlepiej rozpoznawanego w Polsce i najczęściej stosowanego regulatora wzrostu i rozwoju rzepaku oraz fungicydu w jednym*. To prawdziwy „architekt łanu”.

W okresie kwitnienia rzepaku, rekomendujemy Amistar Xtra 280 SC. Preparat kontynuuje tradycję znakomitego fungicydu Amistar 250 EC. Fungicyd zawiera dwie substancje aktywne działające zapobiegawczo oraz interwencyjnie. Cyprokonazol szybko zwalcza choroby i infekcje a Technologia AMISTAR® długo chroni rzepak i zwiększa plon dzięki efektowi zieloności.

Znakomitym rozwiązaniem w ochronie insektycydowej jest Karate Zeon. Preparat zwalcza najważniejsze szkodniki rzepaku, można go stosować jesienią a także wiosną. Ma szeroką rejestrację w wielu uprawach. Wyróznia się na tle innych pyretroide unikalną formulacją. Dzięki mikrokapsule preparat jest skuteczniejszy.

*wg badań panelowych niezależej agencji badawczej 2016 

Odmiany rzepaku


Odmiany mieszańcowe

Odmiany kiłoodporne

Odmiana kiłoodporna

SY Alibaba F1

Sprytniejszy od kiły kapusty

Agricast

Dynamiczny serwis opracowany dla potrzeb prognozowania zabiegów agrotechnicznych.

Odmiany liniowe

Program ochrony rzepaku


Środki ochrony roślin


Herbicydy

Colzor Trio 405 EC

Środek chwastobójczy w formie koncentratu przeznaczony do zwalczania jednorocznych...

Herbicydy

Fusilade Forte 150 EC

Środek chwastobójczy w formie koncentratu przeznaczony do selektywnego zwalczania...

Fungicydy

Toprex 375 SC

Środek grzybobójczy i regulator wzrostu w formie koncentratu. Działa zapobiegawczo i...

Insektycydy

Karate Zeon 050 CS

Środek owadobójczy i przędziorkobójczy w formie koncentratu przeznaczony do zwalczania...

Insektycydy

Plenum 500 WG

Środek owadobójczy w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, o działaniu...

Fungicydy

Symetra 325 SC

Środek grzybobójczy w formie koncentratu w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania...

Fungicydy

Amistar Xtra 280 SC

Środek grzybobójczy, koncentrat w postaci stężonej zawiesiny do rozcieńczania wodą o...

Herbicydy

Reglone 200 SL

Środek chwastobójczy w formie koncentratu do sporządzania roztworu wodnego....