Pszenica ozima



Axial Komplett Pak
Kup teraz w autoryzowanych punktach handlowych Syngenta. Infolinia +48 22 550 27 11.
Pszenica ozima jest najważniejszym pod względem gospodarczym zbożem w kraju. W 2014 powierzchnia jej uprawy w Polsce wynosiła ponad 2.235 mln ha, zaś zbiory - przy średnich plonach powyżej 5 t/ha – przekroczyły 10 mln t.
Oprócz największego areału uprawy oraz zbiorów pszenica ozima wyróżnia się spośród zbóż również największą intensywnością produkcji przejawiającą się wysokim nawożeniem, zaawansowaną ochroną roślin oraz doborem do uprawy odmian uwzględniających różne wymagania odnośnie warunków uprawy oraz przeznaczenia zbioru.
W roku 2014 firma Syngenta przejęła niemiecką i polską działalność firmy Lantmännen SW Seed w obszarze hodowli pszenicy poszerzając tym samym swoją ofertę na rynku polskim o odmiany pszenicy ozimej. W bogatej ofercie odmianowej Syngenta znajdziecie Państwo wysoko plonujące odmiany pszenicy ozimej dostosowane do różnych warunków glebowo-klimatycznych naszego kraju, spełniające oczekiwania skupu oraz przemysłu zbożowo-młynarskiego.
Pod względem oceny jakości ziarna, mąki i ciasta wśród odmian pszenicy ozimej Syngenta najliczniej reprezentowana jest grupa jakościowa A (pszenica jakościowa) dalej B (pszenica chlebowa) oraz jedna odmiana E (pszenica elitarna).
Odmiany pszenicy ozimej
Środki ochrony roślin
Pszenica jest najczęściej wysiewanym w Polsce zbożem. Jak pokazują dane statystyczne z ubiegłych lat, udział pszenicy ozimej w rocznych zasiewach rośnie, a wraz z nim wzrasta zapotrzebowanie na dobrej jakości odmiany pszenicy ozimej. Takie właśnie odmiany pszenicy oferuje firma Syngenta. Dzielą się one na trzy kategorie: pszenica jakościowa, pszenica chlebowa oraz pszenica elitarna. Charakteryzują się one wysokimi parametrami jakościowymi, dzięki czemu cieszą się dużą popularnością wśród rolników.
Odmiany pszenicy ozimej firmy Syngenta cechują się odpornością na wyleganie i zdrowotnością. Różnią się nieco terminami siewu i czasem rozwoju, dzięki czemu rolnicy i agrotechnicy mogą dobrać odpowiednią odmianę pszenicy, najlepiej nadającą się do uprawy na danym obszarze Polski, dostosowaną do długości okresu wegetacyjnego i średnich temperatur. Właściwości poszczególnych odmian pszenicy ozimej określają ich przeznaczenie i największą przydatność w sektorze produkcji. Do utworzenia odmian o wysokim potencjale plonowania przyczynił się sztab specjalistów, a jakość tych odmian była sprawdzana nawet z najbardziej ekstremalnych warunkach. Wszystko po to, by zmaksymalizować produktywność i zwiększyć opłacalność uprawy pszenicy ozimej.
Wspomaganie jej specjalnie skomponowanymi nowoczesnymi środkami ochronny, takimi jak fungicydy, czyli środki grzybobójcze, herbicydy czy środki chroniące przed szkodnikami, znacznie procentuje w plonach.