You are here

Kukurydza

Blog Commenting: 
Enable Commenting
Blog Rating: 
Enable Rating
Banner image: 
Blog

Powschodowe zwalczanie chwastów w kukurydzy. Jak radzić sobie z chwastami w kukurydzy, czym je zwalczać?

Chwasty w kukurydzy to nie tylko konkurencja, która może zaszkodzić w początkowym okresie uprawy, ale i zwiększenie ryzyka wystąpienia chorób i szkodników (chwasty są żywicielami wielu z nich). Dlatego tak dużą uwagę poświęca się ograniczeniu zachwaszczenia. Metody chemiczne są dwie: nalistna oraz zabiegi odglebowe. Każda z nich ma swoje wady i zalety, ale o tym później.

Siew kukurydzy - Jak się do niego przygotować i kiedy go wykonać?

Sianie kukurydzy na ziarno czy kiszonkę powinno być poprzedzone kilkoma pracami polowymi. Istotny jest wybór odmian – ze szczególnym naciskiem na bardzo wczesne do średnio wczesnych. Jak pokazują ostatnie lata jest to najbardziej opłacalne. Termin siewu kukurydzy zależy od rejonu uprawy, przebegu pogody, a także typu nasion. Jak wykonać ten pierwszy etap uprawy i tym samym zwiększyć szansę na lepsze plony?

Drutowce w kukurydzy – ochrona dzięki zaprawie nasion

Drutowce to jedne z najbardziej uciążliwych i groźnych szkodników w uprawie kukurydzy. Ciężko je wyeliminować profilaktyką, bo ich rozwój trwa kilka lat, a w dodatku znajdują się w glebie na różnych głębokościach, natomiast środków do bezpośredniego zwalczania brakuje. Co w takim wypadku robić? Trzeba wykonywać kilka działań, które ograniczają populację. Kluczowa w ochronie jest odpowiednio dobrana zaprawa na drutowce.

Jakie odmiany kukurydzy będą dobre na kiszonkę, a jakie na ziarno?

Kukurydza należy do najpopularniejszych roślin zbożowych w Polsce – uprawia się ją na ziarno oraz na kiszonkę. Aby uprawa była wydajna, a plon wartościowy, należy odpowiednio dobrać odmiany i postawić na materiał siewny wysokiej jakości. Jakie kryteria powinny spełnić dobre odmiany na kiszonkę i ziarno? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym poradnikiem.

Ochrona kukurydzy – o czym pamiętać?

Kukurydza jest jednym z tych gatunków, w przypadku których sukces w uprawie zależy od starannego przestrzegania zaleceń związanych z ochroną. Szczególnie ważne jest to w pierwszych fazach wzrostu, w czasie których rośliny są bardzo narażone na konkurencję ze strony chwastów. Zaniedbania w ich zwalczaniu prowadzą do znacznego spadku plonu, a na to nie może pozwolić sobie żaden szanujący się plantator. O czym więc należy pamiętać, by prawidłowo ochronić kukurydzę przed czyhającymi na nią zagrożeniami?

Pages