Najprostszy sposób na chwasty w kukurydzy

Kukurydza

By otrzymać dobry plon kukurydzy, niezależnie od tego, do czego ma być ona przeznaczona, konieczne jest prawidłowe zwalczanie chwastów. Właściwie wykonana ochrona to nie tylko mniejsze straty plonu, ale też zredukowane koszty prac. Dlatego warto zastanowić się, jak najskuteczniej zwalczyć chwasty w kukurydzy.

Najprostszy sposób na chwasty

Wybór metody ochrony

W nowoczesnej, integrowanej ochronie roślin ingerencja chemiczna powinna być poprzedzona innymi zabiegami agrotechnicznymi, utrudniającymi rozwój chwastów lub pozwalającymi na ich mechaniczne zniszczenie. Oprysk na chwasty powinien być traktowany jako ostatnia linia obrony przed niepożądanym towarzystwem. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego rodzaju zabiegu. Kiedy głównym problemem na plantacji są szybko rosnące chwasty dwuliścienne, np. szarłat lub komosa, warto zastosować preparat doglebowy lub jak najszybciej wykonać oprysk odpowiednim środkiem chemicznym. Jednakże stosując specyfiki doglebowe, trzeba zwrócić uwagę na stopień wilgotności gleby, ponieważ w przesuszonej jej warstwie nie będą one w stanie skutecznie zadziałać, a ich pozostałości mogą w przyszłości negatywnie wpływać na uprawy następcze. Ważnym czynnikiem, wpływającym na sposób i skuteczność prowadzonej ochrony, jest także temperatura. Wiele chwastów kiełkuje w temperaturze niższej niż optymalna dla kiełkowania kukurydzy, czyli 10°C, zatem w momencie kiełkowania kukurydzy na polu będzie znajdował się już łan złożony z różnych chwastów. Jeśli nie został on zwalczony przed wschodami kukurydzy, koniecznie trzeba go zniszczyć zaraz po pojawieniu się pierwszych liści na młodych roślinach. Wybierając oprysk na chwasty do zastosowania w tym etapie wzrostu rośliny, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na rodzaj i stężenie substancji aktywnej oraz na to, jakie chwasty można zwalczać za jego pomocą. Konieczna jest lustracja gatunków chwastów występujących na polu. Jeśli w uprawie wyraźnie dominuje jeden gatunek chwasta, warto wybrać herbicyd selektywny. Jednak kiedy na polu występuje więcej gatunków chwastów na raz, warto sięgnąć po preparat o szerokim spektrum działania. Dobrym rozwiązaniem jest użycie środków zawierających więcej niż jedną substancję czynną lub mieszaninę zawierającą substancje o różnych mechanizmach działania. Na rynku dostępne są gotowe specyfiki zawierające zestawy preparatów, które zastosowane razem mają szeroki zakres działania i pozwalają na pozbycie się z pola większości gatunków chwastów. Takim zestawem, dedykowanym dla kukurydzy, jest np. Gardo Gold Pack, w skład którego wchodzą dwa preparaty: Gardo Gold 500 SE i Impreza Max 040 OD. Mieszanina zbiornikowa wykonana z tych herbicydów zawiera łącznie trzy substancje czynne, o odmiennych mechanizmach działania i może być stosowana w fazie 2-4 liści kukurydzy. Taki oprysk na chwasty pozwala na zlikwidowanie młodych i jeszcze wrażliwych chwastów, podczas gdy kukurydza, mająca niewielką powierzchnię blaszki liściowej, pobiera niewielkie substancji czynnych herbicydu, dzięki czemu łatwiej jest zneutralizować niepożądane rośliny.

Wybierając oprysk na chwasty warto też mieć na uwadze to, jaki będzie poplon, by nie zaszkodzić jesiennym zasiewom, np. zbożom ozimym czy rzepakowi ozimemu.