Herbicyd na kukurydzę. Kiedy stosować i jaki program ochrony wybrać? Kiedy lepszy będzie zabieg doglebowy a kiedy nalistny?

Herbicydy

Herbicydy na kukurydzę stosuje się możliwie jak najwcześniej. O kukurydzy trzeba wiedzieć jedno: chociaż mocno się rozrasta i osiąga duże rozmiary, późno wschodzi (przez duże wymagania cieplne), a w dodatku jej rozwój początkowy jest wolny. Dlatego gatunki niepożądane mogą zagłuszać ją i tym samym znacząco wpływać na obniżenie plonu. Jaką metodę ochrony wybrać. Jaki herbicyd na kukurydzę zastosować?

Herbicydy na kukurydzę. Na jakie chwasty stosuje się je?

Kukurydzy zagrażają zarówno chwasty jednoliścienne jak i dwuliścienne. Do pierwszej grupy zalicza się m.in. perz właściwy i chwastnica jednostronna, przedstawiciele drugiej to komosa biała, szarłat szorstki, rdesty oraz psianka czarna. Przy wyborze konkretnej metody, a także herbicydu należy kierować się rodzajem zachwaszczenia, progami zagrożenia dotyczącymi konkretnych gatunków, a także warunkami pogodowymi.

Herbicydy – kukurydza chroniona doglebowo. Kiedy stosuje się taki zabieg?

Doglebowy zabieg zwalczania chwastów w kukurydzy jest wykonywany (przynajmniej w większości przypadków) jeszcze przed wschodami siewek kukurydzy, ale po siewie. Pozwala na eliminację chwastów kiełkujących i młodych (czyli wtedy, gdy są bardzo wrażliwe na substancje aktywnie czynne). Pozwala na oczyszczenie pola i zlikwidowanie konkurencji kukurydzy w fazie jej słabego wzrostu i dużej podatności na czynniki stresotwórcze. Ogólnie kukurydzę należy chronić przede wszystkim do fazy 6.-8. liścia, później chwasty nie stanowią już poważnego zagrożenia.

  • Warto korzystać z preparatu Lumax 537,5 SE, który ma szerokie spektrum działania. Zwalcza chwasty jednoliścienne i dwuliścienne.
  • Do Lumax zaleca się dodać nikosulfuron. Celem jest zwiększenie skuteczności zwalczania chwastnicy jednostronnej;
  • Herbicydy w kukurydzy stosuje się średnio od temp. 8°C i na wilgotną glebę. Dzięki temu sprawnie przedostają się do systemu korzeniowego chwastów;
  • Zabiegu nie powinno się wykonywać bezpośrednio przed prognozowanymi dużymi opadami atmosferycznymi. W tym wypadku ciecz aktywna może być zbyt szybko wymyta w głąb profilu glebowego, poza obszar korzeni chwastów.

Herbicydy w kukurydzy – zabieg nalistny

Zabieg nalistny w kukurydzy jest korzystniejszy od doglebowego w kilku przypadkach. Przede wszystkim wykonuje się go w okresie bezdeszczowej pogody, gdy herbicydy doglebowe nie spełniają swojej roli. Sprawdza się w niszczeniu chwastów głęboko korzeniących się, np. ostrożeń i powój. W tym wypadku herbicydy na kukurydzę doglebowe nie zawsze są skuteczne.

Opryski wykonuje się, gdy kukurydza znajduje się w fazie ok. 3-4 liści. Skuteczność herbicydów zaleca się wzmocnić przez zastosowanie adiuwantów. Dobrą efektywnością w zabiegach powschodowych, nalistnych charakteryzuje się Elumis, zawierający mezotrion (związek z grupy trójketonów) i nikosulfuron (związek z grupy pochodnych sulfonylomacznika). Likwiduje perz i wiele innych chwastów.

Herbicydy zastosowane możliwie jak najwcześniej pozwalają kukurydzy „nabrać sił” i przejść bez szwanku początkowe fazy rozwoju. Później rolnikowi pozostaje skupić się na innych aspektach ochrony.