Akademia Jęczmienia Hybrydowego

Agrotechnika

Ze względu na szybkość rozwoju jęczmienia hybrydowego oraz jego cechy mieszańcowości należy zwrócić uwagę na prawidłową agrotechnikę i wykonywanie zabiegów na czas.

Dlatego właśnie w poniższej zakładce znajdą Państwo informacje na temat prawidłowej agrotechniki jęczmienia ozimego Hyvido™, które pomogą maksymalizować plony i wydobyć pełny potencjał z uprawianych roślin. Najlepsze odmiany i właściwa agrotechnika to recepta na sukces.

Akademia Jęczmienia Hybrydowego
Jesienna agrotechnika jęczmienia ozimego Hyvido™
 
Agrotechnika – przykład z gospodarstwa
 
Jak zapobiegać żółtej karłowatości jęczmienia

Wirus żółtej karłowatości jęczmienia (BYDV – Barley Yellow Dwarf Virus) poraża wszystkie gatunki zbóż, ale jęczmień i owies – zwłaszcza formy ozime (na zachodzie Europy uprawiana jest również forma ozima owsa) są zwykle silniej porażane niż pszenica.

 

Wirus BYDV na ogół nie stanowi większego problemu w naszym kraju, aczkolwiek w ostatnim sezonie problem wystąpił w dużym nasileniu w jęczmieniu ozimym, pszenicy ozimej a nawet pszenżycie ozimym.

Jak zapobiegać żółtej karłowatości jęczmienia - objawy Objawy
Liście porażonych roślin wykazują przebarwienia rozszerzające się od szczytów do podstawy. Przebarwienia na jęczmieniu są jasnożółte, na pszenicy bladożółte z zabarwieniem różowym, a na owsie są czerwonopurpurowe. Objawy zwykle są widoczne w ogniskach rozrzuconych przypadkowo na całej uprawie. Zarażenie roślin we wczesnym okresie powoduje zahamowanie ich wzrostu.

Epidemiologia
Wirus BYDV przenoszony jest przez szereg gatunków mszyc zbożowych. Źródłem infekcji są: kukurydza, trawy i samosiewy zbóż. Później siane zboża ozime są mniej porażane niż siane wcześniej. Z kolei wcześniej wysiane zboża jare są mniej porażane niż siane później.

Jak zapobiegać żółtej karłowatości jęczmienia - epidemiologia Zwalczanie
Ochrona zbóż ozimych polega na zastosowaniu jesienią aficydów – prepartów przeciwko mszycom np. KARATE® ZEON (rejestracja w pszenicy ozimej) w celu zwalczenia mszyc, które przenoszą wirus żółtej karłowatości. KARATE® ZEON jest jednym z nielicznych preparatów, zarejestrowanych do zwalczania mszyc – wektorów chrób wirusowych we wczesnych fazach rozwojowych pszenicy ozimej i jęczmienia jarego. Zalecana dawka - 0,1 l/ha. Podjęcie decyzji o opryskiwaniu jesienią winno być oparte o lokalną sygnalizację zagrożenia, datę siewu i obecność mszyc.

Kilka praktycznych uwag:

 1. Chorym roślinom, porażonym przez BYDV w żaden sposób nie pomogą opryski fungicydami. Zastosowanie fungicydów w celu zwalczenia wirusa żółtej karłowatości to przysłowiowe wyrzucenie pieniędzy „w błoto”. Jeżeli rośliny zostaną już zakażone przez mszyce przenoszące wirus to porażonym roślinom nic już nie pomoże – również dolistne nawożenie mikroelementami, przez które niektórzy rolnicy próbują czasem ratować plantację. Jedynym właściwym rozwiązaniem jest zastosowanie preparatu np. KARATE® ZEON w momencie pojawu mszyc.
 2. Niektóre gospodarstwa wykonują jesienne zabiegi preparatem KARATE® ZEON w celu zwalczenia mszyc gdy tylko stwierdzą pojedyncze egzemplarze tych szkodników (koszt zabiegu niewielki w odniesieniu do potencjalnych strat).
 3. Dla mszyc, które występują jesienią nie są groźne przymrozki, albowiem na czas chłodów szkodniki te kryją się w pochwach liściowych i po ociepleniu uaktywniają się na nowo. Rezygnacja ze zwalczania mszyc jesienią daje widoczne objawy na polach wiosną (patrz zdjęcia: z porażonych roślin plon będzie znikomy – zawiązki kłosów w tych roślinach są bardzo zredukowane w odniesieniu do roślin zdrowych).

Jerzy Grzesiek
Campaign Lead Cereals Seeds

Choroby zbóż ze szczególnym uwzględnieniem chorób jęczmienia
 

Dr Włodzimierz Kita
Zakład Fitopatologii i Mikologii, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu

Kalkulator wysiewu jęczmienia hybrydowego
 
KALKULATOR JĘCZMIENIA HYBRYDOWEGO
SKORZYSTAJ Z KALKULATORA, OBLICZ ILOŚĆ WYSIEWU
JĘCZMIENIA HYBRYDOWEGO NA HEKTAR
Aby obliczyć ilość wysiewu na ha należy wypełnić pola zaznaczone na zielono.
Masa tysiąca ziaren:  g
 
Zdolność kiełkowania:  %
 
Norma/ilość wysiewu:  ziaren / m2
 
Ilość wysiewu:
-
 kg / ha  
Zapotrzebowanie (ilość worków w szt):
-
 worki (szt.) / ha  
Nawożenie azotowe
 

 Materiały tekstowe do pobrania

Zobacz cały artykuł
Tygodnik Poradnik
                          Rolniczy, wydanie 31-32/2019
 • Proponowane nawożenie odnosi się do pól, gdzie spodziewane są plony zbliżone do 10t/ha. Należy pamiętać że na każdą tonę spodziewanego plonu ziarna i słomy jęczmień potrzebuje ok. 23 kg N.
 • W przypadku nadmiernie wybujałych plantacji należy zastosować nawożenie N w minimalnej ilości oraz można dodatkowo opóźnić nawożenie w celu naturalnej selekcji dodatkowych rozkrzewień
Polowa prezentacja odmian Hyvido™
 

Jęczmień ozimy i wiosenne zabiegi agrotechniczne