Affirm® 095 SG

Kliknij, aby pobrać e-booka

Zastosowanie

Dlaczego Affirm® 095 SG?

affirm diagram

Emamektyna

AFFIRM NOWA SUBSTANCJA CZYNNA EMAMEKTYNA
Wykres lotów owocówki

Affirm® 095 SG działania

affirm działania

Zachowanie w roślinie

zachowanie w roślinie

Sposób działania na larwy motyli

AFFIRM SPOSÓB DZIAŁANIA NA LARWY MOTYLI
play_circle
Film - Zobacz jak skutecznie działa Affirm® 095 SG na owocówki jabłkóweczki napisy

Fruit Quality Contract

affirm ZWALCZA

Owocówka jabłkóweczka (Cydia pomonella)

Jest motylem o rozpiętości skrzydeł 16-20 mm. Pierwsza para skrzydeł jest brunatno popielata z błyszczącą, czarno obrzeżoną plamą na końcu (tzw. lusterko). Jaja (o wymiarach 0,9x1,2 mm), tuż po złożeniu są przeźroczyste, w słońcu lekko opalizujące, a następnie stają się mlecznobiałe. Jaja składane są na zawiązkach owoców, owocach i na liściach. W 3-6 dniu po złożeniu przez osłonę jaja prześwituje różowy krążek (zaczątek przewodu pokarmowego), a na 1-2 dni przed wylęgiem widać czarną główkę gąsienicy. Gąsienice są białawe z różowym odcieniem i brunatną głową – dorastają do 15 mm długości.

Zimują gąsienice V stadium w spękaniach kory, w skrzynkach i paletach używanych do zbioru i przechowywania owoców. Przepoczwarczają się w kwietniu, a wylot motyli najczęściej rozpoczyna się około połowy maja i trwa ok. 6 tygodni. Zarówno lot motyli jak i masowe składanie jaj odbywa się przy temperaturze powyżej 15°C. Okres rozwoju jaj przeciętnie trwa 8-12 dni, a przy niekorzystnym przebiegu pogody dłużej. Gąsienice dorastają w okresie ok. 23 dni, po czym opuszczają owoc. Część z nich tworzy oprzędy i zapada w diapauzę, a część przepoczwarcza się i wylatują motyle drugiego pokolenia (II połowa lipca - I połowa sierpnia).

Objawy żerowania i szkodliwość

Owocówka jabłkóweczka powoduje tzw. „robaczywienie” owoców. Gąsienice krótko po wylęgu z jaj wgryzają się do wnętrza owoców i drążą głęboki korytarz biegnący do gniazda nasiennego, wypełniając go gruzełkowatymi odchodami. Po osiągnięciu ostatniego stadium rozwojowego gąsienica opuszcza owoc przez wygryziony dość duży otwór wyjściowy. Uszkodzone jabłka ze zniszczonymi nasionami przedwcześnie opadają. W sadach niechronionych straty mogą sięgać kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu procent plonu.

Objawy żerowania i szkodliwość
Selektywność wobec organizmów pożytecznych

Selektywność wobec organizmów pożytecznych

Affirm® 095 SG przeznaczony jest wyłącznie do zwalczania gąsienic motyli z rodziny zwójkowatych i minujących liście, nie wykazuje działania na roztocza, miniarki i mączliki. Z uwagi na krótki okres rozpadu substancji czynnej pozostającej na powierzchni roślin, środek nie powoduje istotnych szkód w populacjach organizmów pożytecznych.  Preparat Affirm jest niebezpieczny dla pszczół. W celu ochrony pszczół i innych owadów zapylających, nie wolno go stosować na rośliny uprawne w czasie kwitnienia. Nie używać też w miejscach, gdzie pszczoły mają pożytek. Nie stosować w sadzie, kiedy występują kwitnące chwasty.  

Zastosowanie dobry rozmiar

Zastosowanie

AFFIRM® 095 SG - środek przeznaczony do zwalczania gąsienic w uprawach jabłoni oraz gruszy. Zalecenia dotyczące stosowania jabłoń i grusza (owocówki, miniarki, zwojówki): - dawka 2.5-3 kg/ha- ilość zaiegów w sezonie wegetacyjnym: maksymalnie 3- ilość wody 600-1000 l/ha- termin stosowania: po kwitnieniu aż do początku dojrzewania owoców

Zawartość substancji aktywnej 9,5 g/kg - benzoesan emamektyny
Forma użytkowa SG 095
Grupa chemiczna Avermektyna
Sposób działania Kontaktowo i żołądkowo

Program ochrony sadów