Sady

Ochrona chemiczna jabłek przed zbiorem
play_circle
Ochrona chemiczna jabłek przed zbiorem
Raport FQC Syngenta 2018

Raport FQC Syngenta 2018

Program ochrony sadów

Środki ochrony roślin - fungicydy

Fungicyd Chorus
Chorus 50 WG

Środek grzybobójczy w formie granul stosowany zapobiegawczo i interwencyjnie w

Fungicyd Score 250 EC
Score 250 EC

Środek grzybobójczy w formie koncentratu stosowany zapobiegawczo i interwencyjnie w

Fungicyd Topas
Topas 100 EC

Środek grzybobójczy w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, o działaniu

Fungicyd Switch
Switch 62,5 WG

Środek grzybobójczy w formie koncentratu granul stosowany w zwalczaniu oraz

Fungicyd Geoxe WG
Geoxe 50 WG

Środek grzybobójczy w formie koncentratu do sporządzania zawiesiny wodnej o działaniu

Środki ochrony roślin - insektycydy

Insektycyd Affirm
Affirm 095 SG

Środek owadobójczy w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, o działaniu

Insektycyd Karate Zeon
Karate Zeon 050 CS

Środek owadobójczy i przędziorkobójczy w formie koncentratu przeznaczony do

Sadownictwo to bardzo ważny sektor produkcji rolniczej w Polsce. Zajmując zaledwie 1,8 % powierzchni użytków rolnych, dostarcza 15 % wartości produkcji roślinnej. Co więcej, Polska należy do czołowych w świecie i Europie producentów i eksporterów owoców. 

Więcej chevron_right

W Polsce na skalę towarową uprawiane są w sadach następujące drzewiaste gatunki sadownicze: jabłoń, grusza i pigwa, śliwa, brzoskwinia, morela, czereśnia, wiśnia, orzech i leszczyna (prowadzona w formie drzewiastej). Z krzewów jagodowych znaczenie ekonomiczne ma uprawa truskawek, agrestu, malin i jeżyn, porzeczek (białych, czerwonych i czarnych), borówki amerykańskiej, winorośli a w ostatnich latach także żurawiny. Największym regionem sadowniczym w Polsce są okolice Grójca na Mazowszu i okolice Sandomierza. 

Na przestrzeni ostatnich kilku lat mieliśmy okazję przekonać się o różnorodności problemów związanych z ochroną przed chorobami, a wynikających ze zmienności warunków atmosferycznych zwłaszcza we wczesnych etapach ochrony sadów.

Dostępność preparatów z różnych grup chemicznych pozwala na modyfikowanie programów ochrony w ten sposób, aby preparat został zastosowany w najlepszym momencie biorąc pod uwagę jego specyficzne właściwości zwalczania patogenów. Nowoczesne środki ochrony roślin zazwyczaj działają bardzo specyficznie, a w związku z tym posługiwanie się nimi wymaga od stosującego podstawowej wiedzy z zakresu biologii patogena, jak również parametrów technicznych preparatu.
Ze względu na ryzyko selekcji form odpornych zalecana jest rotacja fungicydów z różnych grup chemicznych, przy czym zasada używania maksymalnie trzech zabiegów preparatami z tej samej grupy w ciągu sezonu powinna być regułą stosowaną we wszystkich racjonalnych programach ochrony sadów.

Firma Syngenta jest producentem znanych, skutecznych i szeroko stosowanych fungicydów do ochrony sadów - CHORUS ® 75 WG i SCORE ® 250 EC. Preparaty te stanowią podstawowe narzędzia do zwalczania parcha jabłoni i ograniczania mączniaka jabłoni.

CHORUS ® 75 WG to niezawodna skuteczność w niskich temperaturach i ekonomika stosowania to główne zalety tego preparatu. Sprawdza się on w wielu trudnych sytuacjach gdy wymagane jest długie działanie interwencyjne. Od 2011 będziemy oferować nową formulację – CHORUS® 50 WG.

Po latach stosowania sadownicy uważają preparat SCORE ® 250 EC za jeden z najskuteczniejszych środków do zwalczania parcha jabłoni, a jego pozycja na trwałe wpisała się do programów ochrony sadów.

SWITCH ®  w zapobieganiu chorobom przechowalniczym jabłek. W 2012 r. rozszerzona została rejestracja preparatu SWITCH ®. Zwalcza on najważniejsze patogeny przechowalnicze jabłek – gorzką zgniliznę oraz szarą pleśń.

AFFIRM ® 095 SG zawiera nową substancję aktywną, wyspecjalizowaną w zwalczaniu gąsienic motyli w sadach. Kluczowe zalety nowego produktu to wysoka skuteczność.

AFFIRM® 095 SG zawiera nową substancję czynną, wyspecjalizowaną w zwalczaniu gąsienic motyli w sadach. Kluczowe zalety nowego produktu to wysoka skuteczność, selektywność oraz bardzo krótka karencja. Dzięki tym cechom AFFIRM® 095 SG jest niezwykle przydatny dla producentów wysokiej jakości owoców przeznaczonych na rynek krajowy i eksport.

W sierpniu  2014 roku zosta zarejestrowany nowy produkt do ochrony jabłek i gruszek przed chorobami przechowalniczymi GEOXE 50 WG. Aby pomóc producentom owoców spełnić te wymagania firma Syngenta stworzyła środek Geoxe, który opiera się tylko na 1 substancji aktywnej, a jej pozostałości w owocach są na wyjątkowo niskim poziomie. Ochrona owoców preparatem Geoxe jest skuteczna, a owoce spełniają najbardziej wyśrubowane standardy pod względem pozostałości.

Mniej chevron_right