Topas® 100 EC

Topas

Co wyróżnia Topas® 100 EC?

  • Preparat systemiczny do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego
  • Wysoka skuteczność i udowodnione działanie
  • Umiarkowane koszty zabiegu
Program ochrony borówki 2019

Borówka – polski towar eksportowy

Owoce borówki wysokiej jeszcze do niedawna nie były znane szerokiemu gronu konsumentów w kraju. Ostatnie lata i prowadzona aktywnie kampania promocyjna sprawiły, że tymi niebieskimi superowocami zainteresowały się i supermarkety, i mniejsze podmioty handlowe.

Program ochrony truskawki 2019

Truskawka na wysokim poziomie

Ubiegły rok pokazał bardzo wyraźnie, że produkcja truskawek deserowych może być opłacalna. Ceny owoców były zadowalające dla plantatorów, a ograniczeniem okazał się brak rąk do pracy...

Program ochrony maliny 2019

Malina – lider produkuje opłacalnie

Polska jest największym producentem malin w Unii Europejskiej oraz trzecim na świecie, po Federacji Rosyjskiej i Stanach Zjednoczonych. Pozycja niekwestionowanego lidera...

play_circle
Ochrona truskawek przed mączniakiem Topas napisy
play_circle
Najważniesze choroby truskawek szara pleśń, antraknoza, mączniak napisy

Topas® 100 EC – specjalista od ochrony przed mączniakiem

Topas jest preparatem systemicznym, zalecanym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w uprawach jabłoni i gruszy przeciwko mączniakowi prawdziwemu jabłoni. Zawiera 100 gramów penkonazolu w litrze środka, należy do grupy triazoli. Działa hamująco zarówno na wzrost strzępki infekcyjnej, tworzenie przylg, jak i rozwój strzępek wewnątrz rośliny. Jest w związku z tym jednym z najlepiej działających i najbardziej wszechstronnym preparatem do zapobiegania porażenia jabłoni mączniakiem prawdziwym oraz do jego interwencyjnego zwalczania.

Fungicyd Topas - skuteczność

Topas® 100 EC – zalecenia dotyczące stosowania

  • jabłoń, grusza – mączniak prawdziwy
  • dawka – 0,125 l/ha na 1 metr wysokości korony
  • stosować co 10 dni, maksymalnie 3 razy w sezonie
  • karencja 14 dni

Mączniak prawdziwy jabłoni

Sprawcą mączniaka prawdziwego jabłoni jest grzyb Podosphaera leucotricha. Zimuje on w pąkach w postaci strzępek grzybni. Poraża pąki, pędy, kwiaty, liście i owoce. Porażone pąki zamierają, z mniej porażonych rozwijają się pędy i kwiaty. Zainfekowane pędy mają zahamowany wzrost, a ich wierzchołki zazwyczaj zasychają. Porażone kwiaty są niewłaściwie wykształcone, o sterylnych słupkach i pręcikach. Objawy infekcji na owocach występują zazwyczaj w postaci siatkowanych ordzawień.

Infekcje mączniakiem prawdziwym jabłoni mogą trwać cały okres wegetacyjny. Występują niezależ- nie od przebiegu pogody, ponieważ jego zarodniki mogą kiełkować bez obecności wody. Choroba rozwija się najintensywniej przy ciepłej i suchej pogodzie. Szkodliwość mączniaka prawdziwego polega zarówno na ograniczeniu aparatu asymilacyjnego rośliny, osłabieniu wzrostu rośliny, jak i na uszkodzeniach owoców. Nasilenie infekcji zależy od presji patogena, czyli nasilenia pierwotnego, wiosennego, porażenia mączniakiem jabłoni oraz od przebiegu pogody w ciągu sezonu wegetacyjnego. 

Fungicyd Topas - mączniak prawdziwy jabłoni

Zwalczanie mączniaka prawdziwego jest dość trudne, powinno być połączeniem metod agrotechnicznych i chemicznych. Ochronę chemiczną silnie porażonych kwater należy rozpocząć już w momencie różowego pąka i kontynuować do końca intensywnego wzrostu drzew. Do ochrony przeciwko mączniakowi prawdziwemu należy używać preparatów należących do różnych grup chemicznych.

Decyzja o rozpoczęciu zwalczania powinna być oparta na systematycznych lustracjach. Należy zwrócić uwagę na odmianę Idared, która wykazuje szczególną wrażliwość na tę chorobę czy średnio wrażliwe – Gala, Jonagold czy Pinova.

Programy ochrony