You are here

Topas 100 EC | Syngenta

Program ochrony borówki 2019

Borówka – polski towar eksportowy

Owoce borówki wysokiej jeszcze do niedawna nie były znane szerokiemu gronu konsumentów w kraju. Ostatnie lata i prowadzona aktywnie kampania promocyjna sprawiły, że tymi niebieskimi superowocami zainteresowały się i supermarkety, i mniejsze podmioty handlowe. Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja zagranicą. W Stanach Zjednoczonych i w krajach zachodniej Europy borówki są cenione od dawna, szczególnie za swoje wartości prozdrowotne, ale także za wygodę spożycia w stanie świeżym. I właśnie eksport borówek przyczynił się do intensywnego rozwoju produkcji tych owoców w kraju. W ostatnich latach, w ich przypadku nie ma trudności ze zbytem, pod warunkiem, że jakość jagód jest wysoka, a przede wszystkim są bezpieczne dla konsumenta pod względem pozostałości środków ochrony roślin.

Program ochrony truskawki 2019

Truskawka na wysokim poziomie

Ubiegły rok pokazał bardzo wyraźnie, że produkcja truskawek deserowych może być opłacalna. Ceny owoców były zadowalające dla plantatorów, a ograniczeniem okazał się brak rąk do pracy...

Program ochrony maliny 2019

Malina – lider produkuje opłacalnie

Polska jest największym producentem malin w Unii Europejskiej oraz trzecim na świecie, po Federacji Rosyjskiej i Stanach Zjednoczonych. Pozycja niekwestionowanego lidera...

Spoty Topas

 

 

 

 

Dlaczego Topas?

  • Preparat systemiczny do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego
  • Wysoka skuteczność i udowodnione działanie
  • Umiarkowane koszty zabiegu

Topas – specjalista od ochrony przed mączniakiem

Topas jest preparatem systemicznym, zalecanym do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego w uprawach jabłoni i gruszy przeciwko mączniakowi prawdziwemu jabłoni. Zawiera 100 gramów penkonazolu w litrze środka, należy do grupy triazoli. Działa hamująco zarówno na wzrost strzępki infekcyjnej, tworzenie przylg, jak i rozwój strzępek wewnątrz rośliny. Jest w związku z tym jednym z najlepiej działających i najbardziej wszechstronnym preparatem do zapobiegania porażenia jabłoni mączniakiem prawdziwym oraz do jego interwencyjnego zwalczania.

Fungicyd Topas - skuteczność

Topas – zalecenia dotyczące stosowania

  • jabłoń, grusza – mączniak prawdziwy
  • dawka – 0,125 l/ha na 1 metr wysokości korony
  • stosować co 10 dni, maksymalnie 3 razy w sezonie
  • karencja 14 dni

Mączniak prawdziwy jabłoni

Sprawcą mączniaka prawdziwego jabłoni jest grzyb Podosphaera leucotricha. Zimuje on w pąkach w postaci strzępek grzybni. Poraża pąki, pędy, kwiaty, liście i owoce. Porażone pąki zamierają, z mniej porażonych rozwijają się pędy i kwiaty. Zainfekowane pędy mają zahamowany wzrost, a ich wierzchołki zazwyczaj zasychają. Porażone kwiaty są niewłaściwie wykształcone, o sterylnych słupkach i pręcikach. Objawy infekcji na owocach występują zazwyczaj w postaci siatkowanych ordzawień.

Infekcje mączniakiem prawdziwym jabłoni mogą trwać cały okres wegetacyjny. Występują niezależ- nie od przebiegu pogody, ponieważ jego zarodniki mogą kiełkować bez obecności wody. Choroba rozwija się najintensywniej przy ciepłej i suchej pogodzie. Szkodliwość mączniaka prawdziwego polega zarówno na ograniczeniu aparatu asymilacyjnego rośliny, osłabieniu wzrostu rośliny, jak i na uszkodzeniach owoców. Nasilenie infekcji zależy od presji patogena, czyli nasilenia pierwotnego, wiosennego, porażenia mączniakiem jabłoni oraz od przebiegu pogody w ciągu sezonu wegetacyjnego. 

Zwalczanie mączniaka prawdziwego jest dość trudne, powinno być połączeniem metod agrotechnicznych i chemicznych. Ochronę chemiczną silnie porażonych kwater należy rozpocząć już w momencie różowego pąka i kontynuować do końca intensywnego wzrostu drzew. Do ochrony przeciwko mączniakowi prawdziwemu należy używać preparatów należących do różnych grup chemicznych.

Decyzja o rozpoczęciu zwalczania powinna być oparta na systematycznych lustracjach. Należy zwrócić uwagę na odmianę Idared, która wykazuje szczególną wrażliwość na tę chorobę czy średnio wrażliwe – Gala, Jonagold czy Pinova.

Programy ochrony

Program ochrony sadów