You are here

Pamiętaj - zapraw se!

Newsy
23.08.2021

Żniwa praktycznie dobiegają końca w tym sezonie, na polach pozostanie już tylko kukurydza. Jest to idealny moment, aby wrócić myślami do początków obecnego sezonu i wyciągnąć wnioski z przebiegu wegetacji, w odniesieniu do zaprawiania nasion, które miały wpływ na kondycję roślin w tym sezonie. W kontekście zbóż warto wspomnieć iż duża część kraju spotkała się w tym roku z obecnością na polach pleśni śniegowej wiosną. Problem dotyczył głównie plantacji, na których zalegała pokrywa śnieżna przy niezamarzniętej glebie. Rośliny pozostające pod wpływem takich warunków były narażone na infekcję ze strony patogenów kriofilnych – między innymi Microdochium nivale – grzyba będącego głównym sprawcą choroby nazywanej pleśnią śniegową. Głównym sposobem zapobiegania wystąpieniu tej jednostki chorobowej jest stosowanie zapraw pozwalających na skuteczną kontrolę patogenów ją powodujących.

Pamiętaj - zapraw se - zdjęcie pleśni śniegowejZdjęcie pleśni śniegowej

Warto zwrócić w tym miejscu uwagę na substancję taką jak fludioksonil (np. Maxim 025 FS, Maxim Power, Vibrance Star), wykazującą wysoką skuteczność w ograniczaniu pleśni śniegowej. W tym miejscu warto również pamiętać, że od tego roku zaprawy Maxim 025 FS i Maxim Power można kupić w nowej niższej cenie. Kolejną substancją wartą uwagi jest substancja z grupy SDHI, występująca w zaprawach jak np. sedaksan – Maxim Power, Vibrance Star, wnosząca dodatkowy mechanizm działania w kierunku ograniczania występowania pleśni śniegowej. Część rolników, np. na terenie Wielkopolski spotkała się również z coraz częściej pojawiającym się patogenem (szczególnie w jęczmieniu ozimym, ale również w innych gatunkach zbóż) jakim są grzyby z rodzaju Typhula ssp. powodujące wystąpienie pałecznicy zbóż i traw. Występowanie tego patogenu jest jedną z konsekwencji głównie zbożowego płodozmianu, jednak również braku odpowiedniej ochrony poprzez zaprawianie nasion, a tym samym umożliwienie grzybom z rodzaju Typhula ssp. namnażanie się. Na rynku polskim jedynym skutecznym rozwiązaniem zarejestrowanym do kontroli tej jednostki chorobowej jest Vibrance Star. Rozwiązanie to pozwala na kontrolę choroby na bardzo wysokim poziomie dzięki właśnie substancji sedaksan, chroniąc tym samym przed sprawcami choroby. Ostatnią jednostką chorobową, o której warto wspomnieć bardziej w kontekście płodozmianu, jest choroba powodowana przez Rhizoctonia ssp. – nazywana w zbożach ostrą plamistością oczkową. Jest to choroba ściśle związana ze stanowiskami o ubogim płodozmianie, które rok do roku przeznaczane są pod zasiew zbóż. Choroba ta potrafi jednak infekować wiele gatunków roślin. Poza zachowaniem płodozmianu i zwiększeniem przerwy w uprawie zbóż na danym polu skuteczne zabezpieczenie plantacji przed wystąpieniem tej choroby zapewnia również sedaksan (np. Maxim Power, Vibrance Star).

Pamiętajcie Państwo, że zaprawianie zbóż jest niezwykle istotne. Daje nam kontrolę nad patogenami, powodującymi w dużej części choroby, których nie jesteśmy w stanie opanować zabiegami nalistnymi. Dodatkowo zaprawy nowej generacji oparte o sedaksan pozwalają na osiągnięcie optymalnej dynamiki wzrostu roślin (nawet przy opóźnionych siewach), silniejsze rozbudowanie systemu korzeniowego czy zredukowanie wpływu chociażby suszy na roślinę oraz zwiększenie efektywności przebiegu fotosyntezy. W chwili obecnej zaprawy nowej generacji dają również szersze spektrum zwalczanych patogenów, przez co kontrola chorób we wczesnych stadiach rozwojowych roślin jest jeszcze efektywniejsza. Zachęcam Państwa do poszukiwania na rynku rozwiązań opartych o sedaksan oraz zwracanie uwagi na rozwiązania wykorzystane w procesie zaprawiania u dostawców nasion. W obecnych czasach każda pojedyncza roślina na polu jest niezwykle istotna (precyzja siewu) – i w tym kontekście wybór zaprawy jest jednym z kluczowych elementów.

W tym roku przygotowaliśmy dla Państwa pomocną stronę internetową www.zapraw.se , na której zebraliśmy najważniejsze informacje dotyczące zaprawiania. Oprócz praktycznych porad znaleźć tam można również relacje z doświadczeń przeprowadzonych na poletkach Syngenta.

Michał Paulus
Ekspert techniczny w dziedzinie zapraw i produktów biologicznych
Syngenta Business Unit Central