BOXER 800 EC - Dlaczego wybieram jesienne zabiegi herbicydowe?
Wiosna 2013 r. potwierdziła zasadność wykonywania jesiennego odchwaszczania
Tegoroczna wiosna, wyraźniej niż zwykle wskazała na celowość wykonywania jesiennych zabiegów herbicydowych. Zastoiska wody występujące w całej Polsce, powstałe po nagle stopniałym śniegu uniemożliwiały wjazd w pole z zabiegami odchwaszczającymi. Ruszenie wegetacji wiosennej nastąpiło bardzo późno. Dzień był już na tyle długi, że okres strzelania w źdźbło zaczął się krótko po zejściu śniegu i kłopotliwym stał się właściwy dobór herbicydów. Szczególnie dobitnie dało się to odczuć plantatorom zbóż, mających problem z masowym zasiedlaniem pól przez chwasty szybko rosnące jesienią. Miotła, jasnoty, przetaczniki, gwiazdnica czy fiołek należą do rodzajów, które potrafi ą szybko wytwarzać dużą masę zieloną nawet w niskich temperaturach i w warunkach krótkiego dnia. Dodatkowo ich wysoki potencjał namnażania sprawia, że szybko mogą stać się one gatunkami skompensowanymi – trudnymi do zwalczania.
Nikogo nie trzeba przekonywać, że jesienne zabiegi są podstawą wysokiego plonowania, a straty powodowane przez wczesną konkurencję chwastów są trudne do nadrobienia. Niestety w kraju 65% zbóż ozimych odchwaszczana jest wiosną. Podczas naszych rozmów z plantatorami, którzy są zwolennikami jesiennego zwalczania chwastów usłyszeliśmy kilka istotnych argumentów przemawiających za jesiennym stosowaniem herbicydów. Do najczęściej wymienianych należą:
- Ochrona potencjału plonowania – maksymalne jego wykorzystanie
- Bardzo wczesne wyłączenie konkurencji chwastów
- Stworzenie odpowiedniego pokroju rośliny
- Nieprzewidywalne warunki pogodowe
- Możliwość pojawienia się problemów z wyborem odpowiedniego herbicydu działającego w niskich temperaturach (amplitudy temperatur)
- Trudności z wykonaniem zabiegu – zastoiska wody na polach – uniemożliwiają rozpoczęcie prac polowych
- Możliwość lepszej organizacji czasu pracy
- Opóźniona wiosna powoduje spiętrzenie prac w gospodarstwie, co oznacza konieczność ustalenia priorytetów wykonywanych prac. Często na zabiegi odchwaszczające brakuje czasu
- Pełne wykorzystanie potencjału parku maszynowego w gospodarstwie
- Pełna selektywność dla uprawy

Marzec 2013 r., zastoiska wody w Polsce północnej