Kalkulator suszenia kukurydzy

PODAJ DANE

kalkulator suszenia kukurydzy

Wprowadź wszystkie wymagane dane

  kg

Masa końcowa kukurydzy

Korzystanie z różnorodnych kalkulatorów rolniczych pozwala na oszczędność czasu i oczywiście zwiększenie opłacalności produkcji (przez ułatwienie wyboru najlepszych opcji). Nie trzeba szukać wzorów, wystarczy wpisać poszczególne dane – zmienne – i od razu otrzymuje się wynik. Przykładem jest kalkulator suszenia kukurydzy, który pozwala pozwala oszacować opłacalność takiego zabiegu. Co daje przelicznik kukurydzy mokrej na suchą? Kiedy warto zdecydować się na suszenie kukurydzy? Jakich parametrów wymaga kalkulator kukurydzy?

Kalkulator suszenia kukurydzy – jak z niego korzystać?

Kalkulator kukurydzy dostępny na stronie Syngenta pozwala na sprawne przeliczenie masy końcowej suszonej kukurydzy. Dzięki temu można oszacować, jaka jest różnica w plonie w przypadku sprzedaży kukurydzy od razu przygotowanej do składowania. Kalkulator suszenia kukurydzy wymaga jedynie podstawowych informacji:

  • Masa początkowa (w kg) – jest to po prostu masa plonu, tj. partii, która ma być z założenia przeznaczona do suszenia;
  • Wilgotność początkowa (w %) - wpisuje się parametr kukurydzy wilgotnej. Oczywiście nie można przyjmować średnich, partię kukurydzy należy sprawdzić pod tym kątem. W sprzedaży dostępne są różnorodne wilgociomierze do kukurydzy. Dzięki takiemu urządzeniu można zaplanować optymalny termin zbioru, a jednocześnie dokonać pomiaru wilgotności ziaren pod ewentualne suszenie kukurydzy;
  • Wilgotność końcowa (w %) - to parametr, który chce się uzyskać, czyli liczba powinna być mniejsza od 14.

Suszenie kukurydzy zmniejsza wagę – kalkulator podaje różnice, dlatego warto zrobić sobie wcześniej symulacje i zapisywać wyniki dotyczące konkretnych wilgotności końcowych.

Suszenie kukurydzy – kalkulator – jakie ma zalety?

Zaletą kalkulatora suszenia kukurydzy od Syngenta jest prostota i łatwy interfejs. Wystarczy po prostu podać parametry w środkowych okienkach, by natychmiast uzyskać wynik w prawym, białym oknie. Ponadto dostępne są inne kalkulatory, np. normy wysiewu.

Suszenie kukurydzy – co właściwie daje?

Przyjmuje się, że średnio wysuszone ziarno ma ok. 30% wilgotności. Oczywiście parametr może nieco różnić się w zależności od wielu czynników, w tym przebiegu pogody w danym roku. Niestety jest to wartość, która ogranicza możliwość efektywnego (bezpiecznego) składowania kukurydzy. Nadmierna wilgoć ziarniaków prowadzi do strat. Dlatego też wykonuje się suszenie kukurydzy. Celem jest uzyskanie nasion o wilgotności poniżej 14%.

Suszenie kukurydzy usuwa z ziaren nadmiar wody na skutek parowania. Proces ten dzieli się go na etapy. Pierwszy etap to przewietrzanie ziaren, które polega na przetłaczaniu powietrza przez warstwy ziarna przy pomocy wentylatora. Dzięki temu nie dopuszcza się do przegrzewania ziarna i w pewnym stopniu obniża jego wilgotność. Faktyczne suszenie przeprowadza się przez traktowanie ziaren gorącym powietrzem (początkowo o temperaturze 80-90ºC, później 110ºC). Trzeba jednak uważać, gdyż nadmierne temperatury mogą doprowadzić do uszkodzenia ziarniaków.

Z tego powodu często korzysta się z technologii dwuetapowego suszenia kukurydzy. W pierwszej fazie stosuje się suszarki wysokotemperaturowe, co sprawia, że wilgotność ziaren obniża się do 20%. Dopiero w kolejnej uzyskuje pożądany parametr przy wykorzystaniu suszarki niskotemperaturowej. Metoda ogranicza ryzyko pękania ziarniaków.

Suszenie kukurydzy – gdzie? Jak sprawdzić opłacalność?

Przy dużej produkcji można zdecydować się na inwestycje w suszarnie stacjonarne lub mobilne (te drugie cieszą się większą popularnością). Ponadto można skorzystać z firm świadczących usługi suszenia. Tych nie brakuje, a oferta jest zróżnicowana, zależna od regionu, używanych technologii i innych czynników. Najczęściej oscylują w granicach kilkunastu złotych za 1% suszenia za 1t ziaren. Przyjmując, że kukurydzę należy wysuszyć o 20%, generuje to niemałą sumę za tonę. Oczywiście suszenie wiąże się także ze zmniejszeniem masy końcowej kukurydzy. Jednocześnie różnica w cenie pomiędzy kukurydzą „mokrą”, a „suchą” jest znaczna. Dlatego warto sprawdzić wszystkie opcje dostępne na rynku i oszacować, co najlepiej się opłaca. Nie ma złotego środka. W przypadku gdy rolnik decyduje się na suszenie kukurydzy, gdyż odczuwalnie wyjdzie na plus, dużym ułatwieniem dla niego jest zautomatyzowany przelicznik kukurydzy mokrej na suchą, czyli po prostu kalkulator kukurydzy.