You are here

Jak wybrać oprysk na chwasty dwuliścienne?

Herbicydy
18.02.2020

Zwalczanie chwastów to jeden z kluczowych zabiegów ochrony roślin w nowoczesnym rolnictwie. Chwasty atakują wszystkie rodzaje upraw, a ich wzrost przyczynia się nie tylko do obniżenia wysokości i jakości plonu. Chwasty są żywicielami wielu szkodliwych owadów oraz grzybów patogenicznych, które właśnie na chwastach przeczekują okresy pomiędzy pojawianiem się roślin uprawnych. Dlatego prawidłowe zwalczanie chwastów ma tak duże znaczenie.

Jak wybrać oprysk na chwasty dwuliścienne

Jak wybrać oprysk na chwasty?

By wybrać dobry oprysk na chwasty dwuliścienne, na początku warto wiedzieć, z jakim wrogiem ma się do czynienia i w jakich uprawach będzie zastosowany preparat. Inaczej zwalcza się chwasty w uprawach zbóż, inaczej w rzepaku czy roślinach motylkowych, a jeszcze inaczej w uprawach ogrodniczych. W przypadku chwastów jednorocznych oraz nasion chwastów dwuliściennych efektywne będą zarówno preparaty dolistne, jak i doglebowe. Z kolei na rosnące już chwasty wieloletnie należy stosować selektywne lub nieselektywne preparaty dolistne.

Doglebowe opryski na chwasty

Preparaty doglebowe działają na znajdujące się w glebie nasiona i siewki chwastów. Mogą być stosowane przed wysiewem rośliny uprawnej i po nim. W ten sposób można zwalczać takie chwasty dwuliścienne jak: bodziszki, gwiazdnica, niezapominajka, przytulia, przetacznik itp. Do ich likwidacji w rzepaku można wykorzystać np. Colzor Trio 405 EC lub Teridox 500 EC.
Jednak by doglebowy oprysk na chwasty dwuliścienne był efektywny, musi być wykonany w określonych warunkach pogodowych. Najlepiej by temperatura gleby była wyższa od minimalnej temperatury, w jakiej kiełkują chwasty, a gleba wystarczająco wilgotna, by doszło do transportu substancji czynnej do kiełkujących nasion chwastów. Gdy gleba jest zbyt sucha, transport substancji czynnych do korzeni chwastów nie następuje, z kolei w czasie zbyt silnego nawodnienia gleby substancja czynna będzie wymywana w głąb gleby, poza zasięg korzeni chwastów.

Nalistne opryski na chwasty

Nalistny oprysk na chwasty dwuliścienne zazwyczaj nie jest obarczony tak ścisłymi restrykcjami pogodowymi, jak oprysk doglebowy, jednak i w tym przypadku należy wykonywać zabiegi wg zaleceń. Dostępnych pozostaje wiele substancji czynnych o różnych mechanizmach działania i przeznaczonych do zwalczania chwastów w różnych warunkach. Do całkowitego zwalczania wszelkich chwastów na ścierniskach najlepiej sprawi się herbicyd nieselektywny, np. glifosat. Z kolei w uprawach konkretnych gatunków uprawnych lepiej zastosować preparaty działające selektywnie. Niektóre z nich działają na pojedyncze gatunki chwastów dwuliściennych oraz na miotłę, np. Boxer 800 EC, z kolei inne, np. Axial One 50 EC, zwalczają wiele chwastów. Ten ostatni preparat będzie doskonałym rozwiązaniem na wiosnę ale także można go zastosować jesienią w uprawach zbóż ozimych, np. pszenicy, ponieważ można go stosować aż do końca wegetacji jesiennej, która w tym roku jest wyjątkowo długa.

Dobry wybór oprysku na chwasty dwuliścienne i jego prawidłowe wykonanie stanowią gwarancję skutecznego wyeliminowania występowania uciążliwych chwastów, a tym samym podniesienia wysokości i jakości uzyskanych plonów.

Ocena: 4.2 (11 głosów)