Colzor Trio ® 405 EC - Ochrona przed chwastami
Pryskasz i masz z bańki:

Przytulia czepna |
Gwiazdnica pospolita |
Tobołki polne |
Przetacznik perski |

Stosuje się zaraz po siewie rzepaku (najpóźniej do 3 dni) w dawkach 2,5-4 l/ha.
Skuteczne odchwaszczanie rzepaku jest głównym czynnikiem gwarantującym powodzenie jego uprawy. Z ekonomicznego i praktycznego punktu widzenia zachwaszczenie trzeba eliminować jesienią.
W pierwszych dniach wzrostu rzepaku, a także chwastów, straty spowodowane nadmierną konkurencją są największe. Zatem opóźnianie zabiegu herbicydowego jesienią wpływa bardzo znacząco na obniżenie plonu rzepaku. Wiosenne odchwaszczanie rzepaku może mieć jedynie charakter interwencyjny, gdy z różnych przyczyn chwasty nie zostały zniszczone opryskami jesiennymi.
Skuteczne zwalczanie chwastów jesienią pozwala roślinom rzepaku ozimego lepiej się ukorzenić, wytworzyć silną rozetę i odpowiednio nisko osadzić szyjkę korzeniową. Tak rozwinięty rzepak jest lepiej przystosowany do tolerowania niskich temperatur. Skuteczne wyeliminowanie kilku najbardziej uciążliwych chwastów w zasiewach rzepaku na początku wegetacji wystarczy, aby młode rośliny prawidłowo się rozwijały w okresie jesiennym i dobrze przezimowały.
Z chwilą ruszenia wegetacji na wiosnę chwasty nie będą już stanowiły żadnego problemu.
Warto pamiętać, że herbicydy najskuteczniej zwalczają chwasty we wczesnych fazach rozwojowych. Z tego względu stosowanie tych preparatów na samym początku wegetacji daje najlepsze efekty.