You are here

Kalafiory na sezon 2022 (cz. I) – holenderskie prezentacje firmy Syngenta

Warzywa
24.12.2021

W dniach 28 września – 1 października przedstawiciele firmy Syngenta spotykali się na kwaterach pokazowych zlokalizowanych w Grootebroek z warzywnikami z różnych krajów Europy, by rozmawiać o propozycjach firmy skierowanych właśnie do nich. Jeden z nich, Rafał Żmuda, zdecydował się wystąpić przez kamerą. Kalafiory na sezon 2022 były tematem tego właśnie wystąpienia.

Kalafiory na sezon 2022 – na co zwrócić uwagę?

Dużym wyzwaniem w uprawie kalafiorów w Polsce mogą okazać się wysokie temperatury. Lato w naszym kraju bywa upalne. Kalafior wrażliwy jest na upał w okresie inicjowania róży. Zapewniam jednak, że w ofercie firmy Syngenta znajdują się odmiany, które nawet w tak trudnych warunkach pogodowych zbudują obfity plon dobrej jakości. Okoliczności pogodowe, jakich doświadczaliśmy w 2021 roku, a więc ciepła pogoda przerywana ulewnymi deszczami, to także sprzyjające warunki do rozwoju kiły kapustnych. Chcę jednak uspokoić – mamy w ofercie także odmiany, które poradzą sobie nawet na polach zainfekowanych tą groźną chorobą – informował R. Żmuda.

Po wskazaniu wyzwań dla udanej produkcji kalafiorów przeszedł do przeglądu odmian, które im sprostają.

 

 

Na trudne warunki uprawy

Cleozil F1 to jedna z grupy odmian kiłoodpornych oferowanych przez firmę Syngenta, nowość. Była ona testowana w 2021 roku w Polsce i sprawdziła się bardzo dobrze. Z kolei Electra F1 to odmiana dobrze znosząca wysokie temperatury. Optymalny termin zbioru w jej przypadku przypada na późne lato i początek jesieni. Róże są ciężkie, zbite, dobrze okryte. Cechują się doskonałą jakością. Uzyskana z nich różyczka jest bardzo dobrej jakości. To tylko niektóre kalafiory na sezon 2022.

      

Na zaopatrzenie przemysłu

Na zaopatrzenie zakładów przetwórczych szczególnie poleciłbym uprawę trzech odmian z portfolio firmy Syngenta. Są to Gohan F1, Java F1 i David F1. Ich cechy genetyczne dają pewność produkcji przy wiernym zachowaniu deklarowanych okresów wegetacji.

      

Na świeży rynek

Rośnie wielkość produkcji kalafiorów na świeży rynek, ale jeszcze szybciej rośnie popyt na taki produkt. Odmianą o cechach sprzyjających jej sprzedaży odbiorcom świeżorynkowym jest Guideline F1. Odznacza się ona krótkim okresem wegetacji. Może być uprawiana w plonie głównym i poplonowo. Wykazuje dużą tolerancję na wysokie temperatury. – mówił w Holandii R. Żmuda. Jako uzupełnienie wskazał kreację Almagro F1. Uprawa obu tych odmian umożliwia całosezonowe zaopatrzenie odbiorców w wysokiej jakości róże kalafiorów.

Kalafiory na sezon 2022 FILM:

Aby dowiedzieć się więcej zapraszamy do obejrzenia poniższego filmu: