Uprawa warzyw – odmiany warte uwagi!

Warzywa
Uprawa warzyw – odmiany warte uwagi!

Coraz niższa dochodowość wielu sadowniczych upraw, składnia do zainteresowania się produkcją warzyw. Przy posiadanym parku maszynowym i zasobach ziemi może być to dobra perspektywa dla zróżnicowania produkcji i poprawy dochodowości gospodarstw. Wśród kluczowych czynników, które zapewnią sukces w uprawie warzyw, czołową pozycję zajmuje właściwy dobór odmiany. Powinna być ona przede wszystkim dopasowana do wymagań odbiorcy (świeży rynek, przetwórstwo, handel detaliczny) ale również warunków uprawowych. Warto też wybierać odmiany odporne lub tolerancyjne na choroby lub szkodniki, z mocnym systemem korzeniowym zapewaniającym dobry wigor (nawet w trudnych warunkach klimatycznych) i zapewaniające dobre i wyrównane plony. Takich odmian jest wiele w portfolio Syngenta, tu prezentujemy te najbardziej polecane do uprawy.

Chcąc uprawiać kapustę głowiastą białą, trzeba się przede wszystkim zastanowić na jaki rynek zbytu i dla jakiego odbiorcy. Na świeżym rynku różne są wymagania co do wielkości główek. Odbiorcy z supermarketów oczkują główek o masie 1,5-3 kg, ale już np. lokalne hurtownie nieco większych (2-4 kg). Z kolei przetwórstwo (producenci sałatek, surówek) akceptują główki większe o masie 4-5 kg (i więcej). Terminator F1 to jedna z najnowszych odmian kapusty białej z portfolio Syngenta. Cechuje ją przede wszystkim szybkie tempo wzrostu (okres wegetacji to 110-115) i silny wigor. Dzięki niemu dobrze sobie radzi nawet na stanowiskach z deficytem wody. Za uprawą tej odmiany przemawia też wysoka tolerancja na wciornastki, których presja jest wysoka szczególnie w okresie lata. Odmiana bardzo elastyczne jeśli chodzi o termin uprawy. Może być zbierana od lipca do wczesnej jesieni.

Kepler F1 to z kolei odmiana przeznaczona na typowo jesienne zbiory. Po zbiorze nadaje się do bezpośredniej sprzedaży  lub do bardzo długiego przechowywania. Odmiana ta w uprawie cechuje się wysoką tolerancją na najważniejsze choroby kapustnych, a obfity nalot woskowy sprawia, że nie jest lubiana przez wciornastki. Główki są łatwe do obierania, mają kształt lekko spłaszczony preferowany przez sieci. Przy produkcji na potrzeby marketów można wysadzać 35-40 tys. szt./hektar, wtedy uzyska się główki o masie 2-2,5 kg. Im mniejsze będzie zagęszczenie tym większe główki.

Ze względu  na stosunkowo krótki okres wegetacji chętnie uprawiana jest też kapusta pekińska. Może być wysadzana jako przedplon lub poplon po innych uprawach. Warto tu zwrócić uwagę na dwie odmiany: Sprinkin F1 i Marrio F1. Pierwsza z nich przeznaczano jest do nasadzeń wiosennych i zbioru wczesnym latem. Jej okres wegetacji wynosi tylko 55 dni. Przy wczesnowiosennych nasadzeniach odmiana posiada tolerancję na jarowizację i nie wybija w pędy kwiatostanowe. Marrio F1 to odmiana do uprawy na zbiór późnojesienny, z przeznaczeniem do przechowywania. Wielkość handlową główki osiągają po około 65-70 dniach od wysadzenia, ich masa może wynosić 1,2-2 kg.  Jej zaletą w trakcie uprawy doskonała tolerancja na tipburn a w trakcie przechowywania - utrzymanie zielonej barwy liści.

Kalafiory są dość wymagające jeśli chodzi o żyzność gleby i zadbanie o jej odczyn (optymalne pH to 6-6,5). Do uprawy na zbiór w miesiącach letnich warto wybrać sprawdzoną i niezawodną od wielu lat odmianę Almagro F1. To na niej oparta jest zdecydowana większość nasadzeń ukierunkowanych na zbiór kalafiorów w lipcu i sierpniu, oraz do połowy września. Okres wegetacji dla tej odmiany wynosi 80-85 dni. Almagro nie są straszne wysokie temperatury lata, i nawet w najtrudniejszych warunkach zapewnia bardzo dobry jakościowy produkt handlowy – białe, zbite róże, doskonale okryte liśćmi. Gohan F1 to z kolei propozycja dla tych, którzy chcieliby rozpocząć zbiór kalafiorów na od początku września. Odmianę cechuje bardzo mocny wigor co jest powiązane z silnym systemem korzeniowym. Kalafior bardzo szybko tworzy róże i trzyma przewidziany dla niej okres wzrostu w polu. Optymalna obsada dla tej odmiany to 28 tys. roślin/ha (Almagro można zagęścić do 30 tys. roślin/ha).

Decydując się na uprawę brokułów warto skierować się w stronę dwóch ciekawych odmian Gongga F1 i Beany F1. Pierwsza z nich przeznaczona jest do zbioru od czerwca do pierwszej dekady września  (okres wegetacji wynosi 70-75 dni), ale może być też uprawiana na późniejsze terminy zbiorów (do połowy września). Odmianie nie są straszne wysokie temperatury lata, nawet w takich warunkach zapewnia wyrównane kształtne róże. Beany F1 to z kolei odmiana przeznaczona do zbioru po połowie września. Uprawiane w tym terminie brokuły często wydłużają okres wegetacji. Beany trzyma się jednak przewidzianego dla niego okresu wzrostu w polu (75-80 dni) zapewnia bardzo wyrównany i jednolity jakościowo produkt. Obie te odmiany nie mają tendencji do jamistości głąba, dlatego stanowią doskonały produkt zarówno na świeży rynek jak i na potrzeby przemysłu.

Syngenta ma również propozycję dla tych, którzy chcieliby uprawiać ogórki gruntowe. Warto tu wybierać odmiany partenokarpiczne, które nie wytwarzają nasion. Do związania owoców nie jest konieczny więc zapylenie kwiatów. Odmiany partenokarpiczne, jak Ekol F1, tworzą wyrównane owoce o uniwersalnym zastosowaniu – do bezpośredniej konsumpcji jak i kiszenia. Ekol zapewnia bardzo kształtne, atrakcyjne w wyglądzie owoce. Nadaje się do uprawy na otwartym gruncie oraz w tunelach.

Uprawiając cukinie warto pamiętać, że rośliny te są wrażliwe na choroby wirusowe. W trakcie uprawy wirusy mogą być przenoszone przez niektóre szkodniki, np. mszyce. Odmiana Cronos F1 polecana do uprawy na świeży rynek, cechuje się wysoką tolerancją na choroby wirusowe. Luźny pokrój rośliny ułatwia prowadzenie zbiorów. Odmian może być uprawiana na zbiór całoroczny, zapewnia wyrównane, ciemnozielone owoce cechujące się długo trwałością pozbiorczą. 

Popularności w Polsce nabiera uprawa arbuzów. Ciekawą propozycją jest tu Marisimi F1 odmiana o szybkim tempie wzrostu i tolerancyjna na zmienne warunki uprawy. Owoce o wydłużonym kształcie dorastają do 4-8 kg (kształt i rozmiar preferowany przez sieci supermarketów), cechuje je ciemnozielone wybarwienie skórki, z jasnymi paskami, brdzo atrakcyjny smak oraz wysoka zawartość cukru.

Dla tych, którzy chcieliby zająć się uprawą cebuli polecana jest odmian Vision F1. Jest to jedna z najczęściej wybieranych odmian typu rijnsburger do uprawy w dużych wielkopowierzchniowych gospodarstwach, specjalizujących się w uprawie cebuli. Dlaczego? Rośliny cechuje silny system korzeniowy, dobrze sobie radzi na stanowiskach bez nawadniania. Cebule tworzą mocna i trwałą, jasną łuskę. Odmiana po zebraniu nadaje się do długiego przechowywania, a finalny produkt doskonale sprawdza się przy sprzedaży na świeżym rynku jak też nadaje się do obierania.

To tylko namiastka odmian, które posiada w swojej ofercie Syngenta. By zapoznać się z pełną oferta zachęcamy do odwiedzenia naszej strony internetowej i pobrania katalogu, który zwiera paletę odmian warzyw polecanych do uprawy w Polsce.

Uprawa warzyw – odmiany warte uwagi - info 1
Uprawa warzyw – odmiany warte uwagi - info 2