Sezon najwcześniejszych kapust w Igołomi rozpoczęty

Warzywa

W połowie kwietnia wspólnie z Władysławem Tokarczykiem z firmy Syngenta odwiedzamy gospodarstwa produkujące wczesne kapusty w regionie Igołomi. Lada moment do sprzedaży trafią już pierwsze odmiany. Czy wiecie, która z odmian będzie jedną z pierwszych na rynku?

W gospodarstwie Henryki i Henryka Ciastoń, w uprawie od lat znajdują się odmiany z portfolio firmy Syngenta. Odmianą, której główki w pierwszej kolejności trafią w tym sezonie do sprzedaży będzie Rosberg F1. Odmiana ta wyróżnia się niezwykłą szybkością jeśli chodzi o formowanie gotowych do sprzedaży główek, zaledwie w ciągu 45-52 dni od posadzenia. Jest również bardzo odporna na jarowizację i ma ładne, duże liście rozetowe co zapobiega wyrastaniu chwastów. Wczesność to pieniądz, dlatego warto uprawiać tą odmianę w najwcześniejszych nasadzeniach tunelowych – rekomenduje W. Tokarczyk.

Rosberg F1 - fotografia 1

Rosberg F1

Rosberg F1 - fotografia 2

Rosberg F1

Kolejną odmianą, której główki, będą gotowe do sprzedaży około 7 dni po odmianie Rosberg F1 jest odmiana o nazwie Vettel F1. Kreacja ta ma duże, rozłożyste liście rozetowe i bardzo dużą dynamikę wzrostu. Wyróżnia się bardzo dobrym przyrostem na objętość, ma również długie okno zbiorcze, pozwalające uzyskiwać wczesny produkt handlowy z możliwością uzyskania dużych główek o masie nawet 2 kg.

Vettel F1 - fotografia 1

Vettel F1

Vettel F1 - fotografia 2

Vettel F1

Bardzo dobrze prezentuje się w tym sezonie, znana i ceniona odmiana do najwcześniejszych nasadzeń o nazwie Veronor F1. Kreacja ta formuje kształtne i duże główki w okresie 52-55 dni. Odmiana ta już 14 kwietnia 2020 roku bardzo dobrze się prezentuje i zapewne już na około tydzień będzie gotowa do sprzedaży – ocenia W. Tokarczyk.

Veronor F1 - fotografia 1

Veronor F1

Veronor F1 - fotografia 2

Veronor F1

Kolejnym standardem jest Mirror F1, szybko przyrastająca o dużej dynamice wzrostu, która już w tym roku w połowie kwietnia miała kształtne główki, gotowe do sprzedaży za około tydzień.

Mirror F1 - fotografia 1

Mirror F1

Mirror F1 - fotografia 2

Mirror F1

Osoby zainteresowane uprawą na wczesny zbiór odmian kapusty włoskiej, powinny zainteresować się kreacją Preludium F1. Odmiana ta dobrze sprawdza się w uprawie pod folią oraz agrowłókniną. Kreacja ta w niskich tunelach, w okresie 52-54 dni pozwala oferować atrakcyjny handlowo towar.

Preludium F1 - fotografia 1

Preludium F1

Preludium F1 - fotografia 2

Preludium F1

Więcej o tym jak prezentują się te najwcześniejsze odmiany kapust można zobaczyć na filmie: