Cebula na trudny sezon

Warzywa
Cebula na trudny sezon

Porównując sytuację pogodową, jaką mamy w senonie 2019 z poprzednim rokiem, wydaje się niemal nie możliwe by uzyskano plon o standardowej wielkości i jakości. Na taką opinię wpływa także fakt, dużej presji szkodników i chorób na plantacjach. Większą szansę na dobry plon mają Ci plantatorzy, którzy zaufali odmianom od dobrej genetyce. Radzą one sobie lepiej niż pozostałe.

Gorsze warunki, niższe plony

Sytuacje komentuje ekspert firmy Syngenta i koordynator programu Onion Leader, Władysław Tokarczyk.

Sytuacja, jaka panuje w Polsce, ale i u naszych południowych i zachodnich sąsiadów jest po prostu zła. Dynamiczne zmiany pogody i wysokie wahania temperatur, to warunki, z jakimi mierzą się plantatorzy. Plantacje są w słabej kondycji, szczególnie tam gdzie nie zwracano się w kierunku nawadniania. Na terenie Republiki Czeskiej wiosna przyniosła lepsze warunki, co ułatwiło prowadzenie plantacji i uzyskanie wyrównanych wschodów. Wiele, więc wskazuje na to, że zbiory cebuli w Europie Środkowej w przeliczeniu na 1 ha będą niskie, zapewne niższe nawet niż zeszłoroczne.

Trzej muszkieterowie

Medallion F1 to odmiana, która dość dobrze znosi tegoroczne trudne warunki uprawy. Przy dobrym systemie korzeniowym, rośliny mają wzniosły pokrój, który ogranicza ubytki w wodzie. Silne nawoskowanie liści sprzyja odporności na wiatr i wysokie temperatury. Co więcej, ułatwia to prowadzenie ochrony herbicydowej w oparciu o preparaty o działaniu parzącym

Cebula na trudny sezon

Cebula Medaillon

Vision F1 zyskał przewagę dzięki wczesności. Szybko przebył fazę juwenilną, gdy warunki do wzrostu były nieco korzystniejsze. Rośliny tej odmiany dość wcześnie wytworzyły liście i ogólnie nieźle znosiły kaprysy pogody – komentuje Władysław Tokarczyk.

Cebula na trudny sezon

Odmiana Vision

Progression F1 odznacza się dobrym rozbudowaniem systemu korzeniowego, co szczególnie widać w tym sezonie, po jakości cebul. Co więcej, wciorniastki mniej chętnie atakowały uprawę mimo sprzyjających im temperaturom (powyżej 25 st. C).

Władysław Tokarczyk opowiedział też o innych kreacjach z portfolio Syngenta. Wellington F1 to cebula uniwersalna, dostosowana do warunków uprawy w Polsce. Jest dobrym wyborem na obecne warunki pogodowe. Inną odpowiedzą na suszę jest uprawa holenderskiego Rijnsburgera 5. Te odmiany powinny dać plon o zadowalającej jakości, pozwalającej na przechowywanie nawet w trudnych sezonach.