Kalafiory i brokuły na lubelskiej ziemi

Warzywa

W miejscowości Górne pod Łęczną odbyła się 25 września impreza pt. Dni otwarte kalafiora i brokułu. Głównym organizatorem tego wydarzenia byłą firma Syngenta. W gospodarstwie państwa Kondrackich pojawili się także przedstawiciele partnerów tego wydarzenia – firm rozsadowych Grupa Mularski i GPR Krasoń, oraz marek Czarna Kreda i Valagro.


Kalafiory i brokuły o zróżnicowanym przeznaczeniu


Jakub Kudach przedstawił kolekcję odmian kalafiorów i brokułów zgromadzonych na polu w gospodarstwie Państwa Kondrackich. Znalazły się wśród nich standardy świeżorynkowe jak i kreacje stworzone z myślą o zaopatrzeniu zakładów przetwórczych. O tej porze roku wyróżniała się odmiana Gohan F1, szczególnie polecana na zbiór późnoletni i jesienny. Okres jej wegetacji to 85-90 dni. Wytwarza zbite róże, idealne do różyczkowania. David F1 to odmiana do uprawy na zbiór październikowy, którą wyróżnia pewność plonowania. Tu także różyczkowanie przebiega płynnie, a zaleta jest niewielki, mniejszy niż przy innych odmianach udział kruszu. Okres wegetacji jest dla tej odmiany wynosi 80-85 dni.

    
    
    
    
    

Wszystkie odmiany zaprezentowane podczas spotkania, zarówno kalafiorów jak i brokułów, zostaną opisane dokładniej w późniejszych wpisach.

Czarna kreda, rozsady, biostymulacja


Przybyły na spotkanie Marcin Portka z Grupy Mularski scharakteryzował nowy produkt w ofercie firmy, tj. Czarną Kredę. To nawóz do odkwaszania gleby, zawierający dodatkowo węgiel i kwasy humusowe. Nie tylko reguluje pH gleby, ale wzbogaca ją także w próchnicę. Posiada certyfikację do zastosowania w gospodarstwach produkujących żywność metodą ekologiczną.

Aleksandra Wronka z GPR Krasoń, zachęcał obecnych na spotkaniu plantatorów do kupna gotowej rozsady. Nabywanie takiego materiału nasadzeniowego zwalnia producentów z trudów związanych z wyprodukowaniem własnej rozsady oraz z inwestycji w niezbędną infrastrukturę. Daje im za to pewność, że rozsadę otrzymają w zamawianej ilości i w zaplanowanym terminie sadzenia.

    
    

O biostymulacji roślin mówiła Karolina Marzecka z firmy Valagro. Dla lepszego ukorzeniania zarówno kalafiorów jak i brokułów zalecała użycie nawozu Radifarm. Ma to znaczenie zwłaszcza w okresach chłodu i niedostatku wody. Megafol pomaga zaś roślinom przechodzić warunki stresowe, z kolei MC Cream to preparat algowy wzbogacony odżywczymi pierwiastkami, wpływa na lepszą fotosyntezę.