You are here

Fields of Innovation 2021 na niderlandzkiej ziemi (cz. I) – kalafiory i brokuły

Warzywa
06.10.2021

Przełom września i października to tradycyjny czas organizowania pokazów na poletkach z odmianami warzyw polowych w Holandii. Takie wydarzenie w tym roku przygotowała m.in. firma Syngenta. Nieopodal miasta Hoorn w prowincji Holandia Północna zlokalizowane zostały ekspozycyjne kwatery, w których plantatorzy i inni uczestnicy ogrodniczej branży mogli zapoznać się z najnowszymi propozycjami odmian z oferty tego koncernu. O tym jak poważnie do polskiego rynku podchodzi Syngenta świadczyć może obecność licznego zespołu doradców z Polski. Pierwsza część relacji poświęcona zostanie kalafiorom i brokułom.

Kalafiory, które sprawdzą się w Polsce

Rosnącym problemem staje się niedostatek ziemi do uprawy warzyw. Dotyka to zwłaszcza stref o bardzo długich tradycjach i silnie wyspecjalizowanych w uprawie kapustnych. Powtarzanie nasadzeń przez wiele lat namnaża problemy, a jednym z najpoważniejszych jest kiła kapustnych. Odmiana Cleozil F1 jest tolerancyjna te chorobę i jest polecana właśnie do uprawy na zainfekowanych nią stanowiskach. Była ona uprawiana już w tym roku w Polsce, opinie plantatorów są pozytywne. Inną interesującą odmianą zaprezentowana w Holandii była Electra F1. Zapewnia bardzo dobrej jakości towar – ciężkie, zbite róże – uzyskać można w zbiorach pod koniec lata i jesiennych. Na zaopatrzenie zakładów przetwórczych szczególnie polecić można uprawę trzech odmian: Gohan F1, Java F1 i David F1. Ich uprawa daje pewność produkcji przy wiernym zachowaniu deklarowanych okresów wegetacji. Typowo świeżorynkową odmiana jest za to Guideline F1. Ma krótki okres wegetacji, więc można ją uprawiać w plonie głównym i poplonowo. Dobrze znosi wysokie temperatury. Uzupełnieniem dla niej może być odmiana Almagro F1. Uprawa obu tych kreacji pozwala na całosezonowe zaopatrzenie odbiorców w wysokiej jakości róże kalafiorów. Syngenta wprowadziła także linię kalafiorów bezokrywowych. Andromeda F1 polecana jest do uprawy wiosennej. Doskonale prezentuje się w sprzedaży z opakowaniach z łuszczki. Inną odmianą z tej linii jest Alderan F1, odmiana kalafiora przeznaczona na zbiór w terminach jesiennych. W przypadku obu odmian róże są zbite, śnieżnobiałe. Ich uprawa przyczynia się do wyeliminowania nakładu pracy związanego z tzw. gumkowaniem kalafiorów, czy załamywaniem liścia w celu osłonięcia róży przed nasłonecznieniem.

                     

     

Brokuły na przemysł i na świeży rynek

Jedna z odmian brokułu dedykowaną do uprawy późnoletniej na zbiór późnojesienny prezentowaną w Holandii była Beany F1. Cechuje się ona znakomitym wyrównaniem. Róże są zbite, o grzybkowatym kształcie. Zalecane zagęszczenie to ok. 35 tys. szt./ha. Odmiana jest nowością – będzie dostępna w Polsce w sezonie 2022. Za to już w tym roku w Polsce sprzedawana była odmiana Gongga F1. To wariant produkcji o uniwersalnym przeznaczeniu. Powinna być uprawiana w innym terminie, znacznie wcześniejszym. Można sadzić ją pod płaskie okrywy by uzyskać plon w okresie lata. Róże bardzo szybko uzyskują masę świeżorynkową (600-700 g). Pozostawienie ich na polu prowadzi do uzyskania cięższych róż, o masie ok. 1 kg, przydatnych do pozyskiwania różyczki, także metodą mechaniczną.