You are here

Szukasz zaprawy która zaspokoi Twoje najwyższe oczekiwania?

Newsy
19.07.2021

Zarządzanie uprawami w ostatnich latach jest coraz trudniejsze. Wynika to przede wszystkim ze zmieniających się warunków klimatycznych. W ostatnich latach bardzo trudno jest zaplanować pracę polowe. Rolnictwo spotyka się z coraz większą ilością wyzwań odnośnie planowania zasiewów, ochrony plonu i nawożenia. Dlatego też wymagania stawiane przez rolników w stosunku do rozwiązań stosowanych na polu są coraz większe.

Syngenta jako wiodący producent środków ochrony roślin nieustannie stara się sprostać wymaganiom obecnego rolnictwa. Silnie rozwinięty dział R&D (badań i rozwoju) posiadający ośrodki na całym świecie oraz blisko współpracujący zarówno z rolnikami, jak i światowej klasy naukowcami przygotowuje rozwiązania mające wyjść naprzeciw Państwa wymaganiom. Wieloletnie badania rozwiązań Syngenta mają za zadanie sprawdzić skuteczność produktu przed nowymi zagrożeniami ze strony patogenów, ale również sprostać wymaganiom stawianym nowym warunkom uprawy roślin w czasach zmieniającego się klimatu.

Zaprawa Vibrance Star zawierająca trzy substancje czynne, jest odpowiedzią na nowe wyzwania. Produkt ten zawierający w swoim składzie sedaksan idealnie wpisuje się w oczekiwania rolników, co do produktu wysokiej jakości, wysokiej skuteczności, a przede wszystkim co do produktu dla nowoczesnego rolnictwa w dobie zmieniających się warunków gospodarowania.

Zdjęcie 1. Pleśń śniegowa w sezonie 2020/2021Zdjęcie 1. Pleśń śniegowa w sezonie 2020/2021Sezon 2020/21 mija pod znakiem takich chorób jak pleśń śniegowa oraz pałecznica zbóż i traw. Choroby te wystąpiły z powodu długo zalegającej pokrywy śnieżnej, przy niezamarzniętej glebie i jednocześnie wysokiej obsadzie zbóż już na jesieni. W przypadku pleśni śniegowej, której sprawcą jest Microdochium nivale z problem głównie spotkali się rolnicy na północy, północnym wschodzie, oraz w Polsce centralnej. Problem dotyczył każdej praktycznie uprawy zbóż. Natomiast w przypadku pałecznicy zbóż i traw, wywoływanej przez Typhula ssp., problem dotyczył głównie uprawy jęczmienia oraz pszenżyta. Należy jednak pamiętać, że grzyb ten infekuje praktycznie wszystkie gatunki zbóż. Dodatkowo sezon 2020/21 sprzyja rozwojowi grzybów z rodzaju Ustilago ssp. powodujących głownie (np. głownię pylącą jęczmienia). Vibrance Star to także doskonałe rozwiązanie na Rhizoctonia ssp. i powodowaną przez ten gatunek ostrą plamistość oczkową będącą chorobą ściśle związaną z płodozmianem.

Zaprawa Vibrance Star w sposób perfekcyjny chroni uprawy przed pleśnią śniegową wnosząc poza dobrze znanym i skutecznym rozwiązaniem w postaci fludiokosnilu także sedaksan - dodając kolejny mechanizm działania. Vibrance Star jest również jedyną zaprawą na polskim rynku posiadającą rejestrację do zwalczania pałecznicy zbóż i traw – skuteczność tę uzyskujemy również dzięki sedaksanowi. W przypadku głowni pylącej jęczmienia synergizm działania sedaksanu oraz tritikoazolu  daje bardzo wysoką skuteczność, jednocześnie wnosząc dwa mechanizmy działania w kierunku kontroli Ustilago. Bardzo ważnym aspektem jest to, że sedaksan występuje wyłącznie w zaprawach nasiennych i nie jest używany nalistnie, co eliminuje ryzyko powstawania odporności.

Zdjęcie 2. Pałecznica zbóż i trawZdjęcie 2. Pałecznica zbóż i traw

Sedaksan, zawarty w Vibrance Star, działając na roślinę uprawną stymuluje ją do budowy bardziej rozwiniętego systemu korzeniowego. Stymuluje wigor początkowy roślin, zapobiega stresowi fotooksydacyjnemu - często występującemu w początkowym okresie rozwojowym, ale co najważniejsze pozwala Państwu na uzyskanie optymalnej kondycji rośliny w każdych warunkach siewu. Dzięki działaniu Sedaksanu uzyskają Państwo bardzo dobrze rozwinięte rośliny jesienią nawet w późniejszych terminach siewu. Sedaksan pozwala roślinie, w przypadku kiedy wystąpi susza, na lepsze dostosowanie się do trudnych warunków, a następnie na szybszą regenerację po ich ustąpieniu wpływając bezpośrednio na efektywność fotosyntezy.

Szukając rozwiązania, które pozwoli na uzyskanie możliwie jak najwyższej ochrony przed chorobami we wczesnych fazach rozwojowych roślin oraz podchodząc bezkompromisowo do kwestii rozwoju początkowego roślin, nasiona zaprawione z wykorzystaniem Vibrance Star spełnią oczekiwania osób najbardziej wymagających.

Syngenta oddaje w ręce swoich klientów narzędzie, które jest rozwiązaniem na problemy związane z chorobami, klimatem i sprawnym zarządzaniem uprawami polowymi przez lepszą kontrolę rozwoju roślin i wykorzystanie ich naturalnego potencjału do budowania wysokiego, dobrej jakości plonu. Dzięki zaprawie Vibrance Star Syngenta wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rolników – bez kompromisów.

Michał Paulus
Crop field Expert
Syngenta