Słoneczny dzień ziemniaka

Aktualności

Słoneczny dzień ziemniaka
Słoneczny dzień i wysokie temperatury nie odstraszyły producentów ziemniaków, przed pojawieniem się na Dniu Ziemniaka w Żelaznej (woj. Łódzkie). Spotkanie zostało zorganizowane przez firmę SYNGENTA® Crop Protection oraz RZD SGGW Żelazna. Blisko 450 rolników przez cały dzień miało okazję zapoznać się z bogatą ofertą spotkania.
Słoneczny dzień ziemniaka
Podczas lustracji pokazowych pól ziemniaczanych RZD SGGW Żelazna, chronionych rozwiązaniami SYNGENTA®, zostały zorganizowane stanowiska konsultacyjne zarówno z przedstawicielami świata akademickiego jak i z producentami rozwiązań do produkcji ziemniaka. Aktualne problemy związane z uprawą ziemniaka zostały przedstawione przez prof. Michała Hureja. Profesor nawiązywał do wysokich temperatur i do silnego nasłonecznienia, jakie wystąpiło w lipcu. Warunki atmosferyczne sprawiły, że rolnicy często zauważali charakterystyczne odbarwienia na liściach, które były błędnie interpretowane jako objawy chorób ziemniaka. Ponadto wielu producentów spotkało się z problemem zazielenienia na bulwach. Jak podkreślał profesor, dzieje się tak w wyniku większego stężenia solaniny w bulwach. Ziemniaki dotknięte tym problemem nie nadają się do wykorzystania konsumpcyjnego ani przemysłowego. Można je przeznaczyć jedynie jako sadzeniaki na kolejny rok. Profesor Hurej podsumował, że zdrowy materiał sadzeniakowy to jeden z najważniejszych czynników determinujących sukces w uprawie ziemniaka.

Słoneczny dzień ziemniaka
Po prelekcji profesora, rolnicy zapoznali się z ofertą rozwiązań SYNGENTA®Crop Protection do ochrony ziemniaka. Portfolio firmy przybliżył Marek Szczepański z działu Marketingu SYNGENTA®. Podkreślał, że preparaty takie jak ACTARA® – na stonkę ziemniaczaną czy RIDOMIL®GOLD – fungicyd mający zastosowanie w okresie intensywnego wzrostu roślin mają już swoją ugruntowaną pozycję na Polskim rynku. Niesłabnąca popularność wśród rolników świadczy o ich jakości i skuteczności w ochronie ziemniaka. Motywem przewodnim spotkania był produkt REVUS®, który został wprowadzony na rynek w ubiegłym roku. Jak zapewniał Zenon Smyk, doradca techniczny SYNGENTA®, o wyjątkowości preparatu REVUS®  decyduje zawarta w nim nowa substancja czynna mandipropamid, która zapewnia niezwykle skuteczną i długotrwałą ochronę ziemniaka przed zarazą oraz
Słoneczny dzień ziemniaka
bezpieczeństwo dla środowiska. REVUS® jest wyjątkowo odporny na zmywanie – daje najwyższą pewność działania w trudnych warunkach pogodowych oraz pozwala na elastyczne planowanie zabiegów opryskiwania w przypadku nawadniania plantacji. Skuteczność w działaniu tego najnowszego preparatu potwierdzają opinie ekspertów z organizacji Euroblight. W rankingu najskuteczniejszych preparatów przeciw zarazie ziemniaka, stworzonym przez tą międzynarodową niezależną organizację, REVUS® uzyskał najwyższe noty. Efekty jego działania, a także całego programu ochrony ziemniaka firmy SYNGENTA® można było zaobserwować na wzorowo utrzymanych poletkach RZD SGGW Żelazna.

Jak podkreślali eksperci z SYNGENTA® Crop Protection, wprowadzanie nowości produktowych jest bardzo istotnym elementem strategii firmy. Oferta jest stale dostosowywana do aktualnych i przyszłych potrzeb rolników. W związku z tym w kolejnych latach SYNGENTA® przygotowuje do wprowadzenia na rynek produkty, które będą wychodziły naprzeciw oczekiwaniom producentów ziemniaka. W trakcie rejestracji są insektycydy do zwalczania m.in. nicieni – wektorów groźnych chorób wirusowych, czy do zwalczania drutowców i innych owadów żerujących w glebie. Ofertę SYNGENTA® w zakresie ochrony ziemniaka w niedługim czasie uzupełni również herbicyd  oparty na substancji czynnej prosulfokarb znanej z herbicydu zbożowego BOXER®. Takie rozwiązanie funkcjonuje już na zachodzie Europy i cieszy się tam sporym powodzeniem.

Słoneczny dzień ziemniaka
Dzień Ziemniaka to wydarzenie, które już na stałe wpisało się w kalendarz spotkań producentów ziemniaka. Świadczy o tym niesłabnąca frekwencja rosnąca z roku na rok. Dodatkowo o atrakcyjności wydarzenia decyduje również nietypowa formuła spotkania gdzie w jednym miejscu rolnicy mogą skonfrontować swoją wiedzę zarówno z naukowcami jak i z przedstawicielami firm oferujących rozwiązania w produkcji ziemniaków.Słoneczny dzień ziemniaka
Słoneczny dzień ziemniaka