You are here

Manewry warzywnicze z Syngenta w Charsznicy

Aktualności Produkty
14.07.2016

Około 400 producentów warzyw z całej Polski wzięło udział w tegorocznych Manewrach Warzywniczych, które odbyły się w niedzielę, 22 września w gospodarstwie Piotra Gajdy w Charsznicy.

Na prawie 3 ha prezentowaliśmy blisko 100 odmian warzyw z portfolio firmy Syngenta. Do ochrony pół pokazowych stosowano program ochrony warzyw Syngenta wraz z najnowszym fungicydem Scorpion. Omawiany był również szeroki zakres ochrony warzyw przy użyciu innego środka grzybobójczego Switch.

INTERESUJĄCE NOWOŚCI

Prezentowane w Charsznicy odmiany kalafiorów przeznaczone dla przetwórstwa pokazują, że nasza firma każdego roku przedstawia kolejne sprawdzone rozwiązania dla tego segmentu rynku. Duże zainteresowanie wzbudzają specjalne odmiany kalafiora - David F1 czy Cabral F1 o wyjątkowo ciężkich i twardych różach. Z kalafiorów o nietypowym zabarwieniu zwracała uwagę odmiana Pink charm F1 o różowym zabarwieniu różyczek - co czyni ją bardzo oryginalną i wyróżniającą się na rynku wśród kalafiorów na świeży rynek, które mają wszechstronne zastosowanie w sałatkach. Bardziej elastyczne planowanie produkcji kapusty białej dają nowe np. nowość - Elastor F1, która ma 100-dniowy okres wegetacji. Nowością do bardzo długiego przechowywania jest Zielonor F1 (prezentowana pod numerem SGW021) o okresie wegetacji 130–140 dni, której główki nawet po wielomiesięcznym okresie przechowywania zachowują ładny zielony kolor. Sporym zainteresowaniem cieszyły się kapusty czerwone, zwłaszcza odmiany na rynek świeży do produkcji surówek i o bardzo dobrym smaku np. odmiana o różowym zabarwieniu Pink Star F1. Wśród odmian kapusty włoskiej, które wyróżniają się bardzo dobrą zdrowotnością na uwagę zasługiwała nowość, do późnego przechowywania – odmiana Wiratoba F1.

W kolekcji rzodkiewek na szczególną uwagę zasługiwały dwie nowe odmiany Rokstar F1 i Jostar F1. Są to odmiany bardzo uniwersalne, mają ładne okrągławe zgrubienie ze skórką o ładnym, jasnoczerwonym kolorze.

Manewry warzywnicze z Syngenta w Charsznicy

KIŁA KAPUSTY TO STALE PALĄCY PROBLEM

Ten rok po raz kolejny pokazał jak poważnym problemem na wielu polach, gdzie uprawiane są warzywa kapustne, może być kiła kapusty. Firma Syngenta wychodząc naprzeciw oczekiwaniom producentów borykających się z tym patogenem każdego roku poszerza swoja ofertę odmian odpornych lub o niewielkiej podatności na tego patogenu. Dotyczy to już nie tylko licznych odmian kalafiorów (Clapton F1 czy nowsze Clarina F1 i Calforsa F1), ale też kapusty głowiastej białej (Ramkila F1, Tekila F1 czy nowość Kilajak F1) czy kapusty pekińskiej (Kilakin F1).

 

Producenci cebuli, którzy zdecydowali się w tym roku przystąpić do wdrożonego przez firmę Syngenta programu ONION LIDER, o czym informował Zenon Małek, dzięki otrzymanemu wsparciu technologicznemu, mimo trudnego roku w uprawie tego warzywa uzyskali dobre efekty. W przypadku odmian cebuli w tym roku swoją przydatność po raz kolejny w uprawie potwierdziły takie odmiany jak Vision F1, Wellington F1, Mission F1. Bardzo dobrze sprawdziły się w tym roku odmiany w typie hiszpańskim (np. Banko F1, Bratko F1, Bursa F1), które w tym roku zbudowały bardzo duże zgrubienia.

 

Na plantacji doświadczalnej zastosowano także nowo wprowadzony na rynek fungicyd Scorpion 235 SC. Daje on bardzo dobre efekty w zwalczaniu szerokiego spektrum chorób grzybowych, dających różnego rodzaju plamistości liści takich jak: mączniak prawdziwy, alternariozy, rdza pora, szara pleśń czy plamistość pierścieniowa. Największą zaletą nowego środka jest działanie interwencyjne w przypadku stwierdzenia infekcji, szybkie systemiczne przemieszczanie się w roślinie oraz długotrwałe działanie zapobiegawcze.

Od tego roku bardzo szerokie zastosowanie w ochronie wielu gatunków warzyw ma również Switch, zarejestrowany przede wszystkim do zwalczania – powszechnie występujących - szarej pleśni i zgnilizny twardzikowej.

Zespół Syngenta