You are here

IV konferencja Tomato Academy

Aktualności Produkty
14.07.2016

31 maja 2012 r w Baniosze k/Piaseczna odbyło się kolejne spotkanie organizowane przez zespół Tomato Academy.

IV konferencja Tomato AcademyByła to już IV konferencja Tomato Academy, a poprzednie odbyły się w Holandii, Ukrainie i Polsce. Ogrodnicy dobrze wiedzą, że na tego typu spotkaniach mogą się spodziewać nie tylko informacji o technologii uprawy nowych odmian firmy Syngenta, ale również innych ciekawych tematów. Tak też było i tym razem. Organizatorem głównym spotkania była firma Syngenta prezentująca zintegrowane podejście do uprawy pomidorów szklarniowych, obejmujące najnowszą genetykę oraz ochronę biologiczną i chemiczną upraw. Ważnym, o ile nie najważniejszym elementem zintegrowanego programu jest profesjonalne doradztwo jakie dostarczają specjaliści Tomato Academy.

W trakcie konferencji odbyła się prezentacja Wojciecha Juńczyka, specjalisty z zespołu Tomato Academy. Prezentacja podsumowywała warunki uprawy w pierwszej części sezonu i zostały omówione najważniejsze problemy z jakimi spotykali się producenci. W kolejnej części prelegent przedstawił szczegółowo optymalne warunki uprawy kluczowych odmian wprowadzanych na rynek. Dokładne informacje o sposobie uprawy poszczególnych odmian pochodzą z kilkuletnich doświadczeń prowadzonych przez zespół Tomato Academy, a wykorzystanie tych informacji pozwana maksymalnie wykorzystać potencjał drzemiący w odmianach.

IV konferencja Tomato AcademySpecjaliści Tomato Academy współpracują na co dzień z niezależnymi doradcami z Europy zachodniej. Celem współpracy jest dostarczanie kompleksowej informacji o technologii uprawy, a kluczowym zagadnieniem jest podwyższanie opłacalności uprawy. Podczas spotkania w Baniosze producenci mieli okazje porozmawiać z doradcą z firmy DLV Rudim Devreker, który podczas tego spotkania omówił i wyjaśnił metody zapobiegania i walki z Szarą Pleśnią – groźnym patogenem obniżającym opłacalność produkcji w największym stopniu. Najważniejsze informacje zawarte podczas tych warsztatów z doradcą można odnaleźć w materiałach konferencyjnych oraz biuletynach Tomato Academy.

IV konferencja Tomato AcademySpotkanie zostało przygotowane z współorganizatorami, firmami Lek/Habo(technologie szklarniowe), Eniwa (dystrybutor produktu Pentakeep) oraz Paskal(galanteria szklarniowa) działającymi w branży produkcji szklarniowej. Spotkania z współorganizatorami przeprowadzone były w formie warsztatów podczas których każdy z uczestników miał okazje zadać pytania i porozmawiać o ważnych dla niego tematach.

Jak zwykle bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się wizyta w szklarni demonstracyjnej i prezentacja blisko 20tu odmian pomidorów. W szklarni można było zobaczyć i ocenić najważniejsze odmiany firmy Syngenta w segmencie mięsistym, standardowym, gronowym, malinowym oraz odmian innowacyjnych. Owoce wszystkich tych odmian prezentowane były również pod namiotem i tam każdy z uczestników spotkania mógł zobaczyć z bliska wszystkie odmiany.

IV konferencja Tomato AcademyPodczas IV konferencji Tomato Academy przedstawiono dużo ciekawych informacji dotyczących technologii uprawy pomidorów szklarniowych. Niejednokrotnie odbywały się ciekawe dyskusje dotyczące przyszłości rynku pomidorowego w Polsce i na Świecie oraz kierunku rozwoju upraw szklarniowych. Wielu producentów wskazywało na ważną rolę projektu Tomato Academy w dostarczaniu profesjonalnej wiedzy i zwiększaniu opłacalności upraw.

Konferencje Tomato Academy i inne spotkania z producentami organizowane przez zespół Tomato Academy już na dobre zadomowiły się w kalendarzu producentów. Ogrodnicy dobrze wiedzą, że na tego typu spotkaniach mogą się spodziewać nie tylko informacji o technologii uprawy nowych odmian firmy Syngenta, ale również innych ciekawych tematów.

Specjaliści Tomato Academy współpracują na co dzień z niezależnymi doradcami z Europy zachodniej, jak również z wieloma specjalistami z polskich firm zajmujących się poszczególnymi elementami technologii upraw szklarniowych. Celem tej współpracy jest dostarczanie kompleksowej informacji o technologii uprawy, kluczowe zagadnienie dla nas to podwyższanie opłacalności uprawy.

IV konferencja Tomato AcademyPrzez ponad 5 lat działalności projektu zajmowaliśmy się wieloma tematami wpływającymi na opłacalność produkcji - jak np. podwyższenie plonu i dynamiki wzrostu poprzez prawidłowe stosowanie aktywnego klimatu i odpowiedniej strategii nawodnieniowej. Analizowaliśmy również najważniejsze elementy kosztów jakimi są ogrzewanie oraz siła robocza – metody ograniczenia tych kosztów poprzez stosowanie np. foli antykondensacyjnych, czy prawidłową pielęgnację roślin , przyczyniły się w wielu gospodarstwach szklarniowych do znaczącego ograniczenia kosztów.

Jednym z najważniejszych celów projektu Tomato Academy jest prowadzenie szczegółowych i wnikliwych doświadczeń odmianowych, które prowadzimy we współpracy z doświadczonymi producentami w Polsce. Rezultatem tych badań są zalecenia uprawowe dla każdej nowej odmiany wprowadzanej na rynek polski po to, aby w pełni wykorzystać potencjał każdej odmiany. Wyniki naszej pracy udostępniane są naszym klientom poprzez biuletyny uprawowe, stronę internetową, artykuły w prasie fachowej oraz indywidualne wizyty i porady.