You are here

Brightina pod wiatrakami

Aktualności Produkty
06.07.2012

6 lipca 2012, Dzień Otwarty Tomato Academy 


Dzięki uprzejmosci Państwa Urszuli i Janusza Michalaków, 6-go lipca 2012 r., mogliśmy zorganizować w ich gospodarstwie w Podzborowie koło Kalisza dzień otwarty Tomato Academy, aby zaprezentować nową odmianę Brightina, którą w tym roku Państwo Michalakowie uprawiają na całej powierzchni gospodarstwa tj. 1,5ha.

W gospodarstwie młode rośliny, szczepione 1:1, wniesiono do szklarni 5 lutego, na otwory w matach, posadzono 18 lutego w zagęszczeniu 2,5 szt./m². Pan Janusz opóźnia termin sadzenia z uwagi na ogrzewanie mazutem który w chwili obecnej jest dwa razy droższy od miału węglowego. Mimo późniejszego nasadzenia, Pan Janusz uprawia rośliny szczepione i prowadzi je na jeden pęd, dzięki czemu może prowadzić bardzo intensywną produkcję stymulując rośliny do szybkiego wzrostu i rozwoju. Takie prowadzenie roślin ma na celu osiągnięcie szybkiego wejścia roślin w owocowanie oraz utrzymaniu wysokiego plonowania przez cały sezon, tak aby zrekompensować późniejszy termin sadzenia. W obecnym sezonie odmiana Brightina bardzo dobrze wypełniła wszystkie oczekiwania gospodarza. Na początku uprawy, rośliny szczepione na podkladce Arnold 1:1, dobrze poddawały się sterowaniu w stronę generatywności. Przy odpowiednim stosowaniu stresu wodnego i przebiegu temperatur zapanowanie nad wigorem i charakterem wzrostu nie stanowiło żadnego problemu, choć na początku uprawy, do końca marca, dla oszczędności ogrzewania stosowano podwieszaną folię. Rośliny wytworzyły ładne, prawidłowe pierwsze grona, a zawiązywanie owoców było bardzo dobre.

Brightina pod wiatrakami

Pan Janusz chwali odmianę przede wszystkim za wczesność i dynamikę plonowania, jak podkreśla po wejściu w okres owocowania tygodniowe plony wachały się w przedziale 1,7 do 2,2 kg/m². Owoce podobają się również odbiorcą współpracujacym z gospodarstwem. Handlowcy chawalą dobrą twardość i trwałość owoców w transporcie i obrocie, co przy pomidorze mięsistym nie często się zdarza i jest bardzo cenione i pożądane.

Brightina pod wiatrakami