Uprawa pasowa – ceny i terminy usługi

Zboża

Uprawa pasowa (strip-till) to jedna z technologii rolniczych, które w ostatnim okresie zyskały na popularności. Z uwagi na koszt agregatów do takich upraw, rolnicy zazwyczaj korzystają z usług siewu w tym systemie. Ceny, jakie muszą oni zapłacić, zależą od kilku kluczowych czynników, a samo zlecenie usługi musi być wykonane z pewnym wyprzedzeniem. Jakie są średnie ceny usług za siew zbóż, siew kukurydzy i innych gatunków?

Uprawa pasowa – ceny oraz terminy usługi

Uprawa pasowa – ceny usług rolniczych

W porównaniu do ubiegłego roku średnie ceny za usługę mogą wzrosnąć od 10 do 15%. Najczęściej oferowana przez usługodawców stawka to 360 zł netto/ha. Stawki te jednak wahają się w granicach od 300 złotych (czyli na takim samym poziomie jak rok wcześniej za taką usługę), aż do 380 zł netto/ha. Do tego dochodzą koszty paliwa, które również musi zapewnić rolnik, co powoduje, że cena za wykonanie usługi waha się od 380 do 430 zł netto za obsianie hektara – w ubiegłym roku najczęściej było to 420 zł netto/ha.

Uprawa pasowa – ceny usług rolniczych

Na ceny usług rolniczych wpływa także całkowity areał do obsiania i ukształtowanie pól. Droższy, w przeliczeniu na hektar, jest siew na małych, kilkuhektarowych polach, a także na takich o nieregularnych kształtach, na których znajdują się przeszkody utrudniające pracę, np. różnego rodzaju słupy. Z kolei, kiedy zasiane ma być duże, kilkudziesięciohekarowe lub większe pole, cena usługi w przeliczeniu za hektar może być obniżona nawet o 10 zł. Kolejnym czynnikiem wpływającym na cenę jest także gatunek wysiewanej rośliny. Niektórzy usługodawcy liczą sobie więcej za wysiew za buraki cukrowe i rośliny oleiste, podczas gdy siew zbóż czy siew kukurydzy są zdecydowanie tańsze. Indywidualnie negocjowane stawki dotyczą też na przykład wysiewu warzyw oraz roślin bobowatych. Do najpopularniejszych warzyw uprawianych tą metodą zalicza się m.in. marchew i cebula. W większości przypadków gatunek rośliny uprawnej nie ma wpływu na koszt usługi. Ceny usług rolniczych zależą także od regionu Polski, mogą różnić się odczuwalnie w poszczególnych województwach. Warto mieć również świadomość, że niektórzy usługodawcy dysponują sprzętem pozwalającym na wysiew różnych gatunków, podczas gdy inni są wyspecjalizowani w wysiewie konkretnych grup roślin, np. wykonują tylko siew kukurydzy lub siew zbóż.

Siew pasowy a dostępność terminów

Jest to kolejny element, który należy brać pod uwagę. Ponieważ praktycznie niemożliwe jest znalezienie wolnego terminu na kilka dni przed planowanym siewem, z usługodawcami należy kontaktować się z odpowiednim wyprzedzeniem. Dobrze sprawdza się tutaj zasada: „im szybciej, tym lepiej”. Dzięki temu można mnie tylko uniknąć stresu związanego z pospiesznymi poszukiwaniami usługodawcy, ale także odpowiednio rozplanować i wykonać zabiegi uprawowe, np. przygotowanie pola przed zasiewem, a ponadto zastosować herbicydy posiewnie w zbożach już rosnących. Termin zamówienia usługi musi więc być odpowiednio wczesny, ponieważ ułatwi to rozplanowanie prac zarówno rolnikowi, jak i usługodawcy, który unika w takim przypadku przestojów oraz wie, na jakiej powierzchni i jakie gatunki będzie wysiewał. Niektórzy usługodawcy umawiają terminy wiosennych prac już w okresie zimowym, podczas gdy inni zaczynają rezerwować umówione terminy tuż przed rozpoczęciem sezonu, na dwa-trzy tygodnie. Terminy na jesienne wysiewy ozimin powinno się z kolei rezerwować już na przełomie maja i czerwca, choć niektórzy usługodawcy oferują krótsze terminy oczekiwania.

Siew pasowy – cena usługi a opłacalność.
Podsumowanie

Siew zbóż czy innych gatunków z wykorzystaniem opisanej technologii pomimo stawek oferowanych przez usługodawców pozostaje opłacalny. Korzystanie z usług rolniczych to skuteczny sposób na uzyskanie wyższego plonu, czyli głównego przykładu oczekiwań rolników. Ponadto uprawa pasowa wiąże się z niższymi kosztami produkcji roślinnej i pozytywnie wpływa na jakość gleby.