KARATE ZEON 050 CS czasowo dopuszczony do stosowania jesienią w JĘCZMIENIU OZIMYM!

Aktualności

Z przyjemnością informujemy, że preparat Karate Zeon 050 CS otrzymał czasowe zezwolenie na stosowanie jesienią w jęczmieniu ozimym przeciwko mszycom jako wektorom wirusa żółtej karłowatości jęczmienia (ang. Barley yellow dwarf viruses, BYDVs).

Wniosek został złożony do Ministerstwa przez Polski Związek Producentów Roślin Zbożowych, w związku z faktem, że w tym sezonie nie było w rejestrze środków ochrony roślin żadnego produktu dopuszczonego do stosowania jesienią na roślinach jęczmienia ozimego w celu ochrony przed mszycami. Obecne na rynku środki posiadają rejestrację jedynie w pszenicy ozimej. Rolnicy pozostali więc bez możliwości ochrony swoich zasiewów przed szkodnikiem powodującym ogromne straty w uprawach.

KARATE ZEON 050 CS czasowo dopuszczony do stosowania jesienią w JĘCZMIENIU OZIMYM - mszyce

Straty związane są zarówno z żerowaniem mszyc, które wysysając soki osłabiają rośliny, a uszkodzone miejsca są łatwiej infekowane przez patogeny. Ponadto, infekcja wirusowa przyczynia się do żółknięcia liści, skarłowacenia roślin oraz nasilenia krzewienia. W przypadku silnego porażenia, które powoduje zmniejszenie masy korzeniowej, upośledzenie pobrania składników pokarmowych a w konsekwencji żółknięcie rośliny i zmiany w pokroju roślin, w wielu przypadkach nie ma szansy na uratowanie uprawy i konieczne jest jej zlikwidowanie.

KARATE ZEON 050 CS czasowo dopuszczony do stosowania jesienią w JĘCZMIENIU OZIMYM - Karate Zeon
KARATE ZEON 050 CS czasowo dopuszczony do stosowania jesienią w JĘCZMIENIU OZIMYM - podsumowanie

Rekomendowana dawka: 0,075 - 0,1 l/ha.

Termin stosowania: jesień od fazy szpilkowania do końca krzewienia (BBCH 10-29)

Więcej informacji o preparacie można znaleźć na stronie:https://www.syngenta.pl/srodki-ochrony-roslin/insektycyd/karate-zeon

Zezwolenie i etykietę można znaleźć na stronie ministerstwa https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-rodkow-ochrony-roslin