You are here

Syngenta tworzy siedliska z pożywieniem dla pszczół - 6 ton specjalnie przygotowanej mieszanki nasion

Aktualności Produkty
12.03.2015

W ramach Akcji na rzecz Owadów Zapylających – Operation Pollinator – Syngenta przekazała rolnikom 6 ton specjalnie przygotowanej mieszanki nasion.

Ich wysianie jeszcze w tym roku zapewni 60 ha kwitnących pól, które swoim nektarem będą służyły owadom zapylającym do późnej jesieni.

Syngenta tworzy siedliska z pożywieniem dla pszczół

Kolejne mieszanki – do obsiewania nieużytków i pasów zieleni między uprawami – Syngenta udostępni rolnikom na wiosnę.

Akcja jest częścią międzynarodowego programu Operation Pollinator, który zainicjowała Syngenta, by tworzyć na całym świecie siedliska przyjazne dla pszczół. Rozwiązania
w ramach Operation Pollinator sprawdziły się już m.in. w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Hiszpanii i we Francji. Niezależny monitoring, badający rezultaty akcji, wykazał, że w ciągu trzech lat populacja trzmieli wzrosła o 600 proc., a liczebność innych owadów zwiększyła się nawet dwunastokrotnie. Dodatkowo obszar obsiany roślinami kwitnącymi stanowi bezpieczne miejsce dla zwierząt i ptaków, które żyją w okolicy.

„Rolnictwo konwencjonalne i bioróżnorodność mogą współistnieć. Zapewniając pszczołom przyjazne miejsce, gdzie owady mogą zdobywać pożywienie, nie tylko chronimy środowisko, ale także przyczyniamy się do poprawy wydajności i jakości upraw”, mówi Izabela Wawerek, dyrektor ds. korporacyjnych w firmie Syngenta i koordynator akcji Operation Pollinator w Polsce.

Szacuje się, że ponad 80 proc. europejskich upraw zależy bezpośrednio od zapylania przez owady. Wartość owadów zapylających dla globalnego ekosystemu to ok. 150 mld euro w skali roku.