Relacja z konferencji prasowej firmy Syngenta

Aktualności

Pozycja firmy Syngenta w Polsce, sytuacja w branży środków ochrony roślin i nowe produkty to główne tematy konferencji prasowej, którą Syngenta zorganizowała 4 lutego w Warszawie.

Przedstawiciele firmy omówili również zmiany w prawie regulującym funkcjonowanie branży środków ochrony roślin, a także zaprezentowali niestandardowe działania i nowe inicjatywy, które Syngenta kieruje do rolników w całej Polsce.

Syngenta umacnia pozycję w Polsce

W 2014 roku Syngenta wysunęła się na pozycję lidera, zajmując ex aequo pierwsze miejsce pod względem wielkości sprzedaży na rynku środków ochrony roślin. Według badań firmy Kleffmann udziały rynkowe firmy Syngenta wzrosły do 18 proc*. Szczególnie dobrze spółka wypadła w segmencie środków ochrony dla trzech największych upraw – zbóż, kukurydzy i rzepaku – osiągając 20-procentowy udział w rynku.

Relacja z konferencji prasowej firmy Syngenta

Tak silną pozycję Syngenta zawdzięcza głównie fungicydom zbożowym. „W mijającym roku Syngenta zyskała w tym segmencie najwięcej, plasując się na drugim miejscu, a od pozycji lidera dzieli nas niespełna jeden procent”, podkreślał Marek Łuczak, który z początkiem marca obejmie stanowisko dyrektora generalna firmy Syngenta w Polsce. „Wzrosty zanotowaliśmy także w rynku fungicydów do ochrony rzepaku, w którym zajmujemy drugie miejsce. Syngenta – jako jedyna firma spośród dużych graczy – powiększyła swoje udziały w tym segmencie (o 3 proc.), wyraźnie zmniejszając dystans do lidera”, podkreślał Marek Łuczak.

Historyczny sukces osiągnął Toprex – fungicyd do ochrony rzepaku, który zdobył 19 proc. rynku. Bardzo silna jest też pozycja preparatu Lumax, który z udziałem na poziomie prawie 25 proc. umocnił w 2014 roku pozycję lidera wśród herbicydów przeznaczonych do ochrony kukurydzy.

Branża środków ochrony roślin w Polsce

Adam Ciaś, dyrektor sprzedaży w Syngenta Polska, omówił ubiegłoroczne wyniki branży środków ochrony roślin w największych uprawach. Zwrócił uwagę na dynamiczny wzrost rynku fungicydów zbożowych w ostatnich latach, którego ważną przyczyną był rozwój segmentu średniej wielkości gospodarstw zwiększających nakłady na ochronę zbóż. „Rynek fungicydów zbożowych miał dla nas kluczowe znaczenie i był jednym z głównych filarów naszego wzrostu w ubiegłym roku”, mówił Adam Ciaś.

Relacja z konferencji prasowej firmy Syngenta

Syngenta Polska umocniła również swoją pozycję w ochronie rzepaku poprawiając sprzedaż herbicydów, ale przede wszystkim dzięki wzrostowi sprzedaży fungicydów. „Ubiegły rok był trzecim z kolei, gdy zanotowaliśmy dynamiczny rozwój fungicydów do ochrony rzepaku”, mówił Adam Ciaś.

Adam Ciaś zwrócił też uwagę na wciąż duży potencjał rynku ochrony kukurydzy. Pokreślił pozycję firmy Syngenta jako lidera w sprzedaży herbicydów ze szczególnym wskazaniem na preparat Lumax, który od kilku lat jest produktem pierwszego wyboru w tym segmencie.

Nowości w portfolio firmy Syngenta

Menedżerowie Syngenta przedstawili najważniejsze nowości produktowe, które Syngenta oferuje rolnikom w bieżącym sezonie:

• Axial 50 EC – najskuteczniejsze zwalczanie miotły zbożowej

Axial 50 EC – nowy herbicyd to efekt wieloletnich badań prowadzonych przez laboratoria firmy Syngenta. Produkt bazuje na nowoczesnej formulacji gwarantującej łatwe przygotowanie cieczy roboczej oraz łatwość łączenia z innymi agrochemikaliami. Axial 50 wyróżnia szybkość działania i nieporównywalna skuteczność zwalczania chwastów jednoliściennych – preparat doskonale działa m.in. na miotłę zbożową, owies głuchy, wyczyniec polny, chwastnicę jednostronną. „Axial 50 pomaga rolnikowi w opłacalny sposób uzyskać większe plony. Preparat został sprawdzony na milionach hektarów w Europie”, zaznaczał Dariusz Sip, dyrektor działu wsparcia technicznego w Syngenta Polska.

Relacja z konferencji prasowej firmy Syngenta

• Symetra – nowy fungicyd w uprawie rzepaku

„Symetra to symetria korzyści dająca wysokie oraz powtarzalne plony na każdym polu, w każdych warunkach oraz w każdym sezonie”, mówił podczas konferencji Dariusz Sip przedstawiając preparat Symetra. Te właściwości wynikają z połączenia nowej substancji biologicznie czynnej o nazwie izopirazam (grupa SDHI) z szeroko znaną i stosowaną azoksystrobiną (Technologia AMISTAR). Preparat – działający zapobiegawczo oraz interwencyjnie – przeznaczony jest do stosowania w okresie kwitnienia rzepaku przeciwko wszystkim ważnym chorobom w tej uprawie, występującym w okresie okołokwitnieniowym ze szczególnym wskazaniem na zgniliznę twardzikową.

• Quilt Xcel – kukurydza w dobrej formie

Quilt Xcel jest środkiem grzybobójczym, który dzięki połączeniu dwóch silnych substancji czynnych zapewnia szerokie spektrum ochrony przed chorobami i wzmacnia rośliny od korzeni aż po kolbę, chroniąc je przed patogenami kukurydzy. Quilt Xcel poprawia ogólną kondycję roślin kukurydzy – wzmacnia ich łodygi, liście i system korzeniowy oraz poprawia zaziarnienie kolb. „Preparat dodatkowo zabezpiecza całą roślinę przed patogenami powodującymi choroby liści, np. żółtą i drobną plamistość liści kukurydzy. Quilt Xcel zabezpiecza również roślinę w miejscach uszkodzeń mechanicznych, które spowodowane są na przykład żerowaniem omacnicy prosowianki, przed wnikaniem grzybów chorobotwórczych np. z rodzaju fuzarium”, mówił Rafał Sadowy, portfolio menedżer z Syngenta Polska.

Relacja z konferencji prasowej firmy Syngenta

• Carial Star – Syngenta w nowoczesnej uprawie ziemniaka

Fungicyd Carial Star łączy dwie silne substancje czynne, które doskonale się uzupełniają: difenokonazol to nowa substancja czynna w ochronie ziemniaków, która zapewnia ochronę przed alternariozą, a znany i sprawdzony mandipropamid oferuje najwyższą skuteczność w ochronie przed zarazą ziemniaka. „Carial Star jest pierwszym produktem na rynku o wysokiej skuteczności działania przeciwko alternariozie ziemniaka powodowanej przez grzyby z rodzaju Alternaria alternata orazAlternaria solani”, podkreślała Katarzyna Rębarz, ekspert techniczny w uprawie ziemniaka.

Relacja z konferencji prasowej firmy Syngenta

Sytuacja prawna branży środków ochrony roślin

Izabela Wawerek, dyrektor ds. korporacyjnych w Syngenta Polska, omówiła podczas konferencji sytuację prawną w segmencie środków ochrony roślin i dyskutowane na poziomie Unii Europejskiej dokumenty, które mogą znacząco wpłynąć na naszą branżę. Jedną z istotnych zmian ostatnich miesięcy jest nowelizacja Ustawy o środkach ochrony roślin, znosząca obowiązek przedkładania tłumaczenia dokumentacji dla środków ochrony roślin i substancji czynnych na język polski.

Relacja z konferencji prasowej firmy Syngenta

„Jest to zmiana, na którą nasza branża czekała z niecierpliwością, bowiem dotychczasowe wymagania prawne blokowały proces rejestracji. Nowelizacja umożliwiła składanie nowych wniosków o rejestrację środków ochrony roślin”, powiedziała Izabela Wawerek. „Dużo obaw wzbudza proces reklasyfikacji środków ochrony roślin. Od 1 czerwca 2015 r. wszystkie produkty wprowadzane na rynek muszą być oznaczone wg nowych zasad, istnieje jednak zagrożenie, że nie dla wszystkich produktów proces ten zakończy się w terminie”, dodała Izabela Wawerek.

Innowacyjna Syngenta

Syngenta przedstawiła podczas konferencji działania niestandardowe, które firma kieruje do rolników. Dorota Mazurek, dyrektor marketingu, przybliżyła ideę konferencji zimowych: „Podczas spotkań, wykładów i dyskusji prezentujemy rolnikom naszą ofertę ze szczególnym uwzględnieniem nowości produktowych proponowanych przez naszą firmę w 2015 roku. W trzech konferencjach, które odbyły się do tej pory pod koniec stycznia i na początku lutego, uczestniczyło ponad tysiąc rolników”.

Relacja z konferencji prasowej firmy Syngenta

Kolejna niestandardowa inicjatywa firmy to prowadzony pod nazwą „STOP omacnicy” monitoring wylotu omacnicy prosowianki – najgroźniejszego szkodnika w uprawie kukurydzy. W czterech województwach o największym zagrożeniu szkodnika Syngenta zainstalowała w poprzednim sezonie sześć pułapek świetlnych, w których codziennie od połowy czerwca odławiane były motyle omacnicy. „Na podstawie liczby odłowionych motyli określamy szczyt wylotu szkodnika i termin zabiegu chemicznego”, mówiła Dorota Mazurek. Projekt będzie kontynuowany w tym roku.

Syngenta uruchomiła również program Fruit Quality Contract, który ma ułatwić polskim rolnikom spełnienie wysokich wymagań stawianych przez zachodnioeuropejskie sieci handlowe. „Wiele sieci z dnia na dzień wprowadziło mocno zaostrzone kryteria dotyczące dopuszczalnych poziomów pozostałości w owocach. Dziś niemieccy sadownicy wiedzą już, jak produkować jabłka, by spełnić te wymagania. Projekt Fruit Quality Contract ma to umożliwić również polskim producentom”, zaznaczyła Dorota Mazurek.

Źródło danych w informacji prasowej: Kleffmann

Relacja z konferencji prasowej firmy Syngenta
Relacja z konferencji prasowej firmy Syngenta
Relacja z konferencji prasowej firmy Syngenta
Relacja z konferencji prasowej firmy Syngenta
Relacja z konferencji prasowej firmy Syngenta
Relacja z konferencji prasowej firmy Syngenta
Relacja z konferencji prasowej firmy Syngenta
Relacja z konferencji prasowej firmy Syngenta