You are here

Polak zwycięzcą konkursu fotograficznego „Syngenta Photography Award” 2013

Aktualności Produkty
01.01.2016

Dnia 16 maja ogłoszono nazwiska zwycięzców konkursu „Syngenta Photography Awards”, nowego międzynarodowego konkursu, którego celem jest stymulowanie dialogu na temat najważniejszych wyzwań stojących przed naszą planetą.

 

W pierwszej edycji konkursu uczestnicy zostali zaproszeni do przedstawienia swojej fotograficznej interpretacji tematu „Miasto – wieś” i refleksji dotyczących zagadnień postępującej urbanizacji i jej wpływu na społeczności miejskie i wiejskie oraz środowisko.

Warszawski fotograf-dokumentalista Jan Brykczyński został zwycięzcą konkursu dla profesjonalistów za swoją serię zdjęć „Árnes”. Zwycięzca zrealizuje projekt zatytułowany „Farming Tribes”, który dotyczył będzie relacji człowieka z naturą w czterech różnych przestrzeniach miejskich, w odległych od siebie zakątkach świata – w Nowym Jorku, Erywaniu, Warszawie i Nairobi.

Holly Lynton wygrała konkurs otwarty za cykl zdjęć „Sienna, Turkey Madonna” będący częścią serii, w której artystka przedstawia społeczności dążące do zachowania tradycji rolniczych mimo wyzwań globalizacji.

Mike Mack, prezes i dyrektor generalny firmy Syngenta, podsumowując konkurs powiedział: „Zdobywcy głównych nagród stworzyli wspaniałe zdjęcia pokazujące niektóre z napięć i kompromisów związanych z szybko postępującą urbanizacją. Co dzień blisko 200 tys. osób przeprowadza się do miast, co powoduje, że przestrzenie miejskie i wiejskie coraz silniej rywalizują o ziemię, wodę i energię. Wierzymy, że te fotografie pomogą zainicjować istotny dialog na temat tego, co jest potrzebne do tworzenia trwałych i korzystnych warunków do rozwoju obu tych środowisk w przyszłości”.

 Zwycięzcy zostali wybrani przez międzynarodowe jury pod przewodnictwem Williama A. Ewinga, autora książek o fotografii i kuratora wystaw. Nagrody zostały wręczone podczas ceremonii, która odbyła się w Somerset House w Londynie.

Ewing stwierdził: „Całe jury było pod wrażeniem wysokiego poziomu fotografii zgłoszonych w pierwszym roku konkursu. Niezwykle miło było zobaczyć zaangażowanie i poświęcenie, jakie fotografowie włożyli w swoją pracę, podobnie jak różnorodne podejścia do zagadnienia relacji miasto – wieś. Zgłoszono wiele doskonałych fotografii i było wielu kandydatów na zwycięzców, jednak ostatecznie jury podjęło jednogłośną decyzję o nagrodzeniu Jana Brykczyńskiego i Holly Lynton za ich indywidualną wizję artystyczną”. 

Zwycięskie fotografie wyłonione w obu kategoriach konkursu zostaną włączone do wystawy „Syngenta Photography Award Rural-Urban Exhibition”, która odbędzie się w Somerset House w Londynie w dniach 17–21 maja 2013 r. Zostaną na niej zaprezentowane najlepsze dzieła zgłoszone na konkurs i dotyczące tak istotnych zagadnień jak eksurbanizacja (urban sprawl), wylesianie czy produkcja żywności. Więcej zdjęć oraz informacji o zwycięzcach konkursu „Syngenta Photography Award” znajduje się na stronie: 

http://ruralurban.syngentaphoto.com