Najwyższy plon jęczmienia - próba pobicia rekordu GUINNESS WORLD RECORDS!

Aktualności

[embed_token:token:najwy_szy_plon_j_czmienia_pr_ba_pobicia_rekordu_guinness_world_records_]

Najwyższy plon jęczmienia hybrydowego – próba pobicia rekordu GUINNESS WORLD RECORDS™

Polska wraz z Francją oraz Wielką Brytanią podjęły wyzwanie pobicia rekordu GUINNESS WORLD RECORDS™ w kategorii najwyższy plon ozimego jęczmienia hybrydowego. Aktualny rekord świata w wydajności plonowania jęczmienia ozimego wynosi 12,2 t/ha. Każdy z rolników otrzymał nasiona jęczmienia hybrydowego HYVIDO i na jesieni 2012 wysiał je na areale o powierzchni 8 hektarów. W celu zapewnienia, że wszystkie etapy uprawy są zgodne z prawem obowiązującym w kraju gospodarza oraz spełniają wymagania dobrej praktyki rolniczej (EU GAP- European Good Agricultural Practice), nad procesem uprawy czuwał niezależny audytor firma SGS, światowy lider usług certyfikacyjnych, weryfikując poszczególne etapy prac (przygotowanie materiału siewnego, ochrona plantacji, nawożenie, etc.).

Wysokie plony, wysoka zawartość białka

W Polsce RSP Agrofirma Witkowo rzuciła wyzwanie aktualnemu rekordowi GUINNESS WORLD RECORDS™ w plonowaniu jęczmienia. Na polach tego gospodarstwa, 17 września 2012 wysiane zostały trzy odmiany jęczmienia, w tym jęczmień hybrydowy Syngenta: odmiana Hobbit. W dniu 25 lipca 2013 na areale 9,16 ha rozpoczęły się żniwa jęczmienia hybrydowego w gospodarstwie. Wynik plonowania znacznie przewyższał odmiany liniowe. Jęczmień hybrydowy Hyvido osiągnął wynik 93,02 dt/ha przy wilgotności ziarna 13.04%, natomiast masa hektolitra wyniosła 67,74 kg. Należy podkreślić bardzo wysoki wynik zawartości białka w ziarnie - 13,7 %.
Próba bicia rekordu we Francji, w miejscowości Offranville zakończyła się uzyskaniem bardzo dobrego wyniku polowania jęczmienia: 92,14 dt/ha.
Z całą pewnością powyższe wyniki udowodniły wyjątkowe korzyści technologii Hyvido™.

Najwyższy plon jęczmienia - próba pobicia rekordu GUINNESS WORLD RECORDS!
Najwyższy plon jęczmienia - próba pobicia rekordu GUINNESS WORLD RECORDS!

Zdjęcie: Zbiór jęczmienia hybrydowego z pól Agrofirmy Witkowo

Wysokie plony jęczmienia hybrydowego pomimo trudnego sezonu w gospodarstwach z rejonu Yorkshire

Rolnik z rejonu Yorkshire przezwyciężył problemy związane z warunkami pogodowymi panującymi w tym sezonie i zebrał rewelacyjny plon wielkości 11,987 ton z hektara, odmiany hybrydowej jęczmienia ozimego pastewnego Hyvido™.

John Porter, który jest partnerem w firmie FA Porter and Sons, z miejscowości Skirlaugh, niedaleko Hull, uprawia jęczmień hybrydowy od ponad pięciu lat.

W tym roku próbował ustanowić nowy światowy rekord GUINNESS WORLD RECORDS™ w kategorii Najwyższy plon jęczmienia.

Jednak pomimo, iż nie pobił tego rekordu – ustanowionego na poziomie 12,2 ton z hektara jęczmienia ozimego – nadal jest zadowolony z osiągniętych wyników.

Jak twierdzi jest to szczególnie istotne biorąc pod uwagę niskie temperatury, które spowodowały, iż wiosenna wegetacja tak naprawdę rozpoczęła się dopiero kilka miesięcy temu.

“Jest to zdumiewające biorąc pod uwagę warunki pogodowe panujące zimą” powiedział pan Porter na temat wysokości plonów. “Jęczmień hybrydowy ma ogromny potencjał plonowania.”
“Wszystko sprzęgło się przeciwko nam. Wczesnowiosenny wzrost był spowolniony przez niskie temperatury. Jęczmień zaczął rosnąć dopiero pod koniec kwietnia.”
“Sugerowałbym, iż uzyskanie takich plonów jest dowodem potencjału odmiany.”
Dzięki tegorocznym wynikom oraz wcześniej uzyskanym plonom rzędu 11 - 12 ton z hektara, pan Porter już planuje wysiew odmiany hybrydowej Hyvido na całej powierzchni przeznaczonej pod uprawę jęczmienia w przyszłym sezonie.

Najwyższy plon jęczmienia - próba pobicia rekordu GUINNESS WORLD RECORDS!
Najwyższy plon jęczmienia - próba pobicia rekordu GUINNESS WORLD RECORDS!

Zdjęcie: John Porter i Hyvido / Zbiór Hyvido z pól John’a Porter’a
Opis: Rolnik z rejonu Yorkshire, John Porter już planuje wysiew odmiany hybrydowej Hyvido na całej powierzchni przeznaczonej pod uprawę jęczmienia w przyszłym sezonie.

Zespół Syngenta