You are here

Monitoring omacnicy - nowy serwis Syngenta Polska

Aktualności Produkty
15.07.2014

Już od 2009 roku Syngenta prowadzi monitoring wylotu omacnicy prosowianki (Ostrinia nubilalis) najgroźniejszego szkodnika w uprawie kukurydzy. Monitoring „STOP omacnicy” jest dostępny na stronie www.syngenta.pl


Kliknij na link i sprawdź aktualny monitoring w Twoim regionie:
www.syngenta.pl/serwisy/stop-omacnicy-monitoring-szkodnika

STOP omacnicy

 

Gdzie występuje omacnica prosowianka?

Omacnica prosowianka występuje już w całej Polsce. Na południu Polski uszkadza 50-80% roślin, a lokalnie nawet 100% roślin. W minionym roku w Polsce centralnej owad ten spowodował lokalnie uszkodzenia ponad 40% roślin, a w Polsce północnej 15-20% roślin. Zasięg występowania omacnicy w Polsce powiększa się z roku na rok.

Jak działa monitoring "STOP omacnicy"?

W czterech województwach o największym zagrożeniu szkodnika, tj. opolskim, dolnośląskim, lubuskim i wielkopolskim, zamontowanych jest 6 pułapek świetlnych, w których codziennie od połowy czerwca br. odławiane są motyle omacnicy.

Omacnica to motyl nocny skutecznie wabiony przez światło pułapki. Na podstawie liczby odłowionych codziennie motyli omacnicy określany jest szczyt wylotu szkodnika oraz termin zabiegu chemicznego pozwalającego zwalczyć masowo wylęgające się larwy szkodnika. Dodatkowo wspólnie z firmą Syngenta Czechy śledzimy wylot motyli przy granicy Polski z Czechami, gdzie omacnica ma znacznie wyższą presję.

Mapa lokalizacji pułapek świetlnych Syngenta

Monitoring omacnicy - mapa

 

Jak rozpoznać szkodnika?

Monitoring omacnicy - motyle

Motyle - osobniki dorosłe

Monitoring omacnicy - jaja

 

 

 

 

Złoże jaj na liściu

Monitoring omacnicy - gąsienice

Gąsienice żerujące w łodygach

Monitoring omacnicy - otwór

 

Otwór wydrążony w kolbie

Biologia i zwalczanie omacnicy prosowianki

Motyle omacnicy wylatują w okresie tuż przed wiechowaniem kukurydzy. Po wylocie i kopulacji składają jaja na liściach kukurydzy. W zależności od przebiegu pogody po ok. 7-10 dniach z jaj wylegają się larwy omacnicy (gąsienice). Początkowo larwy odżywiają się jedynie pyłkiem roślin. Wraz ze wzrostem gąsienice zaczynają wgryzać się w łodygi roślin powodując ogromne straty w uprawie.

Aby skutecznie ograniczyć żerowanie larw omacnicy należy zwalczyć je zanim wgryzą się w twarde części roślin kukurydzy. Dlatego tak ważne jest śledzenie faz rozwojowych kukurydzy i uchwycenie okresu rozwijania wiech przez roślinę (BBCH 55-59) oraz monitoring masowego wylotu motyli dzięki pułapkom świetlnym. Połączenie tych obserwacji pozwala ustalić najlepszy moment zabiegu oraz najwyższą skuteczność w zwalczaniu głównej fali uderzeniowej larw szkodnika.

Jak zwalczać omacnicę prosowiankę?

W zwalczaniu omacnicy prosowianki zalecamy preparat:

KarateZeon

Jest to insektycyd spełniający oczekiwania najbardziej wymagających rolników. Termin stosowania: w fazie pełni wiechowania kukurydzy (BBCH 55-59), dawka: 0,2 l/ha.

Dzięki opatentowanej przez Syngenta formule mikrokapsuł zapewnia wyjątkową skuteczność:

  • szybko i skutecznie zwalcza omacnicę prosowiankę oraz wiele innych szkodników w uprawie kukurydzy,
  • mikrokapsuły o technologii „Zeon” sprawiają, że substancja czynna jest bardzo stabilna w opakowaniu, a po naniesieniu cieczy użytkowej na roślinę, uwalniana jest w ciągu kilku sekund,
  • stałą i wysoką skuteczność działania preparatu na roślinie zapewnia stabilizator UV, który chroni substancję czynną przed fotorozpadem,
  • ma krótki okres prewencji dla pszczół (1 godzina), co zapewnia, że jest to produkt najmniej szkodliwy dla środowiska spośród dostępnych na rynku.