Afinto® – skuteczny insektycyd przeciwko mszycom i mączlikom

Aktualności

Nowa rejestracja środka Afinto® do zastosowania w uprawach bobowatych to rozwiązanie, które od dawna było wyczekiwane przez plantatorów grochu, fasoli, łubinów czy soczewicy. Dzięki nowym zapisom w etykiecie preparat może być teraz wykorzystywany do skutecznej walki z mszycami również w tych uprawach. Mszyce są szkodnikami, które w krótkim czasie powodują znaczny spadek kondycji roślin, a często nawet zamieranie całych roślin. Szybkie ich wyeliminowanie z plantacji pozwala roślinom na prawidłowy rozwój i osiąganie coraz większej masy liściowej, która jest potrzebna do budowania plonu. Preparat Afinto® wykazuje bardzo szybkie działanie. Żerowanie mszyc ustępuje już po 30 minutach, a śmierć owadów po 2-5 dniach (wyk. 1).

Szybkie zaprzestanie zerowania
Oprysk Afinto® przeciwko mszycom (Źródło: doświadczenia własne Syngenty)

Preparat może być aplikowany do temperatury otoczenia 25 stopni Celsjusza. W przypadku wyższych temperatur zaleca się wykonywanie zabiegów tylko wieczorem po obniżeniu się temperatury poniżej tego maksimum. Zalecana dawka preparatu to tylko 0,14 kg/ha. Preparat wykazuje działanie translaminarne i systemiczne przez co bardzo dobrze zabezpiecza całą roślinę. Działa na osobniki dorosłe jak i formy niedojrzałe. Afinto® idealnie wpisuje się w programy integrowanej ochrony i produkcji roślin, ponieważ nie wpływa negatywnie na pożyteczne populacje roztoczy i stawonogów.

W ochronie roślin bobowatych zalecamy stosowanie preparatu Afinto® bez dodatku adiuwantów na bazie olejów. Jest to związane z dużą absorpcją preparatu i wpływem na proces degradacji w roślinie. Okres karencji dla grochu zielonego łuskowego wynosi zaledwie 14 dni, natomiast w uprawie na suche nasiona tego gatunku jak i pozostałych bobowatych - nie dotyczy (określa termin stosowania).

Afinto® może być stosowany również w innych uprawach przeciwko mszycom: ziemniaki, buraki cukrowe, pszenica ozima, żyto jare, jabłoń, wiśnia, grusza, śliwa, morela, aster chiński, chryzantema (złocień), róża, szkółki buka i świerka, tytoń, chmiel, siewki i sadzonki iglastych i liściastych drzew i krzewów oraz przeciwko mszycom i mączlikom: kapusta głowiasta biała i czerwona, kapusta brukselka.

Jednocześnie przypominamy, że ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym należy przeczytać informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Należy także zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegać zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie. 

Syngenta Polska sp. z o.o.