Rodentycydy – jak zwalczać gryzonie?

Rodentycydy

Gryzonie są zagrożeniem nie tylko dla przechowywanych plonów, lecz również dla uprawianych roślin. Wyróżniają się nieokiełznaną żarłocznością, są więc dużym problemem dla rolnika czy sadownika. Na szczęście w sukurs przychodzą rodentycydy, silne środki zapewniające skuteczną ochronę. Jak je właściwie stosować?

Jakie szkody powodują gryzonie?

Najpowszechniejszymi szkodnikami w uprawach rolnych i sadowniczych są: mysz polna i zaroślowa, nornik polny, szczur oraz karczownik ziemnowodny. W uprawach stanowią poważne zagrożenie, gdyż podgryzają rośliny, prowadząc do ich więdnięcia. Żywią się różnymi organami. Zjadają korzenie i mogą nawet wciągać zieleń do wydrążonych tuneli. Gdy zakończy się sezon, dokonują spustoszenia w stodołach, piwnicach, magazynach i w innych miejscach przechowywania plonów. Dodatkowo zanieczyszczają żywność odchodami. Na fermach hodowlanych odpowiadają za przenoszenie wielu chorób, np. pryszczycy, dezynterii oraz zakażenia jelitowego. To wystarczające powody, aby w gospodarstwie postawić na kompleksową ochronę. Kompleksową, czyli jaką?

Rodentycydy – co warto stosować na gryzonie?

W sprzedaży dostępne są różnorodne rodentycydy, m.in. antykoagulanty, które uszkadzają układ krwionośny i zaburzają krzepnięcie krwi. Są jedno- lub wielodawkowe. W przypadku masowego występowania gryzoni stosuje się ostre trucizny. Szybka reakcja i mocne środki są w tym wypadku uzasadnione. Niezależnie od rodzaju rodentycydy mają różne postaci: granulatów, proszków, kostek, pałeczek, past, płatków czy ziarna. 

Przykładem są:

  • Klerat K – to przynęta w formie granulatu, której substancją aktywnie czynną jest brodifakum. Jest wykorzystywana do trucia szczurów wewnątrz pomieszczeń i na zewnątrz budynków.
  • Klerat KB – to preparat na szczury w postaci kostek woskowych. Służy do zwalczania szczurów i myszy. Stosuje się go wewnątrz budynków, na zewnątrz, a nawet w kanałach ściekowych.

Preparaty działają bardzo szybko, pierwsze objawy zatrucia u gryzoni są widoczne już po kwadransie od spożycia. Powyżej wymienione rodentycydy zawierają substancje nęcące o naturalnym zapachu, odporne na działanie wilgoci.

Jak stosować rodentycydy?

Środki do zwalczania gryzoni najczęściej umieszcza się w stodołach, oborach, szopach, wokół budynków gospodarczych i blisko pól uprawnych. Należy przy tym zachować ostrożność, mogą być niebezpieczne dla inwentarza czy czworonogów. Powinno się trzymać je z dala od dzieci. Trzeba przestrzegać zaleceń znajdujących się na opakowaniach poszczególnych produktów. Zawsze zaleca się wybierać środki wysokiej jakości. Można je także stosować naprzemiennie (różne substancje aktywne), gdyż gryzonie (zwłaszcza szczury) mogą nabrać odporności na trucizny. Jednocześnie warto korzystać z kilku metod zwalczania, np. stosując oprócz trutek pułapki oraz lepy. To zapewni kompleksową ochronę.

Rodentycydy to silnie działające środki, które należy stosować z zachowaniem ostrożności. W gospodarstwie rolnym są koniecznością, gdyż chronią plony, przeciwdziałają zanieczyszczeniu żywności i ograniczają rozprzestrzenianie się szkodliwych drobnoustrojów.