Boxer® 800 EC

Boxer

Co wyróżnia Boxer® 800 EC?

  • herbicyd selektywny do stosowania nalistnego i doglebowego
  • szeroko zarejestrowany, do ochrony wielu gatunków warzyw
  • dobre działanie w zróżnicowanych warunkach pogodowych
  • bezpieczny dla roślin uprawnych

Zobacz porady eksperta

play_circle
Nowy herbicyd o szerokim stosowaniu - BOXER
play_circle
BOXER 800 EC - bezwzględny dla miotły zbożowej
play_circle
Wyśmiej Chwasty - Historia miotły zbożowej i owsa głuchego
chevron_left
chevron_right

Boxer® 800 EC w ochronie warzyw

W ostatnim czasie firma Syngenta wprowadziła na rynek zupełnie nowy herbicyd do ochrony warzyw – Boxer 800 EC. Jest to długo wyczekiwany produkt na rynku polskim. Najważniejszymi zaletami tego preparatu są: szeroka rejestracja, wysoka skuteczność, szerokie spektrum zwalczanych chwastów, dobra mieszalność z innymi herbicydami oraz bezpieczeństwo dla roślin uprawnych.

Herbicyd Boxer 800 EC w ochronie warzyw

Zwalczanie chwastów w uprawie warzyw to poważne wyzwanie dla każdego producenta. Jest to bowiem grupa roślin szczególnie podatna na zachwaszczenie. Wynika to głównie ze sposobu uprawy oraz długiej ekspozycji niezasłoniętej gleby. Trudność w skutecznym zwalczaniu chwastów jest spowodowana bardzo często przez mocno ograniczoną ilość zarejestrowanych produktów czy brak sprzyjających warunków do stosowania poszczególnych herbicydów. Dlatego konieczne jest wykorzystanie wszelkich dostępnych metod agrotechnicznych oraz właściwej rotacji różnych substancji czynnych tak, aby zwalczanie chwastów było na bardzo wysokim poziomie. Zabiegi herbicydowe stanowią ważne ogniwo w całym systemie walki z chwastami. Wykorzystanie nowych substancji herbicydowych dopuszczonych do stosowania w warzywach, jak na przykład prosulfokarb zawarty w preparacie Boxer, znacząco zwiększa efektywność zabiegów. Boxer jest wysoce skuteczny, elastyczny w zastosowaniu i zapewnia maksimum bezpieczeństwa dla rośliny uprawnej. Właściwie wykorzystany zapewnia odpowiednie warunki do wzrostu i rozwoju, oraz pozwala na zwiększenie opłacalności produkcji.

Boxer® 800 EC – sposób działania

Preparat zawiera nową w ochronie warzyw substancję czynną – prosulfokarb. Substancja ta pobierana jest przez hipokotyl, a w mniejszym stopniu przez korzenie i liście, powodując hamowanie podziałów komórkowych, a w efekcie hamowanie wzrostu i rozwoju chwastów. Cecha ta powoduje, że Boxer bardzo dobrze zwalcza wschodzące chwasty a jednocześnie jest bezpieczny dla roślin uprawnych.

Boxer® 800 EC – zakres rejestracji i główne zalety

Boxer posiada bardzo szeroką rejestrację. Można go stosować w uprawach ponad 30 gatunków roślin uprawnych: w uprawach warzyw, zbóż, ziemniaków, roślin bobowatych, zielarskich oraz ozdobnych. Z ważniejszych upraw warzywnych należy tu wymienić: cebulę, marchew, pietruszkę, seler oraz por. Do zalet preparatu Boxer należy zaliczyć bardzo dobrą mieszalność z herbicydami nalistnymi, wysoki poziom bezpieczeństwa dla rośliny uprawnej oraz brak ograniczeń płodozmianowych.

Herbicyd Boxer – zakres rejestracji i główne zalety

Boxer® 800 EC – spektrum zwalczanych chwastów

Boxer skutecznie zwalcza wiele gatunków chwastów, są to między innymi: gwiazdnica pospolita, jasnota purpurowa, komosa biała, miotła zbożowa, przetacznik bluszczykowy, przetacznik perski, przytulia czepna. Ogranicza także fiołka polnego, mak polny, rdestówkę powojowatą, rumianek pospolity czy wiechlinę roczną. Na wyróżnienie zasługuje bardzo dobra efektywność preparatu w zwalczaniu przytulii czepnej, która pojawia się w wielu uprawach roślin warzywnych i stanowi coraz większe zagrożenie.

Herbicyd Boxer – spektrum zwalczanych chwastów

Boxer® 800 EC – zalecenia dotyczące stosowania

W uprawach warzyw preparat może być stosowany w różnych dawkach i terminach w zależności od gatunku i sposobu uprawy:

  • W większości warzyw Boxer stosuje się powschodowo, zazwyczaj we wczesnych fazach rozwojowych tj. 1-4 liście (np. w cebuli czy marchwi), a przed wschodami chwastów lub w czasie ich wschodów. W uprawach marchwi czy cebuli można stosować także dawki dzielone, których wielkość jest dopasowana do fazy rozwojowej rośliny uprawnej (np. w cebuli – 2l/ ha w fazie 1-2 liści + 2 litry/ha w fazie 4 liści)
  • Drugi ważny termin dla warzyw (np. w uprawie pora czy selera) – to okres po posadzeniu i przyjęciu się rozsady, zazwyczaj 7-14 dni po sadzeniu.
  • Stosowanie po siewie rośliny uprawnej (czy przedwschodowe) jest mniej istotne i dotyczy głównie roślin bobowatych, słonecznika i roślin zielarskich.

Szerokie okno stosowania preparatu Boxer daje duże możliwości elastycznego dopasowania się do panujących warunków i wyboru najlepszego terminu zabiegu

Herbicyd Boxer – zalecenia dotyczące stosowania

W niektórych sezonach trudne warunki pogodowe powodują, że wiele standardowych rozwiązań herbicydowych wymaga zabiegów poprawkowych. Doświadczenia, jakie prowadzi od kilku lat firma Syngenta w całej Polsce, potwierdzają wysoką skuteczność preparatu Boxer i świetne dopasowanie do każdego programu ochrony. Plantatorzy z pewnością docenią także brak okresu karencji dla takich upraw jak cebula na zbiór jesienny czy czosnek oraz jedynie 80-dniową karencję dla marchwi i pietruszki.

Boxer jest znakomitym uzupełnieniem dotychczasowych rozwiązań w wielu uprawach i jednocześnie pierwszym tak wszechstronnym herbicydem w uprawach warzyw

Skuteczność zwalczania komosy białej w cebuli

Herbicyd Boxer - skuteczność zwalczania komosy białej w cebuli

Szczegółowe zalecenia dotyczące stosowania

Uprawa Zalecana dawka Termin stosowania
Cebula 3,0 - 4,0 l/ha Po wschodach, gdy pierwszy liść właściwy ma wysokość co najmniej 3 cm, najpóźniej zanim 5 liść jest wyraźnie widoczny (BBCH 11-14). Istnieje możliwość stosowania dawek dzielonych dopasowanych do fazy rozwojowej.
Por 3,0 - 5,0 l/ha Z siewu – dawka 3-4 l/ha w fazie 2-4 liści (BBCH 12-14).
Z rozsady – dawka 3-5 l/ha po 7-14 dniach po posadzeniu rozsady.
Czosnek 3,0 - 4,0 l/ha Po posadzeniu ząbków czosnku, w fazie 1-2 liści (BBCH 11-12)
Marchew, pietruszka korzeniowa 3,0 - 4,0 l/ha W fazie 2-4 liści roślin uprawnych (BBCH 12-14).
Istnieje możliwość stosowania dawek dzielonych dopasowanych
do fazy rozwojowej.
Pasternak 2,5 - 3,0 l/ha W fazie 2-4 liści (BBCH 12-14)
Seler korzeniowy i naciowy 3,0 - 4,0 l/ha W fazie 2-4 liści (BBCH 12-14) po 7-14 dniach po sadzeniu rozsady
Chrzan 3,0 - 4,0 l/ha Po sadzeniu i uformowaniu redlin
Bobik, groch pastewny (peluszka), łubin wąskolistny, łubin  żółty, łubin biały, soczewica 3,0 - 4,0 l/ha Do 5 dni po siewie (BBCH 00-02)
Słonecznik, soja 3,0 - 4,0 l/ha Do 3 dni po siewie (BBCH 00-02)
Rośliny ozdobne uprawiane z nasion, byliny 3,0 - 4,0 l/ha Przed wschodami roślin uprawnych lub wcześnie po wschodach (BBCH 00-09)
Zioła (patrz etykieta) 3,0 - 4,0 l/ha Po siewie rośliny uprawnej
Zboża ozime (pszenica, jęczmień, pszenżyto, żyto) 3,0 l/ha Jesienią, po siewie zbóż, do fazy 3 liści (BBCH 00-13)
Ziemniak 3,0 - 5,0 l/ha Po posadzeniu do fazy 3 liści na pędzie głównym (BBCH 00-13)
Herbicyd Boxer - szczegółowe zalecenia dotyczące stosowania