RemDry

RemDry™

Środki ochrony roślin nie stanowią zagrożenia dla wód, jeśli stosujemy je prawidłowo. Wystarczy jednak kilka kropel substancji, żeby nawet w dużym zbiorniku, np. stawie, woda stała się niezdatna do picia i użycia. Zanieczyszczenia miejscowe powstają najczęściej w miejscu przechowywania środków ochrony roślin, podczas sporządzania cieczy użytkowej i mycia opryskiwaczy, a także w wyniku niewłaściwego postępowania z pozostałościami po zabiegach. Aby pomóc rolnikom zapobiegać zanieczyszczeniom miejscowym firma Syngenta wraz z partnerami opracowała proste i efektywne urządzenie o nazwie RemDry™.

   

Jak działa RemDry™?

RemDry™ to zbiornik o pojemności 2500 litrów, który pozwala w prosty, wydajny i zrównoważony sposób zagospodarować płynne pozostałości po środkach ochrony roślin na terenie gospodarstwa. Wykonany jest ze stali nierdzewnej i wyposażony w przezroczystą pokrywę, przez którą docierają promienie słoneczne przyspieszające parowanie wody. Otwory wentylacyjne wokół obwodu pozwalają na odparowywanie wody również pod wpływem wiatru. Na koniec sezonu na wewnętrznej wyściółce urządzenia pozostaje suchy odpad po wlanych pozostałościach. Odpad ten, podobnie jak inne tego typu odpady, przekazuje się firmie mającej pozwolenie na utylizację odpadów niebezpiecznych.

 

RemDry™

 

Oprócz zbiornika, RemDry™ posiada przenośną platformę do mycia opryskiwacza, wykonaną z membrany PCV. Platforma dostępna jest w dwóch rozmiarach:

  • S (6 m x 6 m) – do mycia mniejszych opryskiwaczy, np. sadowniczych lub z belką do 12 m;
  • L (6 m x 12 m) – do mycia większych opryskiwaczy, z belką powyżej 12 m.

 

Całe urządzenie RemDry™ jest mobilne i nie wymaga betonowej podstawy.

 

RemDry™

RemDry™

Korzyści z RemDry™

RemDry™ jest urządzeniem prostym, ekonomicznym, wydajnym i bezpiecznym w użyciu, oferującym użytkownikom szereg korzyści:

  • Umożliwia wprowadzanie w życie wymogów zrównoważonego stosowania środków ochrony roślin poprzez zapobieganie zanieczyszczaniu wody. WAŻNE! Rozwiązanie to jest punktowane w ramach Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich jako stanowisko do mycia i płukania sprzętu, w tym stanowiska typu biobed (8 pkt) w rozdziale „Maszyny i urządzenia ograniczające skażenia w gospodarstwie”. 
  • Jest rozwiązaniem długoterminowym, wymagającym minimalnej konserwacji. 
  • Zarówno zbiornik, jak i platforma do mycia, nie wymagają betonowej powierzchni, co ułatwia montaż urządzenia i obniża koszty.
  • Zagospodarowuje zanieczyszczenia zawierające resztki środków ochrony roślin z wyjątkiem olejów, które tworzą powłokę uniemożliwiającą parowanie. 
  • Minimalizuje ilość resztek do utylizacji, ponieważ po odparowaniu wody pozostaje tylko suchy osad.
  • Umożliwia monitorowanie zużycia wody wykorzystywanej w gospodarstwie do czyszczenia sprzętu, rejestrując poziom wody w zbiorniku po każdorazowym użyciu. 
  • Daje możliwość dostosowania do wielkości gospodarstwa i ilości płynnych pozostałości poprzez zainstalowanie kilku urządzeń.
  • Osoby posiadające już platformę do mycia opryskiwacza mogą zakupić sam zbiornik.

   

Urządzenie RemDry™ można zamówić za pośrednictwem przedstawicieli firmy Syngenta.

Więcej o RemDry™ na stronie http://www.agrimembrane.com/index.php/remdry