You are here

Rekordowe plonowanie cukru odmian Syngenta

Jest nam niezmiernie miło poinformować o zwycięskich wynikach plonowania odmian buraka cukrowego Syngenta.

W ramach rozstrzygnięcia konkursu Rekordowy Plon Cukru 2015 zostało wyłonionych 3 laureatów z najlepszymi wynikami:

  • Plon cukru 13,18 t/ha z odmiany Alegra- Danko Hodowla Roślin Sp. z o.o. w Zakładzie Nasienno – Rolnym w Modzurowie.
  • Plon cukru 12,74 t/ha z odmiany SY Belana - Agrocom Sp z o. o. w Dołhobyczowie.
  • Plon cukru 12,45 t/ha z odmiany Alegra i Julius- Gospodarstwo Rolne Nowak w Werbkowicach.

 

Głównymi nagrodami w konkursie były nasiona buraka cukrowego odmiany CONTENTA oraz siew pasowy wykonany przez firmę Czajkowski.
 
O opinie na temat odmian buraka cukrowego zapytaliśmy laureata pierwszej nagrody w konkursie Rekordowy Plon Cukru – Jana Staronia:

W firmie Danko Hodowla Roślin Sp. z o.o. w Zakładzie Nasienno – Rolnym w Modzurowie uprawiamy buraka cukrowego od 6 lat na areale 130 ha. Od samego początku odmiany Syngenta są obecne na naszych polach, a w roku 2015 stanowiły 50 % powierzchni.

W płodozmianie naszego gospodarstwa burak jest ważną rośliną ze względu na produkcję zbóż nasiennych. Traktujemy tę uprawę jako ważną płodozmianową oraz dla poprawy żyzności gleby. Burak cukrowy uprawiamy głównie na późne terminy zbioru. Odmiany Syngenta spisują się świetnie pod względem długości wegetacji, tzn. utrzymują zdrowe ulistnienie do końca sezonu a wskaźnik proporcji liści do korzeni jest optymalny.

W roku 2015 w warunkach skrajnej suszy glebowej i atmosferycznej odmiany te zachowały się dużo lepiej niż odmiany z innych hodowli. Podczas badania jakości plonu przez cukrownię w regionie Płaskowyżu Głubczyckiego, co miało miejsce w okresie w okresie największej suszy, wskaźnik proporcji liścia do korzenia na naszym gospodarstwie wyniósł 0,9 a na innych polach – 0,3. Z naszych obserwacji wynika, ze wysokie nawożenie obornikiem oraz precyzyjne aplikowanie fosforem i potasem dla uzupełnienia tych pierwiastków w zasobności gleby, daje lepsze uwodnienie gleb i efektywniejsze wykorzystanie wody przez rośliny.

Niewątpliwie dobór dobrej genetyki odmian przekłada się na jakość plonu nawet w suchych latach. Rekordowy plon cukru uzyskaliśmy z odmiany Alegra. W roku 2016 wypróbujemy nową odmianę Syngenta – Contenta”. - podkreślił rekordzista Jan Staroń.” Kolejna edycja konkursu Rekordowy Plon Cukru ruszy w maju 2016.


Nagrodę odbiera Pan Jan Staroń (w środku), towarzyszą mu Joanna Kudła oraz Simon Ripaud z firmy Syngenta.