You are here

Blog

Blog

Jak skutecznie zwalczać chwasty w zbożach jarych?

Zwalczanie chwastów w zbożach jarych musi być prowadzone równie starannie, jak w przypadku zbóż ozimych, ponieważ we wczesnych fazach rozwojowych są one szczególnie podatne na konkurencję ze strony chwastów. By efektywnie chronić zasiewy, konieczne jest przede wszystkim skuteczne rozpoznanie niepożądanych gatunków roślin, stanowiących zagrożenia dla upraw. Pozwala to na wybranie i zastosowanie najbardziej skutecznych do tego celu herbicydów, choć wybór jest uproszczony o tyle, że w uprawach zbóż jarych większość zabiegów wykonuje się nalistnie.

Zasiewy roślin ozimych – co musisz o nich wiedzieć?

Zboża ozime przeważają w strukturze zasiewów w Polce, a powierzchnia przez nie zajmowana na przełomie 2019/2020 to – wg danych GUS – około 4,3 miliona hektarów, czyli wartość zbliżona do tej z roku 2018. Dominuje pszenica ozima, którą obsiano około 2 mln ha, za nią plasuje się pszenżyto ozime wysiane na około 1,2 mln ha, żyto na 0,9 mln ha i jęczmień ozimy na 0,2 mln ha. Aby uprawa zbóż ozimych była efektywna, konieczne jest przestrzeganie zaleceń związanych z agrotechniką i ochroną upraw.

Mieszanie środków ochrony roślin – czego unikać?

W uprawie roślin ważne jest redukowanie kosztów zabiegów agrotechnicznych, a jednym ze sposobów, w jakie można to uzyskać, jest mieszanie środków ochrony roślin. Jednakże specyfiki przeznaczone domieszania muszą być starannie dobrane, ponieważ źle wykonane mieszanie środków ochrony roślin skutkuje często brakiem skuteczności zabiegu, obniżeniem plonu czy trwałym uszkodzeniem roślin.

Najlepsze zimotrwałe odmiany pszenicy ozimej – przegląd

Obecnie zimy są często bezśnieżne, ale mroźne, co sprawia, że uprawy przemarzają. Także pszenica należy do roślin, które mogą ucierpieć w czasie silnych mrozów. Zimotrwałość to jeden z kluczowych warunków uzyskania plonu gwarantującego opłacalność produkcji w polskim rolnictwie. Jakie odmiany są odporne na przemarzanie?

Które chwasty dwuliścienne są największym zagrożeniem dla upraw i jak z nimi walczyć?

Chwasty pojawiające się w uprawach to istotne zagrożenie zarówno dla wielkości, jak i jakości plonu. Ich zwalczanie to jeden z fundamentów udanej produkcji zbóż. Organizmy te zaliczane są do różnych rodzin botanicznych obejmujących zarówno rośliny dwuliścienne, jak i jednoliścienne. Właściwy oprysk na chwasty umożliwi efektywne ich zwalczanie, jednak należy go tak dobrać, by nie dopuścić do powstania form odpornych na powszechnie stosowane herbicydy.

Miotła zbożowa i wyczyniec polny – chwasty na polskich polach

Wśród chwastów atakujących uprawy zbóż, największe obecnie problemy są powodowane przez dwa gatunki traw: miotłę zbożową i wyczyniec polny. W przypadku tych dwóch, jakże odmiennych gatunków, nie warto kierować się progami szkodliwości, ale zwalczać je od chwili zaobserwowania ich występowania w uprawach. Aby jednak skutecznie walczyć z wrogiem, warto go najpierw poznać.

Jakie odmiany kukurydzy są najlepsze do wytwarzania kiszonki?

Obecnie kukurydza to podstawa żywienia zwierząt gospodarskich, szczególnie bydła mlecznego. Do tego celu wykorzystuje się ziarno, jednak rosnącą popularnością cieszą się również kiszonki. Dobór odpowiedniej odmiany pozwoli na zabezpieczenie bazy żywieniowej dla inwentarza. Na co należy zwrócić uwagę przy doborze odmiany do produkcji kiszonki i jakie odmiany najlepiej nadają się do tego celu? Odpowiedź na to pytanie znajdą Państwo poniżej.

Jak wybrać oprysk na chwasty dwuliścienne?

Zwalczanie chwastów to jeden z kluczowych zabiegów ochrony roślin w nowoczesnym rolnictwie. Chwasty atakują wszystkie rodzaje upraw, a ich wzrost przyczynia się nie tylko do obniżenia wysokości i jakości plonu. Chwasty są żywicielami wielu szkodliwych owadów oraz grzybów patogenicznych, które właśnie na chwastach przeczekują okresy pomiędzy pojawianiem się roślin uprawnych. Dlatego prawidłowe zwalczanie chwastów ma tak duże znaczenie.

Jak temperatura i opady wpływają na opryski?

Oprysk na chwasty jest jednym z kluczowych zabiegów ochrony roślin. Jego skuteczność zależy od kilku czynników, wśród których bardzo istotnymi są: dobór substancji czynnej, warunki pogodowe przed, w trakcie i po wykonaniu zabiegu. Rzadko kiedy pogoda jest optymalna, szczególnie późnym latem i jesienią, a zabiegi z reguły wykonywane są w „okienkach” między pojawianiem się niekorzystnych zjawisk atmosferycznych. Dlatego warto wiedzieć, jak pogoda wpływa na zabiegi wykonywane niekreślonymi grupami preparatów.

Pages