NieWylegaj

Dowiedz się czy Twoje zboże jest podatne na wyleganie.

Problem wylegania zbóż jest jednym z najważniejszych z punktu widzenia rolnika w okresie wiosennym. Skutki wylegania mogą być bardzo dotkliwe, dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie aplikację, która pozwala indywidualnie ocenić prawdopodobieństwo wystąpienia wylegania zbóż. Co więcej, opracowane przez nas narzędzie proponuje konkretne rozwiązania w zakresie skracania i dokrzewiania plantacji.

Jak działa aplikacja NieWylegaj?

NieWylegaj - logo

Aplikacja NieWylegaj w swoich obliczeniach uwzględnia aż dziewięć czynników wpływających na wyleganie. Jest to między innymi:

  • rodzaj uprawy
  • odporność danej odmiany na wyleganie - Niektóre odmiany charakteryzują się większą bądź mniejszą podatnością na wyleganie, ze względu na wysokość i budowę źdźbła. COBORU oraz wszyscy hodowcy określają podatność na wyleganie dla każdej nowej odmiany. Kliknij w "Lista odmian", aby skorzystać z ich oceny lub samemu określ podatność odmiany na wyleganie.
  • aktualna faza rozwojowa BBCH - Podanie aktualnej fazy rozwojowej rośliny umożliwi przygotowanie dopasowanej rekomendacji i różnych możliwości wykonania zabiegu regulacji wzrostu.
  • ocena potrzeby dokrzewienia plantacji - Na podstawie swojego doświadczenia, oceń czy Twoja uprawa jest odpowiednio rozkrzewiona i czy zabieg odokrzewiania jest konieczny. Jeśli wybierzesz tę opcję, zostanie to uwzględnione w rekomendacji zabiegu regulacji wzrostu.
  • obsada roślin po zimie - Ocena obsady roślin po zimie pozwala oszacować gęstość łanu, który dobrze wynawożony sprzyja wyleganiu łodygowemu i korzeniowemu.
  • klasa gleby - Gleby o wyższej klasie bonitacyjnej dłużej utrzymują wilgotność i wpływają na zwiększenie biomasy uprawy (wyższe ryzyko wylegania). Gleby lekkie są bardziej podatne na suszę i obniżają ryzyko wylegania uprawy.
  • poziom nawożenia azotem - Poziom nawożenia azotem w największym stopniu wpływa na zwiększenie biomasy uprawy, za czym idzie zwiększenie ryzyka wylegania.
  • założona wysokość plonu - Rośliny wytwarzające dużą ilość biomasy, która bezpośrednio wpływa na wielkość plonu ziarna, są bardziej podatne na wyleganie łodygowe i korzeniowe, wymagają odpowiedniej stabilizacji części nadziemnej oraz silnego systemu korzeniowego.
  • prognozę pogody w kolejnych dniach po zabiegu - Warunki pogodowe mają kluczowy wpływ na ryzyko wylegania danej uprawy – ma to związek z intensywnością fotosyntezy w roślinie, co wpływa na efekt działania regulatora wzrostu. Dodatkowo, intensywne opady zwiększają ryzyko wylegania uprawy.

Aplikacja generuje raport dotyczący zalecanych zabiegów dokrzewiania i regulacji wzrostu. Rekomendacja obejmuje zarówno nazwę wybranych preparatów, jak i dawkę. Tak przygotowany raport można za pomocą jednego przycisku przesłać na adres email w postaci pliku PDF.

mojeINFOPOLE - aplikacja 1
mojeINFOPOLE - aplikacja 2
mojeINFOPOLE - aplikacja 3
mojeINFOPOLE - aplikacja 4
Goog;Play

 

 

Sprawdź inne nasze rozwiązanie digital dla rolników:

myField - twój mobilny doradca