Ziemniak

Program ochrony ziemniaka

Uprawa ziemniaka

Uprawa ziemniaków w Polsce w sprzyjających warunkach może być wysoko opłacalna. Wpływ na ilość i jakość plonu mają pogoda, a także pielęgnacja. O ile pierwszy element jest niezależny od rolnika, to drugi już jak najbardziej. Uprawy można odpowiednio przygotować, a potem pielęgnować, co znacznie zwiększa szansę na dobry zysk. Co jest najważniejsze w uprawie ziemniaka?

Zaraza ziemniaka - co to jest?

Zaraza ziemniaka - co to jest?

Zaraza ziemniaka powoduje największe zniszczenia w uprawie ziemniaka.

W bardzo krótkim czasie może na tyle uszkodzić liście ziemniaka, że skutecznie ogranicza możliwość asymilacji oraz wyraźnie zmniejsza plon.

Jak rozpoznać zarazę ziemniaka?

Jak rozpoznać zarazę ziemniaka?

Porażenie następuje zwykle, gdy rośliny tworzą zwarty łan, a przewietrzanie jest utrudnione.

Na liściach pojawiają się brązowe plamy z nalotem szarej grzybni – zwykle na dolnej stronie liścia. Brązowe plamy mogą pojawić się także na łodygach.

Carial Flex - Pif paf Piątka

Carial Flex - Pogromca zarazy ziemniaka!

Carial Flex to zupełnie nowy standard w ochronie ziemniaków. Dzięki unikalnemu połączeniu substancji czynnych preparat wyznacza dotąd niespotykany poziom skuteczności na zarazę ziemniaka.

Preparat zawiera dwie substancje czynne: mandipropamid oraz cymoksanil. Carial Flex ma działanie wgłębne i powierzchniowe i jest polecany do stosowania zarówno interwencyjnie jak i zapobiegawczo.

W doświadczeniach prowadzonych w ostatnich latach w Polsce, Carial Flex zawsze wykazywał najwyższą skuteczność i uniwersalność.

Alternarioza - Co to jest?

Alternarioza - Co to jest?

Alternarioza jest potoczną nazwą suchej plamistości liści i brunatnej plamistości liści ziemniaka. Sprawcami choroby są patogeny grzybowe z rodzaju Alternaria: A. alternata i A. solani.

Niestety, zmienny w każdym sezonie skład ich populacji, sprawia że skuteczna ochrona ziemniaka nie jest zadaniem prostym.

Zwalczanie alternariozy wymaga kompleksowego i dobrze przemyślanego działania. Sprawdź czy wiesz jak skutecznie ustrzec swoją plantację.

Alternarioza - jak rozpoznać?

Alternarioza - jak rozpoznać?

Pierwsze objawy chorobowe możemy zauważyć gdy ziemniaki znajdują się w fazie kwitnienia.

Wówczas na starszych liściach pojawiają się ciemnobrunatne okrągławe, suche plamy oraz widoczne strefowania.

Z czasem plamy powiększają się i obejmują całą powierzchnię liścia. W tym momencie blaszka liściowa żółknie i w ostateczności usycha.

Tarcza dla eksperta

Porady eksperta - Dr Hab. Katarzyna Rębarz

„Alternarioza często pojawia się jeszcze przed zarazą ziemniaka. Grzyby wywołujące brunatną plamistość liści pojawiają się w okresie kwitnienia i są obecne w ziemniakach do końca wegetacji.
Pierwsze objawy choroby na liściach roślin ziemniaka występują w okresie kwitnienia, a przy szczególnie korzystnych warunkach do rozwoju wcześniej.
Na liściach tworzą się nieregularnie rozmieszczone, drobne (2 do 5 mm) nekrozy barwy ciemniejszej od nekroz wywołanych rozwojem suchej plamistości”.

Co wyróżnia Carial Star?

Co wyróżnia Carial Star?

Podwójne uderzenie - zwalcza jednocześnie alternariozę i zarazę ziemniaka.

Idealne połączenie - to pierwszy produkt na rynku o tak wysokiej skuteczności działania na dwie najważniejsze choroby ziemniaka.

Wyjątkowa skuteczność - dzięki zawartości substancji czynnej difenokonazol zwalcza oba patotypy alternarii (Alternaria alternata oraz Alternaria solani).

Pewność działania - najwyższa skuteczność w zwalczaniu zarazy ziemniaka i alternariozy potwierdzona badaniami Grupy Euroblight 2014.

Odporność na zmywanie przez deszcz - już nawet po 15 minutach od wykonania zabiegu produkt zachowuje swoją skuteczność.

Łatwość w użyciu - produkt nie wymaga mieszania i ma niską dawkę.

Środki ochrony roślin w uprawie ziemniaka - fungicydy

Fungicyd Amistar
Amistar 250 SC

Środek grzybobójczy w formie koncentratu stosowany zapobiegawczo w zwalczaniu chorób

Fungicyd Carial Flex
Carial Flex

Koncentrat w formie granul do sporządzania zawiesiny wodnej, o działaniu wgłębnym i

Fungicyd Carial Star
Carial Star 500 SC

Środek grzybobójczy w formie koncentratu stosowany zapobiegawczo w zwalczaniu chorób

Fungicyd Revus
Revus 250 SC

Środek grzybobójczy w formie zawiesiny do stosowania głównie zapobiegawczego i

Środki ochrony roślin w uprawie ziemniaka - herbicydy

Herbicyd Boxer
Boxer 800 EC

Środek chwastobójczy w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej. Jest

Herbicyd Arcade
Arcade 880 EC

Jest to środek chwastobójczy w formie koncentratu do sporządzania emulsji wodnej, do

Środki ochrony roślin - insektycydy

Insektycyd Karate Zeon
Karate Zeon 050 CS

Środek owadobójczy i przędziorkobójczy w formie koncentratu przeznaczony do

Insektycyd Nemathorin 10GR
Nemathorin 10 GR

Środek nicieniobójczy w postaci drobnych granul stosowanych doglebowo. Przeznaczony

Uprawa ziemniaka – staranne przygotowanie gleby

Podłoże przed założeniem uprawy ziemniaków powinno być odpowiednio przygotowane. Obejmuje to nie tylko oczyszczenie, przekopanie i wyrównanie terenu, ale często również zmianę parametrów gleby. Ziemniaki powinny być sadzone w podłożu lekko kwaśnym (pH=5,5–6,5). Zarówno niższy, jak i wyższy odczyn negatywnie wpływa na plonowanie. Dlatego nie można wykluczyć potrzeby wykonania wapnowania lub zakwaszania w roku poprzedzającym sadzenie. Gleba pod ziemniaki powinna być dobrze spulchniona, niezbyt zwięzła, żyzna, o wyregulowanych stosunkach wodno-powietrznych. Należy unikać gleb podmokłych (gnicie bulw, deformacja, większe ryzyko występowania chorób).

Uprawa ziemniaków – jak i kiedy je sadzić?

Uprawa ziemniaków jest możliwa od kwietnia, optymalny termin sadzenia najczęściej przypada na II i III dekadę tego miesiąca. Oczywiście zależy to także od wczesności odmiany i rejonu uprawy. Temperatura podłoża na głębokości 10cm powinna wynosić 5-10°C. Odmiany wczesne można sadzić wcześniej, pod warunkiem, że sadzeniaki są podkiełkowane, a pole osłania się agrowłókniną. Przemrożone bulwy wypuszczają nowe pędy, ale opóźnia to zbiór i negatywnie wpływa na wysokość plonu. Sadzeniaki warto zaprawić fungicydem przed sadzeniem. Stosuje się rozstaw rzędów o szerokości 62,5, 67,5, 75 i 90cm. Odległość roślin w rzędzie wynosi od 20 do 40cm. Głębokość sadzenia w uprawie ziemniaków wynosi od 5 do 7cm (licząc od podstawy ziemniaka). Podczas pierwszego obredlania głębokość zwiększa się o 5cm, następnie o 10 (optymalna gleba) lub 15cm (gleba lekka). Sadzeniaki warto poddać wcześniejszemu podkiełkowaniu. Na 3-5 tygodni przed sadzeniem umieszcza się je w widnym i umiarkowanie ciepłym (12-18°C) pomieszczeniu o wysokiej wilgotności powietrza. Co prawda ziemniaki kiełkują nawet w ciemności, ale wtedy kiełki są kruche i wątłe. Plusem zabiegu jest szybszy rozwój i zmniejszenie zagrożenia wystąpienia niektórych chorób czy ataku szkodników. Minus to większa podatność na suszę i ryzyko uszkodzenia kiełków podczas sadzenia.

Uprawa ziemniaka – przydatne zabiegi przed założeniem plantacji

Uprawy ziemniaka nie są wymagające pod względem przedplonu. Najlepsze wyniki osiąga się przez wcześniejszą uprawę roślin bobowatych jednorocznych lub mieszanki bobowatych wieloletnich z trawami. Unika się łubinu nasiennego, który zwiększa ryzyko porażenia ziemniaków czarną nóżką. Dodatkowo jesienią roku poprzedzającego sadzenie bulw podłoże warto wzbogacić obornikiem. Średnio stosuje się 20-30t/ha.

Prawidłowa uprawa ziemniaków

Nawożenie obornikiem zwykle nie jest wystarczające, dlatego uzupełnia się je nawożeniem mineralnym. Należy zastosować 60-120kg azotu w dwóch dawkach (pierwsza przed założeniem plantacji, druga w trakcie uprawy). Dawki P i K dobiera się względem ilości aplikowanego azotu (P:N=1:1, K:N=1,5-2:1). Ważnymi pierwiastkami w uprawie ziemniaka są również magnez i bor. Jednym z najważniejszych zabiegów jest formowanie redlin. W razie suszy ziemniaki powinno się nawadniać. Dużą uwagę należy poświęcić ochronie. Uprawa ziemniaka jest narażona na chwasty (zwłaszcza w początkowej fazie rozwoju). Trzeba pamiętać, że początkowo wzrost rośliny uprawnej jest powolny (w przeciwieństwie do chwastów). Jednym z najgroźniejszych gatunków dla ziemniaka jest perz właściwy. Często w calu oczyszczenia pola z zielska łączy się zabiegi mechaniczne i chemiczne. Polega to na wykonywaniu przed wschodami 2-3 zabiegów mechanicznych redukujących zachwaszczenie, a następnie przeprowadza się zabieg z użyciem herbicydu.

Do powszechnych chorób ziemniaka zalicza się m.in. alternariozę, zarazę ziemniaczaną, suchą zgniliznę bulw, czarną nóżkę, bakteriozę pierścieniową i parchy. Ze szkodników w uprawie ziemniaków pojawiają się m.in. mszyce (wektory groźnych chorób wirusowych), stonka ziemniaczana, mątwiki ziemniaczane i rolnice. Nie można także bagatelizować szkodliwości szkodników glebowych, takich jak drutowce i pędraki.