XX spotkanie Syngenta z przemysłem

Warzywa

Syngenta rozpoczyna 2019 rok z rozmachem

Początek roku to dla Syngenty to czas podsumowań ale także start nowego sezonu z nową siłą i zapleczem najnowszych kreacji warzyw w portfolio. Wszystkiego można było doświadczyć podczas jubileuszowego już XX spotkania z przemysłem przetwórczym. spotkanie odbyło się w Łochowie koło Siedlec. Wzięli w nim udział licznie przybyli przedstawiciele zakładów przetwórczych z całego kraju.

1 pole – 2 plony

To już tradycja, kiedy już po raz 20 firma Syngenta spotyka się na początku roku z przedstawicielami przemysłu na wspólnej konferencji. Jest to czas, kiedy oprócz najnowszych osiągnięć branży, prezentacji nowych odmian i podsumowań ubiegłego sezonu jest szansa na wspólne rozmowy, dyskusje oraz plany na kolejny sezon. Spotkanie zainaugurował dyrektor działu nasion warzyw Tomasz Górski, a mistrzem ceremonii był Zbigniew Chuchnowski, na co dzień odpowiedzialny za kontakt z zakładami przetwórczymi.

XX spotkanie Syngenta z przemysłem

Zbigniew Chuchnowski, Syngenta

XX spotkanie Syngenta z przemysłem - przedstawiciele

W spotkaniu licznie uczestniczyli przedstawiciele zakładów przetwórczych z całego kraju.

Ostatnie lata pokazały, że coraz większe znaczenie na polskim rynku warzyw posiadają brokuły i od nich właśnie zaczęła się część Merytoryczna, którą poprowadzili Zenon Małek i Rafał Żmuda. Zaczęli oni wystąpienie od rysu historycznego, mówiąc o odmianie Monaco, która to znajduje się na Polskim rynku już od 18 lat. Odmiana w czasach swojej świetności stanowiła nawet 70% rynku brokułu w Polsce, a dzięki temu nasz kraj stała się czołowym producentem tego warzywa w Europie – przypomniał Zenon Małek. W chwili obecnej Firma Syngenta stawia na rozwój tego warzywa o czym mogą świadczyć 3 ośrodki hodowlane dedykowane brokułom. To właśnie dzięki temu na rynek wprowadzane są nowe odmiany, jak Batory F1, Monrello F1 oraz tegoroczne nowości czyli odmiany Beachy F1 oraz wyselekcjonowana w Polsce i dedykowana jedynie na polski rynek odmiana Bruki F1. Podobnie jest w kalafiorach gdzie grono trzech siłaczy czyli odmiany Gohan F1, Cabral F1 i David F1, wzmocni odmian Java F1 przeznaczona dla przemysłu.

XX spotkanie Syngenta z przemysłem - oferta brokułów i kalafiorów

Rafał Żmuda i Zenon Małek omówili kompleksową ofertę odmian brokułów i kalafiorów

Marek Zieliński z roślin kapustnych przeniósł uwagę na temat cebul. Przypomniał o uznanych i niezawodnych kreacjach z portfolio Syngenta, zwłaszcza o odmianach Medaillon, Vision i Progression. Jak pokazał ostatni sezon, wybór tych odmian zapewniał wysoki plon pomimo niekorzystnych warunków atmosferycznych. Potwierdzają to sami producenci, którzy cenią ich wyjątkowe cechy.

Kompleksowa ochrona

Część spotkania poświęconej ochronie przed zagrożeniom ze strony presji chorób i szkodników poprowadził Grzegorz Gruszecki z działu Ochrony Roślin. Zaznaczył on na wstępie, że udział Polski w produkcji warzyw przeznaczonych do mrożenia jest znaczący i kraj zajmuje 2 miejsce w UE. Sam eksport musi sprostać wysokim wymaganiom jakościowym, a do tego dochodzą jeszcze nowe wyzwania związane ze zmianami klimatu, którym sprostać muszą producenci rolni. Wśród narzędzi, które mogą posłużyć do spełnienia tych wymagań jest sztandarowy produkt – Amistar, który działa systemicznie i zapobiegawczo. Scorpion 325 SC z kolei to mieszanina dwóch substancji czynnych, które działają zarówno interwencyjnie jak i zapobiegawczo. Zabieg często ratuje zaatakowaną grzybem uprawę, a nie był odpowiednio wcześniej wykonany zabieg. Nowością w nadchodzącym sezonie jest herbicyd Zetrola, który można będzie używać do zwalczania chwastów jednoliściennych w uprawie brokułu. Nie można zapomnieć także o innym herbicydzie – Boxerze, którego skuteczność została potwierdzona na szerokim spektrum chwastów w 20 gatunkach warzyw.

XX spotkanie Syngenta z przemysłem - Syngenta Crop Protection

Grzegorz Gruszecki z Syngenta Crop Protection