You are here

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2018

Warzywa
18.04.2018

W dniach 10 i 11 stycznia 2018 roku w Ptak Warsaw Expo odbyła się VIII edycja Targów Sadownictwa i Warzywnictwa  – największa impreza branżowa dla producentów warzyw i owoców w Polsce. Pierwszego dnia targów odbyła się konferencja warzywnicza, której partnerem była Firma Syngenta, a udział w niej wzięło kilkudziesięciu plantatorów z całego kraju wraz z ekspertami z branży ogrodniczej.

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2018

W ramach konferencji odbył się szereg prelekcji dotyczących upraw, ochrony i warunków rynkowych panujących w branży przetwórczej i warzywnej. Część z nich prowadzona była przez naszych ekspertów, a pierwsze wystąpienie dotyczyło agrotechniki uprawy kalafiora w kierunku wyższych plonów.

Władysław Tokarczyk podzielił się wiedzą, jak skutecznie dobierać odmiany do panujących warunków glebowych i to, co jest istotne podczas uprawy. Prelegent zaznaczył, że oprócz samej odmiany najistotniejsza jest gleba i jej właściwości w postaci dobrej struktury, żyzności oraz wysokim udziałem materii organicznej. Istotne znaczenie dla uprawy kalafiora mają także zmeliorowane stanowiska o dobrych stosunkach wodno-powietrznych, przy czym należy uważać by stanowisko nie znajdowało się na terenach zagrożonych zalewaniem.

Śmietka kapuściana, mączlik warzywny i tantniś krzyżowiaczek – to najczęściej występujące szkodniki w uprawie kalafiorów jak podkreślał Władysław Tokarczyk. Walczyć nimi skutecznie można szeregiem substancji aktywnych znajdujących się między innymi w produkcie firmy Syngenta takim jak Karate Gold.

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2018 - Syngenta
Władysław Tokarczyk, Syngenta Polska

Odpowiedzią na pytania rolników, jakie odmiany dobrać była z kolei prezentacja Pana Mariusz Kwiatkowski, który zaprezentował całe portfolio kalafiorowe firmy Syngenta. W tym sezonie szczególną uwagę Mariusz zwrócił na 3 odmiany: Gohan, David Cabral. Każda z nich przeznaczona jest na rynek przetwórstwa warzywnego i zbiorów jesiennych. Są to odmiany idealne do różyczkowania ze względu na twardość, charakteryzują się wysokim plonem a okres wegetacji waha się od 80 do 95 dni. Dla Zakładów przetwórczych mają szczególną wartość ze względu na doskonałą zdrowotność i jakość różyczek, niższe koszty składowania oraz mniejszą ilość kruszu.

Wśród nowości na ten sezon, o których poinformował Mariusz Kwiatkowski znalazła się takie odmiany jak Almagro F1, która cechuje się wysoką tolerancją na niestabilne warunki uprawy. Co więcej świetnie sprawdza się przy upalnych latach i suszach, kiedy to główka pozostaje nieuszkodzona a roślina nie traci nic z wigoru.

Syngenta od tego roku ma również w sprzedaży kalafiory o kolorowych różach. Oferta obejmuje odmianę FlameStar F1 o żółtej róży, Grafitti F1 o fioletowej oraz SGC 8001 o zielonej. Jak zaznaczał Mariusz Kwiatkowski, Syngenta kreuje innowacje i stwarza nowe potencjalne rynki przy współpracy z producentami, zacieśniając przy tym partnerską współpracę.

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2018 - Syngenta
Mariusz Kwiatkowski, Syngenta Polska

Ofertę Brokułową z kolei przedstawił Marek Zieliński, który zwrócił przede wszystkim uwagę na bardzo ciężki rok 2017 dla producentów i hodowców brokułu Polsce. Poczynając od skrajnie trudnych warunków pogodowych w kraju po silną presję chorób zbierającą wysokie żniwo wśród upraw. Stąd też w portfolio Syngenty znajdują się odmiany m. in. odporne na kiłę kapusty jak Monclano F1, która dodatkowo świetnie się różyczkuje ze względu na wyjątkowy kształt róż.

Innymi odmianami idealnie nadającymi się dla przemysłu przetwórczego są np. Monrello czy Batory. Pierwszą z nich cechuje zbiór na początku września, co świetnie uzupełnia zbiory z upraw odmiany Batory, która z kolei nadaje się już na zbiór na przełomie czerwca i lipca zapewniając ciąg dostaw dla przemysłu przetwórczego. Monrello charakteryzuje się ciężkimi zbitymi różyczkami, o grzybkowatym kształcie i okresie wegetacji od 85 do 95 dni. Odmiana Batory dojrzewa trochę wcześniej, bo potrzebuje około 80- 85 dni by osiągnąć dojrzałość. Jak podkreślił Marek Zieliński, odmianę cechują zbite i kształtne róże dające wysoki uzysk i plon różyczki dla przemysłu chłodniczego.

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2018 - Syngenta
Marek Zieliński, Syngenta Polska

Aby zapewnić ochronę upraw przed szkodnikami i chorobami Syngenta oferuję gamę produktów, których działanie zebranym uczestnikom konferencji przybliżył Dr. Kamil Jeziorek. Scorpion, jako sztandarowy produkt Syngenty stosowany w uprawie warzyw składa się z dwóch substancji aktywnych: difekonazolu i azoksystrobiny, które mają działanie systemiczne i przeciwgrzybiczne. Szczególnie sprawdza się, jako środek interwencyjny w przypadku chorób takich jak Czerń krzyżowych, plamistość pierścieniowa liści i bielik krzyżowych, które atakują uprawy brokułu i kalafiora. Jak zaznaczył Doktor Jeziorek, istotne w przypadku tych dwóch wymagających upraw jest to by zabiegi się zazębiały i zapewniały ochronę przez cały czas ich wzrostu aż do zbiorów. Warto dlatego również zwrócić uwagę na środki takie jak Amistar Opti, Amistar 325 SC czy Ridomil Gold które skutecznie dopełnią swoim działaniem ochronę upraw kalafiora i brokułu.

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2018 - ochrona kalafiora

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2018 - ochrona brokułu

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2018

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2018

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2018

Targi Sadownictwa i Warzywnictwa 2018