You are here

Sprawdzone odmiany kalafiorów dla przemysłu

Warzywa
02.07.2018

Wysoka zdrowotność, silny system korzeniowi i mocny wigor roślin to najważniejsze składowe dobrej jakości kalafiorów i uzyskiwania wysokich plonów. Wszystkie z nich posiadają trzej mocarze – kalafiory Gohan F1, Cabral F1 oraz David F1 – odmiany niezawodne dla przemysłu do zbioru jesiennego.

Specjalistyczne i uzupełniające się wzajemnie uprawy kalafiorów sprawdzone w jesiennych zbiorach ( od końca sierpnia do końca października) gwarantują wysoką jakość róż i różyczek, która pozwala oferować zakładom przetwórczym produkt wysokiej klasy przez cały okres zbiorów tej uprawy. To właśnie trzy wiodące odmiany kalafiorów Firmy Syngenta: Gohan F1, Cabral F1 i David F1. Z grona wymienionych Gohan F1 jest kalafiorem polecanym na zbiór od końca sierpnia i przez cały wrzesień, Cabral F1 najlepiej udaje się przy zbiorze od połowy września, a David F1 dopełnia jesienne zbiory, dając znakomitą jakość surowca po 25 września aż do końca października. Każda z tych trzech odmian na przestrzeni lat zdobyła uznanie producentów kalafiorów przede wszystkim ze względu na niezwykle wyrównany wzrost oraz doskonałą jakość różyczek. Są one twarde i zwarte, dają różyczki o wyrównanym, grzybkowatym kształcie, ale przede wszystkim nadają się do różyczkowania mechanicznego, gdyż ilość odpadu kruszcu jest znikoma. Każda z powyższych cecha zapewnia wysoką wydajność plonu handlowego.

Gohan F1 jest odmianą kalafiora, które jako jedna z niewielu nie zawodzi producentów w trudnych sezonach. Odmiana ta poddana ciężkim warunkom stresowym podczas ubiegłego sezonu jako jedna z nielicznych zachowywała swój 85-dniowy okres wegetacji. Stabilność produkcji kalafiorów jest kluczowa jest jedną ze składowych sukcesu producentów, która pozwala na dostarczanie produktu dla klientów w zaplanowanych wcześniej terminach.

Gohan F1 jest także ciekawą propozycją dla producentów kalafiorów na rynek świeżych warzyw. Może być skutecznie uprawiany na zbiór czerwcowy lub – z sadzenia na przełomie czerwca i lipca – na zbiór jesienny.

Sprawdzone odmiany kalafiorów dla przemysłu - Gohan
Rafał Żmuda (Syngenta) z kalafiorem odmiany Gohan

Trzej mocarze dla przemysłu

Istotna cechą wszystkich trzech odmian – Gohan F1, David F1, Cabral F1 jest wysoka zdrowotność polowa. Po doświadczeniach z sezonu 2017, kiedy presja chorób była wysoka ( zwłaszcza bakteriozy i czerni Krzyżowych) nasze odmiany kalafiorów spełniły pokładane w nich nadzieje dając dobre, wysokie zbiory dzięki wysokiej tolerancji na zagrożenia – podkreśla Rafał Żmuda. Warto w tym miejscu zwrócić jeszcze uwagę na twardość tych kalafiorów i łatwość ich różyczkowania. Ich cechy sprzyjają różyczkowaniu mechanicznemu ze względu na twardość oraz znikomy udział kruszu przy czym nie wpływają negatywnie na ręczne. Same różyczki kalafiorów tych odmian są kształtne, wyrównane, a około 80% finalnego surowca jest poniżej 6 cm średnicy , co zapewnia wysokiej jakości surowiec, będący obiektem pożądania odbiorców przemysłowych

Sprawdzone odmiany kalafiorów dla przemysłu - Gohan 2017
Kalafior Gohan wyróżniał się w 2017 roku wysoką zdrowotnością polową

Sprawdzone odmiany kalafiorów dla przemysłu - David
Kalafior David w uprawie na Zamojszczyźnie – wysoka zdrowotność = wysoki plon

Z myślą o producentach

Gohan to niezwykle ciekawa i plastyczna odmian, która ze względu na znakomite okrycie róży, zapewnia wysokiej jakości surowiec – czy to w postaci róż na świeży rynek, czy też różyczki dla przemysłu. Wysoki parametr wagowy sprawia zaś, że uzysk różyczki, jest tu wysoki – mówi Hubert Paluch z firmy Florimex, dodając – Wysokiej jakości różyczka bez przebarwień antocyjanowych ceniona jest przez zakłady przetwórcze.

David F1, to w opinii Huberta Palucha odmian idealna do różyczkowania dedykowana do zamrażania. Odmianę charakteryzuje wysoki potencjał plonotwórczy i zachowuje bardzo dobry parametr wagowy. Co istotne, dokładnie zachowuje okres wegetacji, czyli około 90 dni. Przy produkcji kalafiorów ważną cechą jest to że odmiana taka jak David nie ulega omszeniu, a pozostawiona zbyt długo w polu nie traci jakości handlowej. David to dokonała odmiana kalafiora i dla producenta i dla przemysłu zamrażalniczego – uważa Hubert Paluch.

Sprawdzone odmiany kalafiorów dla przemysłu

Sprawdzone odmiany kalafiorów dla przemysłu

Sprawdzone odmiany kalafiorów dla przemysłu

Sprawdzone odmiany kalafiorów dla przemysłu