You are here

Słodkie i supersłodkie odmiany kukurydzy na polowej prezentacji Syngenta

Warzywa
31.08.2020

26 sierpnia firma Syngenta wraz z partnerami zaprosiła producentów kukurydzy słodkiej i supersłodkiej na pole pokazowe w miejscowości Piołunowo (koło Radziejowa). Zlokalizowano tam kolekcję odmian będących w ciągle powiększającym się portfolio Syngenty. Partnerami tego wydarzenia były firmy Procam Polska, Agrowiec i Warpol.

Coraz więcej nowych odmian kukurydzy

Spotkanie to miało na celu przybliżenie producentom naszych odmian kukurydzy słodkiej i supersłodkiej, które są znane, ale też tych, które wprowadzamy do naszego portfolio. Poprzez przejęcie w 2018 roku firmy Abbott & Cobb nasz potencjał w zakresie hodowli kukurydzy znacznie się powiększył i mamy po zaprezentowania kolejne nowe odmiany – powiedział Tomasz Górski, szef działu nasion Syngenta witając zaproszonych gości. Na spotkanie licznie przybyli zarówno plantatorzy uprawiający kukurydze słodkie i supersłodkie jak również przedstawiciele zakładów przetwórczych, którzy zajmują się jej przerobem.

W spotkaniu wzięli udział Tomasz Górski (Syngenta) i Tomasz Olszewski (Procam Polska)

Prezentacji odmian dokonał Zbigniew Chuchnowski z Syngenta. Zwrócił uwagę na flagowe odmiany już uprawiane w Polsce jak i nowe propozycje odmianowe. Dzięki takiej szerokiej ofercie odmianowej  możliwe jest rozłożenie w czasie sezonu produkcyjnego. Na Polskim rynku cały czas duże znaczenie mają odmiany wczesne o stosunkowo krótkim okresie wegetacji. Należy do nich odmiana pod numerem 6800 F1 oraz Strongstar F1 – przypomniał specjalista. Strongstar to jedna z najwcześniejszych odmian kukurydzy, o wysokim potencjale plonotwórczym i stosunkowo długim oknie zbiorczym.  Wśród odmian średniowczesnych standardem jest GSS5649 F1 czy GSS3071 F1 jako odmiana polecana do uprawy na świeży rynek. Tyson F1 to również znana producentom odmiana kukurydzy, gdyż jest bezpieczna w produkcji, dobrze plonuje nawet w zmiennych warunkach pogodowych. GSS3951 F1 to odmiana uniwersalna zarówno do uprawy pod potrzeby przemysłu i świeży rynek. Jest tolerancyjna wobec warunków stresowych w czasie uprawy.  


Wśród nowości ciekawe propozycje to odmiany SS3006 F1 (polecana do produkcji na świeży rynek ze względu na wyjątkowy smak), 3511R (wyróżnia ją bardzo długie okno zbiorcze), 3590MR F1 (dedykowana na świeży rynek).

Zbigniew Chuchnowski omówił odmiany kukurydzy i zwracał uwagę na nowości przydatne do uprawy w Polsce

Dużą uwagę uczestników spotkania zwróciła odmiana Higlow52 F1 o bardzo dużej (wręcz ogromnej kolbie) i bardzo słodkich ziarnach. Wydaje się, że ta odmiana znajdzie szerokie grono zwolenników, ponieważ bardzo dobrze wychodzi w naszych warunkach produkcyjnych, zapewnia wysoki plon i wysoki uzysk ziarna na zakładzie – podkreślał Zbigniew Chuchnowski.  

Kompleksowa ochrona kukurydzy

O aspektach związanych z ochroną kukurydzy mówił Dawid Misztela z Syngenta. Na prezentowanym polu do zwalczania chwastów zastosowany był herbicyd Primextra Gold 720 SC o podobnym działaniu co Gardo Gold 500 SE (polecany w fazie 2-4 liści w dawce 3,5 -4 l/ha)Do zwalczania omacnicy prosowianki użyty był Karate Zeon w dawce 0,2 l/ha.

Prezentowana kolekcja był nawożona według programu zaproponowanego przez firmę Procam Polska, a jego szczegóły przedstawimy w kolejnej odsłonie.

Procam Polska
Licznie reprezentowana na spotkaniu kukurydzianym była firma Procam Polska

Warto dodać, że obecna powierzchnia uprawy kukurydzy słodkiej i supersłodkiej wynosi w Polsce koło 8500 ha, gdzie około 500 ha stanowi kukurydza produkowana na potrzeby świeżego rynku, a pozostała część to kukurydza typowo przemysłowa pod mrożenie i produkuję kukurydzy konserwowej.